فرماندار: نبود سرمایه در گردش از مشکلات مهم کشاورزی گناباد است

دسته: کشاورزی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۳ دی ۱۳۹۵
فرماندار: نبود سرمایه در گردش از مشکلات مهم کشاورزی گناباد است

فرماندار گناباد نبود سرمایه در گردش کافی را از مشکلات مهم بخش کشاورزی این شهرستان دانست و گفت: توجه و حمایت بیشتر از این بخش ضروری است.

صندوق حمایت از توسعه کشاورزی گنابادبه گزارش گنابادنیوز به نقل از ایرنا محمد علی نبی پور روز یکشنبه درشست بررسی ضرورتهای راه اندازی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی گناباد افزود: با توجه به خسارتهای خشکسالی های سال های گذشته و همچنین سرمازدگی؛ توان فعالان بخش کشاورزی گناباد کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: در این شرایط با اعطای تسهیلات با نرخ سود ۱۵ و ۱۸ درصد به فعالیت کشاورزی در گناباد منطقی نیست و بیشتر کشاورزان را بدهکار می‌کند.
وی راه اندازی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی را از ضرورتهای توسعه این بخش در شهرستان دانست و خواستار سرعت بخشی در راه اندازی آن شد.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد نیز گفت: صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی این شهرستان با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد ریال و با مشارکت کشاورزان ۷۸ روستای شهرستان و بخش دولتی در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود.
علیرضا حسین زاده گفت: ۴۹ درصد این سرمایه دولتی و از محل فروش املاک اضافی دولتی و بقیه مردمی و توسط کشاورزان و تشکل ها و دیگر دست اندرکاران ذیربط تامین می شود.
وی خاطر نشان کرد: مجموع ارزش تولیدات بخش کشاورزی گناباد در سال زراعی جاری سه هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال برآورد شده است و میزان سهم هر روستا بر اساس ارزش تولیداتشان که شامل سطح منابع آبی و میزان تولیدات دامی است، مشخص می‌شود.
تداوم خشکسالی ۱۰ ساله بیش ازیکهزار و ۵۸۰ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی گناباد وارد کرده است که ۴۷ درصد این خسارت مربوط به باغها، ۴۳ درصد دام، هشت درصد بخش زیربنایی و دو درصد مربوط به زراعت است.
آب چاههای آب کشاورزی گناباد نیز با ادامه پدیده خشکسالی به شدت افت کرده و میزان آبدهی آنها سالانه به طور متوسط ۱۵ سانتیمتر کاهش یافته است.
۳۰ درصد روستاهای این شهرستان هم با تنش و کمبود آبی شدید مواجه هستند و با تانکر آبرسانی می شوند.
۱۴ هزار بهره بردار در بخشهای زراعت، دام و باغداری گناباد از افزون بر ۴۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۳۴۶ رشته قنات بهره می برند.
مرکز شهرستان ۸۱ هزار نفری گناباد در فاصله ۲۷۸ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و کاخک، سه شهر شامل گناباد، بیدخت و کاخک و همچنین ۱۰۶ روستا است و ۳۴ هزار نفر از جمعیت آن ساکن روستاها هستند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1507 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: