علی رمضانیکارآفرین موفق روستای سقی

دسته: کشاورزی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۷ دی ۱۳۹۵
کارآفرین موفق روستای سقی

باخبر شدیم در روستای سقی از توابع شهرستان گناباد ، کارآفرین موفقی وجود دارد که توانسته در این منطقه گیاه آلوورا کشت کند و اشتغال زایی در یک روستای کوچک را توسعه دهد.

مصاحبه کوتاهی با این کارآفرین موفق داشتیم و از ایشان خواستیم تا در مورد کاشت این محصول از ابتدای کاشت تا مشکلات و …را برایمان توضیح دهند .photo_2017-01-16_02-07-39

اینجانب علی رضایی در سال ۱۳۹۲ با هدف خوداشتغالی در منطقه جنوب خراسان شهرستان گناباد بعد از تحقیقات برای تولید زالو،آلوورا، ورمی کمپوست وقارچ تولید گلخانه ای آلوورا راانتخاب و به همراه برادرم مهدی رضایی و جناب علی رضایی عزیز شروع به کاشت این گیاه در گلخانه ای به متراژ ۱۰۰۰ متر کردیم.

چرا آلوورا : به علت خوشکسالی هالی متوالی ما باید محصولی تولید میکردیم که مصرف آب پایین و در برابر گرما مقاوم  باشدکه نهایتا ما آلوورا، را انتخاب کردیم، آلوورا بومی افریقا و جنوب ایران است ،نسبت مصرف آب نسبت به کشتهای دیگر یک به پنج است.

در شروع کار بجز کمیته امداد امام خمینی هیچ ارگانی حمایت مالی و مشاوره کاری به ما ندادند، سال ۱۳۹۲ من و برادرم با دریافت ۱۵میلیون تومان از کمیته امداد امام خمینی شروع به کارکردیم .امسال مجددا کمیته امداد جهت توسعه کار با وام موافقت کردند ولی متاسفانه بانک سپه برای ضامن ۲ کارمند و یک کاسب ازماخواستند و یک هفته مهلت برای دریافت و در نهایت ۶ روز بعد جمعه تماس گرفتند و گفتند مهلت وام شما به اتمام رسیده ما فردا وام شما را برگشت میزنیم گ

بازدید معاون رییس جمهور در امور کشاورزی از گلخانه

مبلغ وام چقدر بود: سی میلیون تومان که متاسفانه ارگانهایی دولتی شهرستان گناباد مخصوصا منابع طبیعی و اداره آب منطقه برای گلخانه داران و کسانیکه تازه میخواهند شروع به تولید کنند مانع تراشی میکنند و اجازه ساخت سالن نمیدهند فقط ظاهرا از تولید طرفداری میکنند به مرحله عمل که میرسد بهانه های مختلف می آورند چند نفر را جریمه کردند خلاصه به هر بهانه کار را تعطیل میکنند.
ما تا سال ۱۳۹۵ تنها بودیم پس از نتیجه گیری گلخانه آلوورا، ۶ نفر دیگر هم هر کدام هزار متر گلخانهآلوورا زده اند ولی متاسفانه مشکل همه افرادی که شروع به کشت کرده اند، زمین است و تسهیلات کم بهره و مهمتر باضامن کمتر است.

دربحث زمین منابع طبیعی میگوید زمینهای غیر کشاورزی ملی است ولی اجاره هم نمیتوانیم بدهیم چون خودمان هم پلاک نداریم شماهم اجازه کار ندارید باید صبر کنید تا در آینده ما پلاک بزنیم بعدا شما از ما اجاره کنید.
ما تعاونی میخواهیم به ثبت برسانیم و یک کار بزرگتر در خود روستا شروع کنیم ولی زمین نداریم.به عنوان کشاورز نمونه امسال شهرستان شناخته شدم که اگر تسهیلات بدهند و اجرا شود و همه به انجام آن تشویق میشوند و کشاورزی از حالت خواب در روستا خارج میشود.

آیا در گناباد در فضای باز میشه آلوورا کشت کرد یا نه؟ با توجه به اینکه اقلیم آب و هوایی گناباد گرم و خشک است بسیار خوب است برای کشت آلوورا اما حتما باید بصورت گلخانه ای کشت شود چون زمستان بسیار سرد است و این گیاه در دمای کمتر از ۵- دچار آسیب جدی میشود

هزینه ی یک سالن هزار متری برای کشت آلوورا چقدراست و نیاز به چه تعداد پاجوش دارد؟ هزینه یک سالن هزار متری تقریبا بین ۱۰ الی۱۲میلیون تومان می باشد

تعدادش بستگی به فواصل کشت شما داره ولی با اندازه استاندارد نیازبه ۳۵۰۰ قطعه پاجوش خواهد بود.

من قصد دارم در ۳۰۰ متر زمین  در هر متر ۸ عدد آلوئه  ورا در کل ۲۴۰۰ عدد آلوئه ورا در منطقه ی میانه  از شهرستان های استان تبریز بکارم آیا شما آماده عقد قرارداد با بنده هستید؟؟

مشکلی نیست ولی این تراکم فقط باید از طریق کف بر برداشت کنید و نمیتونید برگ زنی کنید در ضمن حتما باید خاکتون و تقویت کنید و زه کش خوب بزارید

هزینه های یک گلخانه هزارمتری چقدره؟

کل هزینه ها برای ساخت هزار متر گلخانه الوئه ورا

ساخت سازه ۱۲ میلیون خرید پاجوش ۷میلیون و

ابیاری قطره ای ۲ میلیون

هزینه استخر یا تانکر ۴ میلیون

جمع کل ۲۵ میلیون

البته هزینه ها میتواند ۱ الی۲

کم یا اضافه شود

امیدوارم در آینده ای نه چندان دور شاهد موفقیتهای بیشتری از  این کارآفرینان سربلند که از سه سال گذشته تلاش خود را شروع کردند با کمک ارگانهای دولتی در چارچوب شعار امسال رهبر انقلاب “اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل” باشیم.

منبع : آتیه کار

photo_2017-01-16_01-18-35-300x169 photo_2017-01-16_01-22-42-225x300 photo_2017-01-16_01-27-03-300x180 photo_2017-01-16_01-34-35-300x225 photo_2017-01-16_01-35-01-300x300 photo_2017-01-16_01-43-38-180x300


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1507 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: