گناباد را به دست خودمان خشک تر نکنیم

دسته: تاريخ و فرهنگ , دسته‌بندی نشده , مناطق
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۱۲ فروردین ۱۳۹۵

13bedar 3‌سیزده بدر ، جشن واقعی بهار است. در این روز است که طبیعت مردم را صدا می زند و به سوی خودش می کشد.
در سال های اخیر و با توجه به زندگی ماشینی و درگیری های زیاد انسان ها هر روز بحث حفظ محیط زیست با اهمیت تر می شود و از این رو می باشد که گذشتگان ما ، آثار حضور در طبیعت را درک کرده بودند و در پس دور کردن نحسی و غم و غصه از خانه ، به دنبال آثاری که طبیعت می‌تواند روی انسان و برای متحول کردن او بگذارد، بودند.
اگر دقت کرده باشید طبیعت می توان  بدون انسان به زندگی و حیات خود ادامه دهد ولی انسان نخواهد توانست بدون طبیعت زنده بماند . زندگی انسان چنان وابسته به محیط زیست است که حذف آن را به هیچوجه قابل تصور نیست چراکه در وهله نخست به حذف انسان و حیات بشری منجر می شود
روز ۱۳ فروردین، روز طبیعت گردی و بهره‌بردن از مواهب خدادادی است. روزی که ایرانیان به پاسداشت سنت‌های گذشته، روز را خارج از خانه و در دامان طبیعت سپری می‌کنند، اما بی‌توجهی‌ خانواده ها، گاه موجب وارد شدن خسارت‌های جبران ناپذیری به عرصه‌های طبیعی شده است.
شاید بتوان گفت هیچ روزی در طول سال به اندازه ۱۳ فروردین به طبیعت آسیب نمی رسد پس امسال عهد ببندیم در روز طبیعت میهمانی خوب برای طبیعت باشیم و اصول و الزامات طبیعت گردی را رعایت کنیم و به دیگران نیز آموزش دهیم.

به دامن صحرا و طبیعت رفتن ، شوخی و بازی کردن،دویدن،تاب خوردن و در هر حال شاد بودن ، از ویژگی‌های روز سیزده بدر است. گره زدن سبزه به نیت باز شدن گره دشواری‌ها و برآورده شدن آرزوها ، از دیگر رسوم این روز است.
امیدواریم امسال با توجه به کمبود نزولات الهی و در کل کمبود فضای سبز در منطقه کم آب گناباد از همان داشته هایی حداقلی که داریم به خوبی استفاده کنیم و مراقب باشیم تا آنها را از بین نبریم. زیرا برای بلند شدن هر درخت باید چند سال یک نفر زحمت بکشد و ابیاری کند تا سبز بماند پس بیایی به دست خودمان فضای شهرمان را خشک تر نکنیم.

یاسرسالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1557 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: