مسجد قدیمی روستای مزار مرمت گردید

دسته: بجستان , فرهنگي
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۱

masjed_mazarمرمت و بازسازی مسجد قدیمی روستای مزار بجستان از محل اعتبارات مساجد اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و با همیاری هیئت امنا به پایان رسید.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان با بیان این مطلب افزود: در این مرحله از مرمت که طی ۲ ماه به طول انجامید الحاقات غیر اصولی که طی سالهای گذشته صورت پذیرفته بود جمع آوری گردید، همچنین تمامی اندود گچ و کاهگل بدنه ها لایه برداری و جمع آوری گردید و با توجه به آسیب های فرسایشی و ساختاری که در ایوان شمالی مسجد به وجود آمده بود طرح مرمت مناسب تهیه و اجرا گردید.

ذوالفقاری با اشاره به اقدامات صورت گرفته در احیا این مسجد تاریخی گفت: در مرحله مرمت بقایای این مسجد که برای اولین بار صورت می گیرد اقداماتی همچون استحکام بخشی پوشش و نقاط تحتانی جرزها، قلم دونی کردن آجرهای فرسوده ، آجر فرش کف ایوان و نمونه ها و اندود مجدد کاهگل بدنه صورت پذیرفته است.

masjed_mazar

وی گفت: مسجد قدیمی روستای مزار احتمالاً از آثار به جامانده دوره تیموری می باشد که ایوان قبله و شبستان آن طی سالهای گذشته تخریب شده است و به جای آن مسجد جدیدی احداث گردیده است و تنها ایوان شمالی آن باقی مانده است .

مسئول نمایندگی بجستان افزود: این مسجد در ورودی دستکند صومعه مزار و در بافت تاریخی این روستا واقع است که پرونده این دستکند جهت ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو تهیه شده است.

شایان ذکر است روستای مزاریکی از روستاهای هدف گردشگری می باشد که در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان واقع است.

روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1884 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: