در گناباد ميشود معجزه كرد!راه نجات اقتصاد گناباد ؛ کسب و کار محلی با بازار ملی

دسته: اجتماعي , اسلایدر , دسته‌بندی نشده , شهری
شنبه - 30 بهمن 1395
راه نجات اقتصاد گناباد ؛ کسب و کار محلی  با بازار  ملی

بی شک در این دوره شورای شهر گناباد ابوالقاسم شفیعی یکی از اعضای بود که بیشتر فعالیت داشت و در بیشتر برنامه های شهرستان نامی از او شنیده می شد. شخصی که در این دوره شورا بدور از تعارفات و بسیار راحت با مردم ارتباط برقرار می کرد ونقد ها را گوش و برای رفع آن اقدام می کرد. با توجه به آخرین ماه های این دوره شورای شهر گفت گویی با این عضو شورا داشتیم

ابوالقاسم شفیعیعضو شورای شهر با همان شوخی های همیشه خود و با خنده شروع می کند با تشکیل  یک تیم منسجم٬با برنامه٬ هما هنگ و فعال  می توان  در این شهر معجزه کرد.
ابوالقاسم شفیعی در گفتگو با گنابادنیوز ادامه داد: از ابتدای ورود به شورای شهر دریافت عوارض خودرو  گنابادی های ساکن در خارج از گناباد را پیگیرشدیم که خوشبختانه زیرساختهای نرم افزاری آن طی چند روز گذشته اتفاق و فراهم شده و انشالله به زودی عملیاتی میشود.
رونق وآبادانی شهر درگرو رونق کسب وکار های شهری است.
عضو شورای شهر گناباد اظهار کرد: درجهت این هدف حفظ کسب وکارهای موجود و رونق بازار با رونق ساخت وساز میسرمی شد به عبارتی با شروع ساخت وساز وصدور پروانه بازار گناباد فعال شده و درآمدهای شهرداری برای ارایه خدمات بیشترا فزایش می یافت.چندین جلسه هما هنگی با پیمانکاران٬کارشناسان شهرداری وبانکها برگزار شد ولی چون باور به ساخت وساز نبود موفق نشدیم .
شفیعی افزود: بخش دوم رونق کسب وکار توجه به منابع محلی بود که به این نتیجه رسیدیم با معرفی محصولات محلی و بازارسازی٬کسب وکارهای محلی راه اندازی شود. با هدف ورود به بازارهای بزرگ وسکونت بیش ۱۰۰هزار گنابادی در مشهد٬بازار هدف محصولات محلی را شهر مشهد و مصرف کنندگان بالقوه را گنابادیهای ساکن مشهد در نظرگرفته وبا هدف شناساندن محصولات محلی همایشی را تحت عنوان شب فرهنگی گناباد که درمشهد برگزارکردیم . برای شب فرهنگی پیوست اقتصادی تعریف کردیم و راهکار آن راه اندازی نمایشگاه و فروشگاه محصولات محلی بود که با استقبال خوبی مواجه شد که هم اکنون ارتباط خوبی بین تولیدکننده ها ومصرف کننده هابرقرار شده و به تبادل محصولات می پردازند و قرار است انشالله بازار دائم محصولات محلی گناباد در مشهد راه اندازی کنیم.
شفیعی با اشاره به ظرفیت های مختلف گناباد افزود: محصولات محلی گناباد در آینده خواهد توانست منبع اشتغال درآمد گناباد شود. فقط بایدیک برنامه منسجم  نسبت به بازارسازی٬برندسازی ٬بسته بندی٬ وکیفیت سازی به منظور حفظ و توسعه مصرف کنندگان این محصولات اقدام کنیم.دراین هدف از ظرفیتهای گنابادیهای ساکن درمشهد هم به عنوان بازارمصرف وهم استفاده ازقابلیتهای انسانی فکری وارتباطات آنهااستفاده کنیم.
این عضو شورای شهر بیان داشت: یکی از وظایف شورا آزاد سازی ظرفیتهای عظیم انسانی شهروندان است که دراین راستا طرح شورا محله را مطرح ودرشورا مصوب شد. مطالعات اولیه با کمک وجدیت همکاران شهرداری صورت گرفت و مقدمات اولیه را انجام شد و در این  طرح قرار بود اداره محلات توسط شورا محله انجام گیرد.اگراین طرح اجرا میشداولا ما پس سه سال بیش از ۷۰تا۸۰نفرداوطلب عضویت درشورای شهرتربیت میکردیم که با ورود به شورا از تجربه کارجمعی قبلی برخوردار بود و قطعا این تجربه کمک خوبی به انجام وظیفه درشورا میکرد.دوم مسولیت اجتماعی درقالب این تشکل تقویت میشد و در نهایت  نظافت وحفظ فضای سبز هر محله توسط  شورای آن محله مدیریت میشد. ولی مشکل این بودکه اولا باور واقعی به مشارکت دادن مردم در امور شهر وجود ندارد.درثانی اجرای این نوع ازطرحهاابتدا وقت وانرژی بالامی طلبدو ترس ازعدم توفیق نیزمانع بزرگی برسرراه این طرحها است. مهمتراینکه دراین مشارکتها زمینه مطرح شدن افراد قوی که دردرون جامعه ومحلات گم هستندومجال دیده شدن ندارند٬فراهم می شودکه مطلوب خیلی ازافرادی که صاحب قدرت هستندنیست.
شفیعی با اشاره به اینکه درتوسعه شهرستان باید از همه سلایق سیاسی استفاده کرد گفت: همایش گنابادی های مقیم در مسجد جامع شهر و شب فرهنگی مشهد حاصل تلاشهای افراد با سلایق متفاوت بود و شاهد  افرادی بودیم که سلایق سیاسی متفاوتی داشتند ولی چون هدف اجماع بر توسعه گناباد بود با جان دل در کنار هم کار می کردند که این نقطه قوت گنابادی ها و تجربه زیبایی بود از همدلی و همکاری در یک هدف مشترک وباورکردیم که با هدف گذاری مشترک می شود رویدادهای بزرگی راباکمک یکدیگر خلق کرد.

ابوالقاسم شفیعی
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص عملکرد شورا و شهرداری بیان کرد: باید این را قبول کنیم که ما در بحث اطلاع رسانی بسیار ضعیف عمل کرده ایم و می توانستیم گزارشات عملکرد خود را به مردم ارائه کنیم تا آنها بفهمند منتخبین آنها در حال چه کاری هستند.
شفیعی گفت: بطور مثال شهرداری محترم بجای دریافت عوارض نقدی٬با مجتمع شریعت مشارکت کرد. یعنی زمین و پروانه از شهرداری وساخت با آقای شریعت وپاکدامن .هم اکنون ۱۳واحد تجاری به ارزش تقریبی ۴ میلیارد تومان مجتمع تجاری شریعت متعلق به شهرداری است.و همچنین نیمی از پارکینگ نیزدرتملک شهرداری است. این کار باهدف درآمد پایدار برای شهرداری انجام شد. درصورتی که شهرداری می توانست عوارض را بصورت نقدی دریافت وصرف امورشهر کند اما درآمدپایداری برای اداره شهرایجادشد‌طی این مدت سه سال  شهرداری ۳۵ واحدتجاری رابه املاک شهرداری باهدف درآمدپایدار افزوده است.
عضو شورای شهر گناباد در پایان یادآورشد: اختصاص وقت وانرژی کافی٬نوآوری٬ مشورت بادیگران٬مشارکت طلبی٬نقدپذیری٬توجه به مشکلات عمومی و رفع آنها٬ ارتباط بی واسطه بامردم٬ مداومت درپیگیری کارها از جمله عواملی است که باعث موفقیت یک عضوشورا خواهد شد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2778 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: