رئیس دانشگاه پیام نور گنابادمنشور حقوق شهروندی قانونمندی را افزایش می دهد

دسته: اجتماعي
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۱ دی ۱۳۹۵
منشور حقوق شهروندی قانونمندی را افزایش می دهد

منشور حقوق شهروندی بستر افزایش آگاهی نسبت به آزادیها و حقوق عمومی را در جامعه افزایش می دهد و باعث می شود اقشار مختلف مردم خود را بیش از پیش ملزم به رعایت قانون و حفظ حقوق دیگران شهروندان بدانند.

علی اکبر عجم رئیس دانشگاه پیام نور گنابادبه گزارش گنابادنیوز به نقل از ایرنا دکتر علی اکبر عجم روز افزود: زمانی که فرد به قوانین و حقوق شهروندی واقف باشد خود را بیشتر مکلف به مدیریت بهتر رفتارهای اجتماعی و رعایت حقوق دیگر شهروندان می داند و این آگاهی موجب کاهش وقوع جرم و دست درازی به حقوق دیگر شهروندان در جامعه می شود.
وی گفت: زمانی که شهروندان به این نتیجه برسند که برای دسترسی به حقوق خود باید حقوق دیگران را رعایت کنند شهروندانی با رفتارهای قانونمندتر در جامعه خواهیم داشت.
او اظهار کرد: منشور حقوق شهروندی یک مجموعه کامل از برداشتهای قانون اساسی، مبانی اسلامی در موضوعات اخلاق، دموکراسی، حفظ کرامت و آزادی و مباحث مختلف است که برای اجرای آن علاوه بر دستگاههای اجرایی خود مردم با مطالبه گری حقوقشان کمک زیادی می توانند انجام دهند.
وی گفت: در یکی از بخشهای این منشور ذکر شده که مسئولان در برابر اشتباهات خود باید پاسخگو بوده و در صورت لزوم عذرخواهی کنند که این موضوع برای تقویت پایه های دولت و انقلاب بسیار مفید است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: در بعد بین المللی منشور حقوق شهروندی تایید و تدوین بنیانهای این منشور به عنوان برنامه ی اجرایی پاسخ محکمی است به منتقدان غربی و بیگانه که بدانند نظام و دولت جمهوری اسلامی همواره در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندی و رعایت آزادیهای قانونی افراد پیشرو و پیشگام بوده است.
وی افزود: با تکیه بر بنیادهای تفکرات اسلامی و ایرانی که قدمتی چند هزار ساله دارند می توانیم مسیری روشن برای رعایت حقوق شهروندی در دنیا باشیم.
او وظیفه دانشگاهیان را با توجه به وجود دانشجویان مهم ارزیابی کرد و گفت: باید از طریق انجام کارهای تحقیقی، جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ زمینه آشنایی بیشتر دانشجویان برای تحقق اهداف منشور و نقد و بررسی آن را فراهم کرد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران ۲۹ آذر ماه سال جاری منشور حقوق شهروندی را شامل ۲۳ سرفصل و ۱۲۰ ماده به همراه ساز و کارهای اجرا و نظارت بر حسن اجرای آن و همچنین ارجاعات قانونی مواد آن را امضا و رونمایی کرد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1507 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: