بزرگداشت قزوینی ها برای خواجه اختیار منشی گنابادی!

دسته: هنري
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۷ شهریور ۱۳۹۵

چهارمین دو سالانه بین المللی خوشنویسی ایران با عنوان خواجه اختیار معروف به منشی گنابادی به میزبانی قزوین از ششم تا ۲۵ شهریور ماه سال جاری در مجموعه تاریخی سرای سعدالسلطنه برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم حضور داشت و سخنرانی کرد.

سعید وزیری نژاد مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین در این باره گفت: شهر تاریخی قزوین از دیرباز هنرمندان بزرگی را در دامان خود پروانده و استادان هنرمندی را در رشته های مختلف به تاریخ و فرهنگ ایران و جهان معرفی کرده است.

وی با بیان اینکه خوشنویسی بیش از سایر هنرها در این شهر مینودری رونق و رواج داشته و دارد، افزود:سابقه خوشنویسی در این دیار به بیش از یک هزار سال می رسد.

رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین گفت: از دوره تیموریان رشد هنر خوشنویسی در قزوین چشمگیر بوده است و با حضور میرعماد قزوینی در دوره صفویه اوج هنر ایرانیان به رخ جهان کشیده می شود.

گفتنی است، چهارمین نمایشگاه دوسالانه خوشنویسی ایران با بهره مندی از ۶۰۰ اثر فاخر از هنرمندان خوشنویس کشور از ۶ تا ۲۵ شهریور ماه جاری به مناسبت نکوداشت روز قزوین دائر بود و آئین معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز و تجلیل از هنرمندان چهارمین دوسالانه خوشنویسی ایران در قزوین ۲۵ شهریور ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

مراسم امسال به نام خواجه اخیار منشی گنابادی برگزار شد که در هنر خوشنویسی صاحب سبک است. خواجه اختیار اگر چه گنابادی است . اما هنوز تعلق فرهنگی آن به گناباد ثبت نشده و به عنوان یک چهره ملی و بر اساس خدماتش شناخته میشود.

 

 

 


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1884 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: