راه غلبه بر هواهای نفسانی چیست

دسته: دسته‌بندی نشده
یکشنبه - 10 بهمن 1395
راه غلبه بر هواهای نفسانی چیست

امام جمعه گناباد با بیان اینکه از ديدگاه معارف اسلامى، تأثير ذكر در كمال انسان امرى انكارناپذير است، گفت: اگر انسان با خضوع و خشوع اذکار را بگوید، می‌تواند بر هواهای نفسانی خود غلبه کند.

امام جمعه گناباد صادقی نسبحجت‌الاسلام حسن صادقی‌نسب، امام جمعه گناباد، صبح امروز، دهم بهمن‌ماه در جلسه ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاه علوم پزشکی گناباد، با بیان آیه ۴۵ سوره بقره «وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ وَ إِنَّهَا لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ، از شکیبایى و نماز یارى جویید و به راستى این [کار] گران است، مگر بر فروتنان»، گفت: صبر یعنی استقامت و شکیبایی در برابر مشکلات و نماز، به عنوان عاملی برای ارتباط بنده با خداوند متعال، دو رکن لازم برای موفقیت و پیروزی بر مشکلات هستند.
وی از نماز به عنوان یک شارژر قوی یاد کرد و افزود: گاهی اوقات انسان در فعالیت‌های فردی و اجتماعی در طی زندگی خود، بر اثر مسائلی پژمرده و دل‌مرده می‌شود که در این شرایط نیاز دارد با ارتباط خالصانه، آگاهانه و خاشعانه با خداوند متعال، از وجود حضرت حق نیرو بگیرد.
تقویت روحیه معنوی؛ رمز پیروزی در دوران دفاع مقدس
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گناباد با اشاره به ایثارگری و جانفشانی رزمندگان در دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: گرچه در آن دوران، رزمندگان ما به لحاظ امکانات و تجهیزات با محدودیت‌های زیادی مواجه بودند ولی ذکر خدا، اقامه نماز شب و قرائت ادعیه و زیارت‌های مخصوص ائمه اطهار(س)، روحیه معنوی آن‌ها را برای مبارزه با دشمن بسیار بالا می‌برد و در حقیقت رمز پیروزی‌های آن‌ها همین مسئله بود.
حجت‌الاسلام صادقی‌نسب ادامه داد: در شرایط کنونی هم انسان در زندگی با فشارهای روحی و روانی و مشکلات فراوانی مواجه می‌شود که تنها با ارتباط قوی و خالصانه با خداوند می‌تواند بر مشکلات غلبه کرده و از همه امتحان‌ها سربلند بیرون آید.
تأثیر ذکر در غلبه بر هواهای نفسانی و دستیابی به کمال انسانی
وی با بیان اینکه از دیدگاه معارف اسلامى، تأثیر ذکر در کمال انسان امرى انکارناپذیر است، اظهار کرد: اگر انسان با خضوع و خشوع اذکار را بگوید، می‌تواند بر هواهای نفسانی خود غلبه کند.
وی با تأکید بر کمک جستن از صبر و نماز برای تقویت اراده، استقامت، غلبه بر مشکلات و موفقیت در کارها، گفت: برای صبر مصادیق مختلفی بیان شده است که روزه به عنوان یکی از این مصادیق موجب تقویت اراده و موفقیت انسان می‌شود.
یادآور می‌شود، در این جلسه هر یک از اعضای ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاه علوم پزشکی گناباد، نظرات و پیشنهادهای خود را در جهت بهبود فضای نمازخانه‌های واحدهای مختلف این دانشگاه و تقویت برنامه‌های مرتبط با اقامه نماز ارائه کردند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2837 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: