مهندس مزروعی: قنات یکی از میراث های فرهنگی و ملی ما است

دسته: گردشگری
شنبه - 11 دی 1395
مهندس مزروعی: قنات یکی از میراث های فرهنگی و ملی ما است

نشست تخصصی قنات قصبه گناباد با حضور مهندس مزروعی ریاست سازمان جهادکشاورزی و جمعی از مسئولین ومدیران استانی برگزار شد .

contentimages_19098مهندس مزروعی در این نشست با تشریح تاریخچه قنات گفت: قنوات یکی از میراث های فرهنگی و ملی ما است که باید به طور خاص به آن پرداخت .
وی گفت: قنات قصبه و قنات رهن که در گناباد واقع شده اند در نوع خود بی نظیر هستند .
وی ادامه داد: این سازه قنات حکایت از دانایی نیکان ما است که در بحث آب وجود داشته درست است که شاید علم ساخت این سازه ها را نداشته اند ولی دانایی آنرا داشته اند و به سطح و زیر زمین تسلط داشته اند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی افزود: در حال حاظر با افت آبها و و تکنولوژی چاهها که باعث خروج آبهای تحت العرض شده باید بر روی قنات بیشتر کار کرد.
وی خاطر نشان کرد: در مناطق کویری یکی از مباحثی که بسیار مهم است اجتناب از زدن سد است چون باعث اجتماع آب، تبخیر و عدم تغذیه لایه های زمین می شود.
وی گفت: قنات قصبه آبی بسیار ارزشمند دارد ولی ما از این آب چه استفاده هایی می کنیم و برای مردم آن منطقه چه سود آوری هایی دارد؟!
وی خاطر نشان کرد: تا زمانی که ما برنامه ای برای این آب ارزشمند نداشته باشیم ورود به مبحث گردشگری قنات قصبه جنبه های منفی در پی خواهد داشت .
وی با اعلام آمادگی سازمان جهادکشاورزی در جهت همکاری و کمک به مردم در جهت بهره برداری اصولی از آب این قنات گفت: ما در بحث کشت های گلخانه ای تسهیلاتی در اختیار کشاورز قرار می دهیم .
مهندس مزروعی افزود: ما باید با استفاده از کارشناسان محلی طرح قابل اجرایی را در بحث بهره برداری از اولین منابع خدادادی تعریف و اجرا کنیم .
وی ادامه داد: بعد از تعریف طرح ما نباید بار اجرایی کردن آنرا به دوش مردم بیندازیم زیرا بدون پول و اعتبار کافی کاری از پیش نمی بریم .
وی گفت: باید طرحی را در ارتقا بهره بری آب در شهرستان تعریف کنیم و همزمان با طراحی آن از محل اعتبارات آبخیزداری بودجه ای در اختیار کشاورزان قرار گیرد برای حفظ این میراث گران بها.
وی ادامه داد : همچنین باید در مسیر قنات چند طرح تغذیه ای بزنیم تا این قنات تغذیه شده و بهره بری بیشتری داشته باشد .
وی اظهار کرد: ما می توانی با طرح های تغذیه آب شرب و کشاورزی مردم را به بهترین شکل تامین کنیم.
این مقام مسئول گفت: سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی آمادگی خود را در جهت مشارکت در حفظ و بهره برداری از این سازه را اعلام می کندو تمام توان فنی و کارشناسی سازمان را  در اختیار شهرستان قرار می دهیم .

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی

contentimages_19099

نشست تخصصی قنات قصبه گناباد

contentimages_19100

نشست تخصصی قنات قصبه گناباد

contentimages_19098

نشست تخصصی قنات قصبه گناباد


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2876 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 12 دی 1395 - 7:54 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
از جناب آقای مهندس مزروعی تشکر میکنیم که یادی از طویلترین قنات جهان هم کردند قنات رهن
متاسفانه امسال ۱۱ قنات ثبت جهانی شد در حالی که گناباد با داشتن قدیمی ترین و طویلترین قنات می توانست الان دو قنات ثبت جهانی داشته باشد ولی متاسفانه این دو عنوان را به قصبه دادند و قنات رهن راثبت جهانی نکردند که واقعا تاسف بار است