پیشرفت گناباد با طعم آب شور!

دسته: اقتصادي
بدون دیدگاه
شنبه - ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

شما هم حتما جوان بوده اید !؟  چه بسیار شب ها که با آرزوی کارهای بزرگ خوابیدیم و فردا باز یک خورشید تکراری

 

دو سال قبل که خواستم کار را شروع کنم یکی از مسئولین به من پوزخند زد . خیلی  دل مرا شکست

برای پیشرفت نباید به حقوق کارمندی و زندگی آرام و بدون ریسک خو بگیریم

هم کارهای فنی را انجام می دادم ، هم حسابدار بودم، هم سیمان درست می کردم هم فرغون می کشیدم

اینجا راه بیفتد  ۱۵ مهندس برق در این نیروگاه  نیازمندیم

برخی این سرمایه گذاران به ما گفتند ما آب شیرین مشهد را ول نمی کنیم  بیاییم آب شور گناباد را بخوریم

دوست داشتم اونچه که در کتاب های دانشگاه خواندم  عملیاتی کنیم.

جوانان گناباد کاری و پرتلاش  هستند اما کم توقع هستند  و اندکی می ترسند

.

.

 

شما هم حتما جوان بوده اید !؟  چه بسیار شب ها که با آرزوی کارهای بزرگ خوابیدیم و فردا باز یک خورشید تکراری. در این میان انگشت شمار افرادی هستندکه آن خیال زیبا را در سلول های مغز شان جابجا  میکنند تا هورمون اکسی توسین این بار از ماهیچه قلب به ماهیچه های بازو منتقل شود و در نهایت آجری برود  روی آجری.

این روزها شغل پیدا کردن سخت شده است چه برسد به ایجاد شغل های دلخواه و هیجان انگیز.  زندگی راحت در گناباد می گوید  سعی کن  کارمند شوی، نشد یک مغازه اجاره کن. اگه کمی پول دست و بالت هست یک زمین زعفرونی، یک گاوداری کوچک . اگه بیشتر داری  مرغداری  و…

 

بچه هایی که در دانشگاه آزاد گناباد برق خوانده اند همه یک دوره  هوس این را میکنند که یک نیروگاه برق بزنند. البته بعد که با نمره ۱۲ واحدهایشان را پاس کردند  شورش هم از کله شان می افتد. ولی ما دو تا  جوان برق خوانده پیدا کردیم که  تا ته این ماجرا را گرفته و رفته بودند

 

01

محمد و  محسن  ابراهیمیان دو برادر  هستند که هر دو در گناباد برق خوانده اند. محمد دکترایش را از سبزوار گرفته و  محسن  هم اکنون در شاهرود  دکترا می خواند. آنها به پشتیبانی و همراهی پدر و دیگر شرکایشان وارد یک بازی  بزرگ و پر ریسک شده اند.  یک نیروگاه chp  یا نیروگاه تولید همزمان انرژی برق و حرارت در شهرک صنعتی گناباد راه اندازی نمودند، به عبارت ساده تر آنها محصول استراتژیک و مهم برق  در شهرستان گناباد تولید می کنند.

 

دکتر محمد ابراهیمیان  می گوید : ” در بین شهرستان های خراسان بزرگ اولین شهرستان  هستیم که به سمت این انرژی می رویم. فقط در شهر مشهد ۳ نیروگاه  از این نوع بهره برداری می شود. شرکت صنعت یاران انرژی گناباد در ۳  آبان ۹۴ ثبت، فروردین ۹۵   قرارداد خرید مولد و دستگاه ها نهایی ، تیر ۹۵ فعالیت های عمرانی ابنیه و زیرساخت ها شروع، شهریور ۹۵ با ورود مولد به گناباد نصب و راه اندازی تاسیسات و ماشین آلات آغاز و در نهایت در فروردین ۹۶ آماده ایم که برق تولیدی را وارد مدار کنیم.”

نیروگاه گناباد  زیرساختش برای ۷ مگاوات  طراحی شده ، دارای مجوز ۵ مگاوات و اکنون ۲ مگاوات آن آماده کار است که می تواند در نهایت ۳۰ تا ۳۵ درصد انرژی گناباد را تامین کند.

این مدل تولید معروف به تولید پراکنده بسیار جدید است و عموم مردم اطلاع دقیقی از آن ندارند. همین مسئله  شروع حرف های دکتر ابراهیمیان است.  ناشناخته بودن  از یک سو باعث شده  که خیلی از مسئولین ابتدا با او همراهی نکنند. خودش می گوید دو سال قبل که خواستم کار را شروع کنم یکی از مسئولین به من پوزخند زد که خیلی  دل مرا شکست. وسط کار بودیم که یکی دیگر از مسئولین گناباد گفت  فکرهاتون را کرده اید ؟گفتم یعنی چه؟ گفت یک وقت ورشکست نشوید!  توی دلمان را با این حرف ها خالی هم می کردند.

اما بالاخره کار رو دو جوان استارت زدند . آنها دو سال قبل هیچ نداشتند اما علم با ریسک  همراه شد و آجر روی آجر رفت. دکتر ابراهیمیان می گوید. من در این دو سال هم کارهای مدیریتی و فنی را انجام می دادم ، هم پیگیر نامه های اداری، هم حسابدار بودم، هم سیمان آب می دادم و گاهی هم بیل می زدم .

 

ابراهیمیان

ابراهیمیان

 

دکتر می گوید : “شرکت را که ابتدا تاسیس کردیم ساختمانی نداشت. در جلسه مجمع، رئیس جلسه وقتی هزینه ها را  می دید گفت  چرا اجاره محل دفتر و حقوق پرسنلی  را  جز هزینه ها اعلام نکرده ای! گفتم دفتر شرکت همین کیف من و تنها پرسنل در حاضر خودم هستم. کلی خندیدیم”

جالبه که دکتر محمد ابراهیمیان تجربه این نوع تکنولوژی را از سال ۱۳۹۰ به دست آورده است. خودش می گوید : ” از سال ۱۳۹۰ با  یکی از شرکت های وابسته به بنیاد تعاون ناجا  که در حال حاضر نیز شریک ما می باشد شروع به کار کردم ، آن ها در نظر داشتند سه نیروگاه در خراسان بزند. در زمان گران شدن دلار  همه چیز به هم ریخت و شرکت تصمیم گرفت فقط طرح مشهد را ادامه دهند. در نهایت سال ۹۴  تصمیم گرفتیم به عنوان بخش خصوصی خودمان این کار را در گناباد  ادامه بدهیم.”

آقای ابراهیمیان روی یک جمله اصرار دارد در این نیروگاه  ۱۵ مهندس متخصص مشغول به کار می شوند که در راستای علم خود کار کنند نه اینکه بروند کار غیر تخصصی انجام دهند.

دکتر ابراهیمیان استاد دانشگاه گناباد هم هست و وضع مالی اش هم خوب. اما اینکه چرا او تصمیم می گیرد وارد این کارشود برایمان جالب بود.  نقطه اصلی  همینجاست. آن عامل حرکت که در خیلی هامان نیست از کجا قرار است بیاید. این را از دکتر پرسیدم می گوید:

“اول انگیزه های شخصی مهم است. روحیه من اینه که چالش های جدید را دوست دارم. درباره دانشگاه هم باید بگویم بعد از یک مدت  از درس دادن  اشباع می شوید. اکثر اساتید بعد از ۳ تا ۴ سال انگیزه های خود را از دست می دهند اما صنعت جذابیت های خود را دارد. از همه مهتر دوست داشتم اونچه که در کتاب های دانشگاه خواندم  عملیاتی کنیم.”

 

شرکت صنعت یاران انرژی گناباد  تاکنون بالغ بر ۵ میلیارد تومان برای این طرح هزینه کرده و  تا فروردین ۹۶ هنوز یک ریال هم تسهیلات نگرفته اند. برای تکمیل پروژه ۵ مگا واتی  ۱۲ میلیارد تومان هزینه لازم است. دکتر ابراهیمیان میگوید “تسهیلات گرفتن  روی کاغذ ساده است اما در عمل  مشکلات زیادی وجود دارد.”

درباره توسعه گناباد از او پرسیدم  معتقد بود  خود گنابادی ها باید برای شهرستان کاری بکنند. کسی که علاقه به این خاک نداشته باشد در نهایت فرار میکند.

دکتر گفت : ” برخی از سرمایه داران غیر بومی به ما گفتند ما آب شیرین مشهد را ول نمی کنیم  بیاییم آب شور گناباد را بخوریم. واقعا  اگر کسی برای شهرستان دل بسوزاند خود گنابادی ها هستند. همچنین گفت:”مثلا برای یک پیچ کوچک ؛باید از تهران بفرستند. خب کار به همین راحتی دو روز تعطیل می شود. یک قطعه داشتیم در گمرک مالزی گیر کرد پروژه به سه هفته به تعویق افتاد، یا برای تنظیم یک وسیله درگناباد کسی نتوانست انجام دهد  و با کلی آزمایش و خطا نهایتا متخصصی از تهران آمد و در یک ربع مشکل مرتفع شد،. این مثال های که گفتم مسائل خیلی ساده است ، چون ریشه ام گناباد است در این شهر درس خوانده ام  و مدرک گرفته ام و  زندگی کرده ام از کار در گناباد لذت می برم ،یک غیر بومی این گرفتاری های به ظاهر ساده را نمی تواند تحمل کند ”

 

02

 

گفتگو با این دو مهندس جوان  بیش از آنکه درباره کار باشد درباره روحیه کار بود.

او هم ده ها جوان را می شناخت که آرزوهای بزرگ دارند اما نمی دانند چه کنند و یا دست و دلشان می لرزد. دکتر محسن ابراهمیان حرف های زیادی داشت. اول گفت:

“برای پیشرفت نباید به حقوق کارمندی و زندگی آرام و بدون ریسک خو بگیریم که البته در گناباد ما زیاد طرفدار دارد. جوانان گناباد کاری و پرتلاش  هستند اما کم توقع هستند  و اندکی می ترسند. اهل ریسک نیستند،  حتی برخی رفقای ما با بهترین مدرک و تخصص الان در مشهد و تهران  با کمترین حقوق برای دیگران کار میکنند و جرات ریسک ندارند. این خوب نیست . من با جوان ها در دانشگاه خیلی سروکله می زنم. این روحیه خو گرفتن با وضع موجود استعداد ها را میکشد.”

بدون شک نیروگاه گناباد یک عامل توسعه شهرستان خواهد بود چرا که لازمه پیشرفت یک جامعه چرخیدن چرخ صنعت و یکی از لازمه های اصلی چرخیدن چرخ صنعت هم انرژی برق می باشد. همچنین در اشتغال  فارغ التحصیلان دانشگاهی شهرستان  نیز حائز اهمیت است چرا که یکی از مشکلات جوانان  به فرمایش امام خامنه ای بیکاری و آن هم بیکاران تحصیل کرده است، که در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال اولین حرکت در شهرستان را در راستای هدف سال ۹۶  توسط جوانان بومی گناباد برداشته می شود.

درحال حاضر در کشور  زیر ۶۰ مگاوات از این نوع  نیروگاه برق بهره برداری می شود، گناباد هم حالا میتواند ۲ مگاوات تولید کند و به زودی نیز به ۵ مگا وات خواهد رسید.

نیروگاه گناباد در حال عقد  قرارداد با توانیر برای فروش برق می باشد  تا به امید خدا ظرف چند روز آینده به شبکه برق شهرستان انرژی تزریق شود.

آنها برای آینده برنامه های دیگری هم دارند  تا بتوانند برای ۳۰ نفر مهندس دیگر نیز کارآفرینی کنند.

در انتها دو مهندس جوان همه سوراخ سمبه های کارخانه برق خود را با علاقه نشان ما می دهند. از سختی ها کار و اتفاقات تلخ و شیرین مراحل احداث می گویند. از صحبت های فنی کلی گفتند و ما چیزی نفهمیدیم اما در نهایت برایشان دعا کردیم که زودتر پولدار شوند و انرژی مثبت آنها به دیگر جوان های شهرستان هم برسد تا شاهد شهری آباد و پویا باشیم!

 

 

ابراهیمیان

ابراهیمیان

 

ابراهیمیان

ابراهیمیان


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1885 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: