فرش ایران سی درصد از بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده

دسته: اقتصادي
یک دیدگاه
شنبه - ۱۴ فروردین ۱۳۹۵

ایران به دنبال افزایش درآمدهای ارزی خود از صنعت فرش است.⭕️ روز گذشته شبکه تلویزیونی الجزیره از فرش ایران گزارش مفصلی تهیه کرده و گفته:
چهل درصد از فرش دستباف ایران در بازارهای داخلی به فروش می رود و اکثر فرش دستباف ایران به خارج صادر می شود. ایران سالانه حدود پنج میلیون متر مربع فرش تولید می کند و سی درصد از بازارهای جهانی را به خود اختصاص می دهد.
بازار آمریکا بزرگترین بازار فروش فرش ایران محسوب می شود اما در دوره تحریم ها ایران این بازار را از دست داد اما پس از لغو تحریم ها بار دیگر راه برای فرش ایرانی برای صادرات به آمریکا باز شده است.
فرش ایرانی چکیده ای از تاریخ و میراث یک هنر قدیمی است. هنر فرش بافی از قدیمی ترین هنرهای دستی در ایران محسوب می شود. به حرفه فرش بافی به عنوان هنری که بازتاب دهنده تاریخ و فرهنگ ایران است نگریسته می شود.🍀🍀🍀
با این حال دست اندر کاران اقتصادی صادرات فرش ایرانی را پس از صادرات نفت و گاز یکی از مهم ترین موارد ارز آوری می دانند.
با اینکه طی دوره تحریم ها، صادرات فرش ایرانی کاهش یافته است با این حال پیش بینی می شود پس از رفع تحریم ها صادرات فرش ایرانی بار دیگر رونق بگیرد و اولین محموله فرش ایرانی وارد آمریکا شود.

اکثر رنگ های به کار رفته در فرش های ایرانی رنگ های طبیعی است. رنگرزها به گونه ای نخ ها را با رنگ در می آمیزند که رنگ در جان نخ ها فرو می رود و ماندگاری آن افزایش پیدا می کند.🌼🌼🌼
جنس نخ های بکار گرفته در فرش های ایرانی از ابریشم، پشم یا پنبه است. این نخ ها به صورت تار و پودی در برابر فرشبافان ایرانی در می آید و شکل نهایی این تار و پودها، مسیر تاریخ فرش ایران را به صورت مختصر ارائه می کند.
پژوهش های تاریخی حاکی از آن است که قدیمی ترین فرش کشف شده فرش ایران است که تاریخ آن به قرن چهارم پیش از میلاد مسیح باز می گردد.
این فرش در دهه چهل قرن گذشته کشف شد. این فرش به نام فرش پازیریک معروف است.
در فرش ایرانی دو نوع گره وجود دارد یک نوع گره، گره ترک است که شهرهای تبریز، همدان و عشایر استان فارس از آن بهره می گیرند و نوع دیگر گره، گره فارسی است که در فرش شهرهای اصفهان، مشهد، کرمان و کاشان استفاده می شود.
هرچه گره ظریف تر و بیش تر باشد بر خوبی و زیبایی فرش می افزاید.لازم به ذکر است قبل از تحریم ها فرش ایرانی شانزده درصد از بازار فرش آمریکا را به خود اختصاص داده بود.


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1884 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
قالیشویی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۵:۲۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا فرش دستبافت ایرانی زیباست.