رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد:یکی از مهمترین چالش‌های قرن، پدیده بیابان‌زایی است

دسته: دسته‌بندی نشده , کشاورزی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱ اسفند ۱۳۹۵
یکی از مهمترین چالش‌های قرن، پدیده بیابان‌زایی است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد گفت: امروزه به همراه کمبود آب و تغییر اقلیم یکی از مهمترین چالش‌های قرن، پدیده بیابان‌زایی قلمداد می‌شود.

بیابانبه گزارش گنابادنیوز به نقل از ایسنا مجتبی محرابی، در این خصوص اظهار کرد: پدیده بیابان‌زایی و فرسایش بادی در ابعاد محلی، منطقه‌ای و جهانی سبب ایراد خسارات غیرقابل جبرانی به زیرساخت‌ها، مزارع، تاسیسات، واحدهای تولیدی و حتی سلامت مردم می‌شود.
وی ادامه داد: در کشور ما غیر از ریزگردهای با منشا خارجی، از جمله مهمترین دلایل ایجاد طوفان گردوغبار، کانون‌های بحرانی فرسایش بادی داخلی محسوب می‌شود.
محرابی خاطرنشان کرد: متاسفانه استمرار پدیده خشکسالی در حدود دو دهه به‌‌ویژه در مناطق جنوبی استان خراسان رضوی گاها تشدید فعالیت کانون‌های بحرانی را سبب ایجاد مشکلاتی شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد افزود: این شهرستان با مساحت بالغ بر ۵۷۰۰ کیلومتر مربع به دلیل قرار گرفتن در حاشیه کویرهای مرکزی و لوت عمرانی و میانگین بارندگی حدود ۱۴۲ میلیمتر در زمره مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد.
محرابی تصریح کرد: از کل ۱۵ کانون بحرانی فرسایش بادی خراسان رضوی چهار مورد در شهرستان گناباد قرار دارد، که مساحت آن بالغ بر ۲۳۰ هزار هکتار برآورد شده است.
وی بیان کرد: به لحاظ ضرورت از سال ۱۳۴۶ با ایجاد اولین ایستگاه تثبیت شن و بیابان زدایی جنوب خراسان در منطقه قوژد، فعالیت‌های بیابان زدایی شکل منسجمی به خود گرفت و تا امروز برابر طرح‌های مطالعاتی انجام شده و به تناسب تخصیص اعتبارات لازم با جدیت بخش دولتی و با مشارکت مردم بالغ بر ۵۲ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی شهرستان تحت عملیات بیابان‌زدایی و تثبیت شن‌های روان قرار گرفته است.
 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد با بیان اینکه با پیگیری‌های انجام شده از طریق مسئولین محلی، استانی و ملی اعتبارات ویژه‌ای به این بخش در گناباد در سال جاری اختصاص یافت، تأکید کرد: در این راستا تاکنون حدود ۲۰۰ هکتار از عرصه‌های شهرستان در کانون‌های بحرانی شرق گناباد، بیدخت، عمرانی و نوده پشنگ مطابق طرح‌های مصوب تحت عملیات مقابله با بیابان زایی و کنترل کانون‌های بحرانی فرسایش بادی از طریق اجرای پروژه‌های ذخیره نزولات توام با بذرپاشی و نهال کاری با گونه‌های مقاوم به شوری و خشکی قرار گرفته است.
محرابی همچنین با اشاره به تهدیدات جدی بیابان زایی، مقابله با این پدیده را به‌مراه آبخیزداری از جمله اولویت‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور برشمرد و بر لزوم توجه جدی در برنامه‌های بالادستی نظیر برنامه ششم توسعه و بودجه سالانه کشور به این منطقه تاکید کرد و گفت: با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های لازم در منطقه نظیر ایستگاه‌های تولید نهال و فراهم بودن زمینه مشارکت مردم، خواستار تخصیص اعتبارات لازم در این زمینه هستیم.

 


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1507 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: