یک چرخش کوچک ۵۰ ساله به عقب!

دسته: سياسي
یک دیدگاه
دوشنبه - ۱۳ دی ۱۳۹۵

اینکه شوری در شهر افتاده تا تعویض نام یک خیابان این همه بزرگ شود در گناباد آرام ما غنیمتی است. اما اینکه دوستان اهل فکر و اندیشه و مسئولین شهر هم  همان قدر اشتیاق دارند جای تعجب دارد!

 

انتخاب نام شریعت  بر خیابان بالای ده جومند  جوشیده از چه تفکری است؟ بیشتر جواب های نخبگان شهر بر این استدلال است که مرحوم حسین شریعت از عوامل توسعه گناباد بوده و این یک قدردانی از فعالین محلی است.

اول آنکه مرحوم شریعت و صد ها نفر دیگر مثل ایشان نماد ساختار  خان و رعیت در نظام فئودالی ایران هستند. افرادی که هم در دوره پهلوی  هم جمهوری اسلامی  قصه ها و فیلم ها از ظلم ها و فشارهای آنها بر کمر مردم ساخته شده  و هیچ روشنفکری در تاریخ معاصر ایران آنها را نستوده است.

 

دوم آنکه اگر مرحوم شریعت را در الگوی های جدیدی مانند مدیر موفق، راس هرم توسعه گناباد و مرد کارآفرین می خواهیم معرفی کنیم. باز هم ایشان را باید با همترازان خود  مقایسه کرد. خانواده شریعت در گناباد  بانی کدام توسعه پایدار شده اند؟ آیا در دوره قدرت آنها دانشگاه، پادگان،بیمارستان، کارخانه و یا فرودگاهی به گناباد آمده است؟ کافی است خدمات این خاندان با خاندان علم در بیرجند  و یا میر حسن خان در طبس مقایسه کنیم؛ نتیجه خیلی روشن است! از سویی در دوره پهلوی خانواده تابنده در بیدخت  نفوذ بیشتری در ساختار قدرت داشته اند و کمک بیشتری به منطقه خود کرده  و موفق تر بوده اند پس آنها اولویت هستند! خوشبختانه از این خانواده ها در گناباد قدیم کم هم نبوده اند و چند صباحی دیگر باید خیابان  علایی، کریمی، ناصری و قوام و… داشته باشیم.

 

سوم آنکه اگر بنا بر تجلیل از یک خیر و یک بزرگ محلی است آنچنان که در دیگر شهرهای ایران هم مرسوم است، پسندیده است یک مجتمع فرهنگی ، بنا و سازه ای اجتماعی یا اقتصادی به نام آنها شود که یاد و خاطره آنها زنده بماند و فرزند محترم شریعت که این روزها در شهرستان مشغول خدمت است و برای توسعه آن آستین بالا زده مورد تجلیل قرار بگیرد

 

اگرچه شاید برای نام آیت الله غفاری هم بر این خیابان استدلال قوی وجود نداشته باشد اماآلترناتیو آن قطعا شریعت نیست. چرا که یک بازگشت ۵۰ ساله به نظریات و افکار مرده و منسوخ است.

توده های مردم  هرگونه ای فکر کنند به خودشان مربوط است اما مسئولی که در دهه ۹۰ برای نسل جدید جهان گرا تصمیم می گیرد باید به انتخاب های خود بیشتر توجه کند و خود را درگیر  احساسات ناسیونالیستی عده ای محدود نکند.

احمد یوسفی


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1884 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۷:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
بنده به عنوان یک گنابادی بانظر نویسنده مخالفم چراکه از اجدادم شنیده ام که ایت الله شریعت روحانی شیعه خیر مهربان وسفره دار بودندوقفهای ایشان نشان براین امر میتواند باشد گمان میکنم نویسنده یا گنابادی اصل نیست یا اطلاعاتش کامل نیست که این گونه راحت مفاخر شهرمارا مورد حمله قرار میدهدو انها را درکنار وطن فروشان قرار میدهد