فضای مجازی گناباد

دسته: رایانه و اینترنت
پنجشنبه - 1 خرداد 1393
fazai.majazi.jpg
در معنی محتوایی یک وب سایت خبری یا شخصی، همان مفهوم وبلاگ (وب نوشت) را دارد، به این دلیل که در یک وب سایت خبری سرویس یا برنامه (Application) خاصی ارائه نمی شود، بلکه در آن به بیان افکار ، اخبار و عقاید در موضوعات مختلف پرداخته می شود.

اما مزیت یک وب سایت خبری در مقابل یک وبلاگ این است که در یک وب سایت، مالک (مالکان و نویسندگان) وب سایت خودشان مسئول همه‌ی محتوای آن هستند و ملزم به رعایت قوانین یک سیستم وبلاگدهی (که از آن خدمات میگیرند) را نیستند.
شخص یا گروهی که یک وب سایت را بوجود آورده، بهای دامین (نشان اینترنتی) آن را پرداخت کرده و آن را برای مدتی (چند سال) اجاره می کند که در این مدت مالک آن دامین می شود، و می تواند این مدت را برای هرچند سال که می خواهد تمدید کند. (قانونی برای محدودیت در تمدید یک دامنه وجود ندارد.)
پس نتیجه میگیریم، شخص یا گروهی که مالک (یا نویسنده) یک وب سایت هستند، کاملاً یک فضا و محیط آزاد را برای خود بوجود آورده اند که در آن به نشر عقاید، افکار، نظریات و مسائل دیگر با تفکر شخصی یا گروهی یا براساس تفکر جامعه خود بپردازند و آن را به راحتی منتشر کنند، این یک قانون و منطق کلی در فضای مجازی جهان است.
اما محدودیت های کلی که در وبلاگ نویسی در سطح جهان مطرح است به مسائل نژاد پرستانه، مطالب ناقض کننده حق تالیف (کپی رایت)، امنیت کودکان، هرزنامه ها و بد افزار ها در برخی از موارد محتوای مستهجن محدود می شود (به نقل از قوانین سیستم وبلاگدهی بلاگر).
محدودیت ها غیر منطقی همیشه بازخورد منفی و بد داشته و همینطور نشان دهنده ضعف کسانی هست که محدودیت را اعمال می کنند، چون راهی نمی بینند تا پاسخ گو باشند و به اجبار با روش های غیرمنطقی محدودیت اعمال می کنند.
در این مقاله فرصت برای مطرح کردن موضوعات دیگر در رابطه با وب سایت و قوانین نمی باشد چون قصد نداریم خیلی تخصصی این مباحث رو بررسی کنیم قصد ما بحثی است که افراد عادی (خارج از فضای مجازی) هم بتوانند آن را درک کنند.
فضای مجازی گناباد
با راه اندازی اولین ISP اینترنت، اینترنت به گناباد هم رسید. اینترنت شماره گیری (Dial-Up) یا به اصطلاح عامیانه اینترنت کارتی که در آن باید با خرید اشتراک زمانی چند ساعته و اتصال به مرکز ISP محلی به اینترنت متصل شویم اولین تکنولوژی اتصال به اینترنت در گناباد بود، به مرور پس از مدتی با پیشرفت و نیاز جامعه اینترنت پرسرعت ADSL هم وارد گناباد شد.
مسلماً اولین چیزی که در اینترنت با آن مواجه می شویم، صفحات هستند،صفحات وب و وب سایتها به مدرن ترین و سریع ترین راه انتشاری در جهان تبدیل شده اند، این مسئله در سطح ایران هم خود را نشان داده است، در گناباد هم به تدریج وب سایت های مختلفی آغاز به فعالیت کردند.
اولین وب سایت های گناباد – مشکلات
شاید بتوان گفت: اولین وب سایتی که بصورت حرفه ای فعالیتش را فضای مجازی گناباد آغاز کرد، گناباد نیوز بود، پس آن وب سایت خبری – تصویری گناباد (گناپا) بود که پا به این عرصه نهاد.
وب سایت های مختلفی در فضای گناباد ایجاد شدند گناباد نیوز، گناپا، گناباد تایمز، صبح گناباد، گناباد نور و حتی وبلاگهای مختلف، اما متاسفانه با وجود این همه وب سایت که ایجاد شده یا در حال فعالیت هستند هیچ کدام به طور عمومی برای آن قشر از جامعه که با فضای مجازی آشناییت کمی دارند به توصیف و آشنایی با فضای مجازی نپرداخته اند.
هنوز هستند خانواده هایی که به فضای مجازی به عنوان یک ناهنجاری نگاه می کنند. البته این مسئله ای است که در کل کشور نیز دیده می شود، همانطور که گناباد یکی از بزرگترین شهرستان استان از نظر تعداد وب سایت می باشد، ولی به نظر می رسد شناخت مردم به آن بزرگی نیست ، شهری که در آن تقریبا هیچ همایش مرتبط با فضای مجازی و یا برنامه های مرتبط برگزار می شود، اما در یک سال گذشته در سطح کشور اینگونه همایش ها بسیار برگزار شده و بسیار علاقمند جذب خود کرده است.
نکته که در همین رابطه می توانیم اشاره کنیم که خودتان شاهد آن هستید ایجاد وب سایت های مختلف با اهداف کوتاه مدت و شکست های مختلف در این وب سایت ها می باشد. به راستی این همه وب سایت فقط برای یک شهرستان؟ چقدر این وب سایت ها به رفع مشکلات مردم کمک کرده اند؟
بهرحال … در این هنگام هم برخی به اصطلاح طراحان وب سایت هم فضای گناباد را اشباع کرده اند و با دریافت هزینه بسیار متفاوت با طرحی که طراحی شده برای خود تجارت می کنند. این مسئله به طوریست که در بسیاری از وب سایت حتی استاندارد های اولیه نیز رعایت نشده است.
البته باید گفته شود که اشاره ما به همه وب سایت ها و همه طراحان نیست، زیرا هستند وب سایت هایی با طراحی های مناسب که توسط طراحان واقعی و کاردرست طراحی شده اند.
اگر مدیران خبری، آشنایی مختصری با طراحی وب سایت داشتند می توانستند هزینه ای بسیار معقولانه تر را پرداخت و در ازای آن طرحی بسیار مناسبت تر را دریافت کنند.
متاسفانه تمام این مسائل دست به دست هم داده که فضای مجازی گناباد کمی بسته باشد و جای برای ایده های تازه هم نباشد بطور مثال شبکه مجازی و فروشگاه اینترنتی که ایجاد شد و عمر کوتاهی کردند.
چه بهتر بود که دو یا سه سایت خبری می داشتیم که کادر خبری کامل تری می داشتند و با امکانات و دانش بروزتر بهمراه طراحی مناسبتر محبوبیت و بازخورد بهتری در میان مردم و جامعه می داشتند.
رفع این مشکلات با تشکیل جلسات با فاصله زمانی بالا، تشکیل گروه های فضای مجازی و عدم استفاده از دانش روز قابل حل نیست باید فکری درستر و روشن تر کنیم.
در مقاله بعدی به نقد و بررسی وب سایت های گناباد میپردازیم اما اینبار از دیدی درست تر و منطقی تر، امیدوارم همه با تکنولوژی باشیم و به جنگ با تکنولوژی از راه غیر منطقی نپردازیم چون جنگ با تکنولوژی همیشه سخت بوده و خواهد بود.
مهدی دستمرد


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1903 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: