جنگ به روایت هنرمندان

دسته: فرهنگي
یکشنبه - 23 فروردین 1394

h2فیلمبرداری مستند “عکس پرسنلی” در گناباد به پایان رسید. این مستند بر اساس خاطرات هنرمندانی شکل میگیرد که  به گونه ای در دوران دفاع مقدس با هنر خود فضای جنگ را تبدیل به تابلوی  زیبا کردند. نقاشان ، عکاسان، شعرا و مداحان   گنابادی محور این مستند هستند

به گزارش گنج، احمد یوسفی کارگردان مستند عکس پرسنلی در این رابطه گفت:مطالعات فرهنگ عامه  در حوزه انقلاب و دفاع مقدس در چندسال گذشته به صورت جدی تری پیگیری میشود و در همین راستا تا کنون محصولات فرهنگی مختلفی در کشور تولید شده که به گونه ای روحیه حماسه و مقاومت را در فضای فرهنگی اجتماعی توده مردم ایران نشان می دهد و فیلم مستند ” عکس پرسنلی ”  در همین راستا در حال تولید شدن است.

وی افزود:این مستند قرار است روایت هنرمندان متعهد از دوران جنگ تحمیلی باشد و افرادی که با جلوه گری هنر در ایجاد شور و شعور مذهبی و سیاسی  تلاش کرده اند.این مستند در شهرستان گناباد استان خراسان رضوی فیلمبرداری میشود.

احمد یوسفی کارگردان این مستند با اشاره به رویکرد گفتگو محور فیلم به خبرنگار ما گفت: آنچه که  گروه ما را بر آن داشت تا این مستند را کلید بزنند یافتن تعدادی فیلم قدیمی از آرشیو برخی رزمندگان سال های جنگ در گناباد بود.

یوسفی اضافه کرد: ما برای روایت جنگ در درون جامعه سراغ هنرمندان رفتیم. یعنی، نقاش ها، عکاسان، شعرا و مداحانی که در اوج جنگ در پشت جبهه ها  به آفرینش آثار هنری و معنوی دست زده اند و این آثار بیش از هر چیز روح مقاومت را در رزمندگان و بدنه جامعه زنده نگه داشت.

وی در ادامه تاکید کرد: روایت این هنرمندان از شیوه کار، سختی و مشکلات کار ، نوع تعامل آنها با مردم و رابطه دو طرفه هنر و جنگ بسیار متفاوت از آن چیزی است که تا کنون شنیده بودیم.

کارگردان این مستند افزود:  برخی فکر می کنند  جنگ را باید با خاطرات بسیار خاص یا عمیقا معنوی یا ثبت لحظات حساس و بکر نشان داد. ولی زیبایی های جنگ هشت ساله بیشتر از این حرف هاست.آنچه هنرمندان از جنگ می گفتند در عین اینکه جدای از زندگی روزمره مردم در دهه ۶۰ نبود اما حرف های عمیقی در آن نهفته بود که ارزش دفاع از دین و میهن را بالا می برد.

سعید مقدم تهیه کننده این مستند نیز در این رابطه اظهار داشت: ما دنبال آن بودیم که جنگ را از زاویه دیگر بنگریم زیرا که معمولا رزمنده هایی که در خط مقدم نبرد بوده اند بیشترین توجه رسانه ای را به خود جلب میکنند و تا کنون آثار زیادی درباره آن ساخته شده اما آنچه که درون شهرهای ایران و  پشت صحنه نبرد رخ  داده کمتر مورد توجه بوده است.

مقدم افزود:مراسم هایی  مانند اعزام نیروها به جبهه و یا تشییع جنازه شهدا و یا شیوه های جذب نیرو برای جبهه و ده ها ایده بکر دیگر وجود دارد که هنوز چندان مورد توجه فیلم سازان ما قرار نگرفته است.

تهیه کننده مستند عکس پرسنلی ادامه داد: نکته مهم این است که در این سوژه های جدید زندگی روزمره مردم در آن سال ها که روحیه مقاومت و تلاش مردم در آن جاری و عینی بوده، به تصویر کشیده می شود که می تواند در شاخص سازی سبک زندگی ایرانی – اسلامی بسیار کمک کننده باشد.

سعید مقدم افزود :مستند ” عکس پرسنلی” مراحل پژوهش خود را از ۶ ماه قبل آغاز کرده بود که در ایام نوروز فیلمبرداری فشرده آن شروع شد و با حمایت ها و همکاری دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به نتایج قابل توجهی رسید و به امید خدا در جشنواره فیلم عمار شرکت داده خواهد شد.

لازم به ذکر است شهرستان گناباد حدود ۵۰۰ شهید دارد که محور این مستند هستند و مسیر مستند بر اساس اتفاقات مربوط به تشییع این شهدا  جلو می رود.طبق گفته تهیه کننده اثر نام این مستند از عکس های پرسنلی شهدا گرفته شده که قوی ترین نشانه تصویری از شهدا در آن دوران است.

1

 

10

0

7

6

9

4

3

5

 

 

 


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1903 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: