برداشت سماق در گناباد آغاز شد

دسته: کشاورزی
شنبه - 17 مهر 1395
برداشت سماق در گناباد آغاز شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: برداشت سماق از سطح یک هزار هکتار از اراضی این شهرستان آغاز شد.

سماقبه گزارش گنابادنیوز به نقل از ایرنا مجتبی محرابی  افزود: در سال زراعی گذشته ۶۰ تن محصوص سماق در شهرستان گناباد برداشت شد که این میزان با توجه به تداوم معضل خشکسالی و کاهش بیش از ۵۰ درصدی بارندگی در سال زراعی جاری به ۴۵ تن کاهش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه برداشت سماق به مدت دو ماه در گناباد ادامه دارد، اظهار کرد: این شهرستان مقام نخست استان خراسان رضوی در زمینه تولید محصول و سطح زیر کشت سماق را دارد و محصول این شهرستان به طور کامل ارگانیک بوده و درختچه های آن از بهترین گونه ها می باشد.
وی گفت: از محموع یک هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی گناباد زیر کشت سماق در شهرستان گناباد ۱۲۰ هکتار در سال زراعی گذشته با حمایت دولت از محل اعتبارات صیانت از جنگلها و با مشارکت مردم کشت شد.
محرابی افزود: سماق از گونه های بومی ارتفاعات جنوبی شهرستان گناباد است و با توجه به خاصیت ارگانیک و طبیعی آن و مقاومت به کم آبی و سرما و گرمای زیاد، می تواند به عنوان یکی از محصولات استراتژیک منطقه به شمار رود.
وی تصریح کرد: با توجه به کاربردهای سماق در بخش های صنعت، گیاهان دارویی و مواد غذایی این محصول کشاورزی در ایجاد فضای سبز و اشتغال پایدار برای روستاییان منطقه نقش آفرین است.
۸۵ درصد از عرصه ۵۹۰۰ کیلومتر مربعی گناباد را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2789 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: