رئیس اداره هواشناسی گنابادخبرداد:افزایش سه برابری بارندگی در گناباد

دسته: دسته‌بندی نشده , راه و ترابری , کشاورزی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲ اسفند ۱۳۹۵
افزایش سه برابری بارندگی در گناباد

رئیس اداره هواشناسی گناباد گفت: بعد از یک دهه خشکسالی افزایش سه برابری بارش در فصل زمستان امسال کشاورزان این شهرستان را شاد کرد.

بارندگیداریوش شیبانی افزود: میزان بارش در گناباد در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال با سه برابر افزایش از ۲۲ به ۷۵.۴ میلیمتر رسید و نسبت به میانگین ۳۰ ساله ۱۳ درصد رشد داشت.
وی ادامه داد: میزان بارندگی بهمن ماه امسال نسبت به میانگین ۳۰ ساله افزایش ۹۲ درصدی داشت و نسبت به بهمن ماه سال قبل از دو به ۴۶.۶ میلیمتر رسیده است.
او گفت: در این راستا سد کاخک با ۲۵۰.۹ میلیمتر و ۷۳ درصد افزایش بیشترین و بیمرغ با ۶۰ میلیمتر و دو درصد کمترین رشد را نسبت به سال زراعی گذشته در شهرستان گناباد داشته است.
تداوم ۱۰ ساله پدیده خشکسالی موجب گسترش بیابان، کمبود رطوبت خاک و شوری آبهای زیرزمینی در گناباد شده و ۳۰ هزار هکتار از عرصه های طبیعی این شهرستان را در وضعیت بحرانی و فرسایش شدید بادی قرار داده بود و سالانه بطور میانگین ۱۰ درصد به عرصه های بیابانی گناباد افزوده می شد.
این معضل در مجموع بالغ بر ۱۵۸۰ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی گناباد خسارت وارده کرده بود و ۳۰ درصد روستاهای گناباد به دلیل خشکسالی سالهای قبل با تنش و کمبود آبی شدید در تابستان امسال مواجه بودند و با تانکر آبرسانی شدند.
شهرستان گناباد با ۲۰ هزار هکتار زمین کشت آبی، ۱۷۰۰ هکتار کشت دیم و ۵۰۰ هزار راس دام سالانه حدود ۸۴ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید می کند.
۱۴ هزار بهره بردار در بخشهای زراعت، دام و باغداری گناباد از افزون بر ۴۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۳۴۶ رشته قنات بهره می برند.

ایرنا


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1507 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: