آیا چاه های کشاورزی گناباد ۶ ماه از سال خاموش خواهد شد؟

دسته: اقتصادي , دسته‌بندی نشده , کشاورزی
چهارشنبه - 27 آذر 1392

73439شاید این جمله را زیاد شنیده باشید که باید در مصرف آب صرفه جویی کنید. تابه حال در خصوص صرفه جویی در بخش کشاورزی و راه های عملی آن مطالب بسیاری را شنیده ایم. در این میان یکی از مشکلات بخش کشاورزی که زیاد به آن اهمیت داده نمی شود آینده نگری است که این را می توان در کناربرنامه نداشتن قرار داد.

 

 

چاه های عمیق بلای جان سفرهای زیر زمینی

در شهرستان گناباد  بعد از انقلاب اسلامی و بخصوص در سه دهه اخیر با دادن مجوز حفر چاه های عمیق کشاورزی بدون برنامه در یک محدوده زمین کوچک شاید بیش از ۹۰حلقه چاه حفر شد. ولی کسی به این نکته توجه نکرد که در چندسال آینده با خارج کردن آب از سفره های زیرزمینی به مشکل بی آبی گرفتارخواهیم شد.به طوری که آب آشامیدنی گناباد در حال حاضر از چندین کیلومتر دور تر به گناباد انتقال پیدا می کند.

نکته غمبار آن است که در حال حاظر آب چاه های کشاورزی گناباد روز به روز کم تر و شور تر می شود به طوری که در یک حلقه چاه در مدت سه ماه ECآب در حدود ۳۰۰واحد فرق کرده است که این نشان از پایان سفره آب می باشد.

اما راه چاره چیست؟ در میان پیشنهادهای مختلف کدام راه عملیاتی تر و آسان تر است؟

تنها چاره ای که برای این مشکل اندیشیده شده است برقی کردن چاه ها و استفاده از کنتورهای زمان دار می باشد که این روش هم نتوانسته تاثیر زیادی داشته باشد. پس باید دقت گردد که دیگر بر روی چاه ها نمی شود سرمایه گذاری کرد و ما باید از تجربه کشورهای دیگر استفاده کرد و روش کشت را عوض کرد.

تغییر کشت، یک راه معقولانه است.

 

 

باغ پسته ایران با سیستم کرتی

باغ پسته ایران با سیستم کرتی

 

 

 

 

 

با غ پسته در امریکا با سیستم بابلر

با غ پسته در امریکا با سیستم بابلر

 

 

 

پیشنهاد می شود به کشاورزان و مسئولین محترم که روش کاشت را از گندم و جو  به سمت پسته برده تا بتوانیم در مصرف آب صرفه جویی کنیم. محصول مزارع پسته ، می تواند با کمترین آب و فقط با آبیاری شش ماهه زنده بماند. باغ های پسته ۱۲ساله به بالا هر ۳۰ روز یک بار نیاز به آبیاری دارند و در ماه های زمستان می توان این دوره آبیاری را نیز افزاریش داد. نکته بعدی که در کاشت پسته مهم است روش های آبیاری نوین می باشد به طور مثال سیستم آبیاری بابلر که در مصرف آب صرفه جویی می شود. در زمانی که در منطقه پسته کاشته شود می توان چاه های کشاورزی را شش ماه در سال خاموش کرد که در این مدت سفره آب زیرزمینی خود را ترمیم می کند و وضعیت آب بهبود می یابد.

با توجه به دلایل ذکرشده در بالا می توان در ۶ماه از سال (ماه های زمستان) چاه های کشاورزی را خاموش کرد زیرا نیاز آبی گیاه از رطوبت موجود در زمین و نزولات آسمانی تامین می شود.

پسته هم از نظر درآمدی محصول به صرقه ای است و هم می توان با کشت آن مدیریت آب را به سمت مصرف کمتر و بازدهی بیشتر پیش برد.

امیدواریم بتوانیم با بهره گیری از روش های جدید میزان مصرف آب را در منطقه کاهش داده تا حداقل بیست سال آینده نیز بتوانیم کشاورزی کنیم.

 

 

یاسر سالاری

کارشناس  کشاورزی

 


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3027 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: