آیا روستای بیمرغ متحول خواهد شد؟

دسته: کشاورزی
چهارشنبه - 20 مهر 1390

جاهدی رییس اداره جهاد شهرستان از آغاز طرح یکپارچه سازی اراضی روستای بیمرغ خبر داد.مطمئنا موفقیت این طرح تاثیرات بسیار مثبتی بر کشاورزی روستا خواهد داشت.

 

 

این طرح قبلا در روستای شوراب گناباد هم  انجام  شده بود. طرحی که بیش از دو سال کار میدانی و اجتماعی داشت و هم اکنون مسئولین شهرستان به خود می بالند که توانسته اند آن را به سر انجامی برسانند. هم اکنون یکی از مکان هایی که مهمان های خارج از شهرستان را با خود می برند همین روستا است تا مدل صحیحی از مدیریت را نشان دهند.

حقا و انصافا کارشناسان جهادکشاورزی در این باره بسیار تلاش کرده اند. و اکنون باعث خوشحالی است که این روش  در روستاهای دیگر هم  می تواند اجرا شود. با وجود اینکه حدود ۱۴ سال  خشکسالی در منطقه بوده است کشاورزان سنتی گناباد هنوز  حاضر نیستند شیوه های کشت و برداشت و آبیاری  قدیمی را رها کنند. این شیوه های تولید جزو فرهنگ بومی شده است بنا براین تغییر آن بیش از آنکه عملی مهندسی باشد  فعالیتی اجتماعی  و زمان بر می خواهد. همانگونه که در روستای شوراب عملی شد. امیدواریم در سال های آینده خبرهای خوشی از روستای بیمرغ هم به گوش مان برسد.

خبرگزاری ایرنا مصاحبه ای با جاهدی انجام داده است که از آغاز این طرح در روستای بیمرغ خبر می دهد . او اطلاعات خوبی از توانمندی حال حاضر روستا و آینده ای که برایش پیش  بینی کرده اند داده است.

 

محمد باقر جاهدی’ روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفت:دراین طرح، ۲۶۰هکتار از زمینهای تحت پوشش یک قنات و دو حلقه چاه این روستا با اعتبار اولیه یک میلیارد ریال یکپارچه سازی و ساماندهی می شود.
وی اظهار داشت:برای اجرای این پروژه که در سه مرحله انجام می شود بیش از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و ملی پیش بینی شده است.
او افزود:قنات روستا و دو حلقه چاه موجود، هم اکنون حدود ۶۰ لیتر در ثانیه آبدهی دارند که راندمان آنها بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است اما با اتمام اجرای طرح این رقم به ۷۰ تا ۷۵ درصد افزایش خواهد یافت.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت:در وضعیت کنونی، تنها حدود ۱۲۰ هکتار از زمینهای تحت پوشش این منابع آبی آبیاری می شود که در پایان طرح، این میزان به ۲۶۰هکتار می رسد و بدین ترتیب بیش از ۱۰۰درصد سطح زیر کشت افزایش خواهد یافت.
جاهدی افزود:هم اکنون در زمینهای تحت پوشش این قنات، تولید گندم و جو حدود هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار است که با اجرای طرح یاد شده این مقدار به حدود چهار هزار کیلوگرم در هکتار افزایش می یابد.
وی گفت:همچنین با اجرای این طرح، برداشت یونجه در زمینهای این روستا از هشت تن در هکتار به ۱۲ تن در هکتار افزایش می یابد و محصولات باغهای پسته و دیگر محصولات باغی این روستا نیز افزایش چشمگیری خواهد یافت.
وی صرفه جویی بسیار در مصرف آب، ساخت جاده بین مزارع، ساخت کانالهای آبیاری و آبیاری به وسیله لوله های پلاستیکی و ‘هیدوفیس’ را از دیگر مزایای اجرای این طرح برشمرد.
وی اظهارداشت: باتوجه به اینکه کشاورزان شهرستان گناباد حدود ۱۴ سال است که با خشکسالی پیاپی دست و پنجه نرم می کنند و منابع آبی این شهرستان به شدت کاهش یافته، چاره ای جز یکپارچه سازی و ساماندهی زمین ها، آبیاری نوین، استفاده بهینه از آب کشاورزی برای رونق روستاها و در نتیجه افزایش درآمد کشاورزان و جلوگیری از مهاجرت مردم باقی نمی ماند.
او گفت:جا دارد که دولت، مردم را برای اجرای این گونه پروژه ها آماده کرده و زمینه های اجرای این گونه طرحها را از نظر اجتماعی و فنی، مهندسی مهیا کند.
وی جمعیت روستای بیمرغ که در ۳۰کیلومتری شرق گناباد واقع شده را یک هزار و ۲۷۱نفر اعلام کرد که تمامی آنها از مزایای اجرای این طرح برخوردار می شوند.
یادآور می شود پیش ازاین، طرح یکپارچه سازی و ساماندهی زمینهای کشاورزی در روستاهای ‘شوراب’ و ‘بیلند’ گناباد آغاز شده و اجرای آنها همچنان ادامه دارد.

 

 


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1901 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمود نجاتي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنجشنبه 28 مهر 1390 - 5:50 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تسطیح اراضی خوبه چه کسی میخاد کشاورزی کنه کسی نمونده وقتی که سازمان اب میاد واب چاههای کشاورزی بیمرغ رو به بهانه های مختلف کم میکنه چه فایدهای داره از مسولین شهرستان تقاظا دارم فکری به حال اشتغالزایی دربیمرغ بکنند