گناباد، اولین تولیدکننده سماق در کشور

دسته: کشاورزی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
گناباد، اولین تولیدکننده سماق در کشور

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: این شهرستان با تولید 161 تن محصول سماق از 647 هکتار زیر کشت، رتبه اول این محصول را در کشور دارا است.

علیرضا حسین زاده مدیر جهاد کشاورزی گنابادبه گزارش گنابادنیوز، علیرضا حسین‌زاده در نشست خبری خود با خبرنگاران که در محل دفتر مدیریت جهاد کشاورزی گناباد برگزار شد، اظهار کرد: در سال گذشته بیش از نه میلیارد و ۴۹۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت که منجر به اشتغال حدود ۱۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شده است.

وی ادامه داد: در قالب این تسهیلات ۳۲۱ طرح نیز اجرا شده که عمده این طرح‌ها بابت کاشت محصولات کشاورزی مورد نیاز، اجرای طرح‌های مکانیزاسیون، خرید دستگاه و ادوات کشاورزی، اجرای طرح‌های آبیاری نوین و غیره است.

حسین‌زاده اضافه کرد: همچنین از محل تسهیلات رونق تولید نیز برای طرح‌های بالای ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی نیز بیش از دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.

مدیر جهادکشاورزی با اشاره به احداث باغات گل محمدی در سطح ۳۰ هکتار در گناباد، گفت: این گل‌ها در سال گذشته با همکاری و مساعدت جهاد کشاورزی کاشت و امسال به باردهی رسیده که برای فراوری، گلاب و عرقیات‎گیری نیز اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه گل محمدی از زعفران به صرفه‌تر است، خاطرنشان کرد: این گیاه هم گیاه کم آبی بوده و هم اینکه در عرض یک سال به بهره‌برداری می‌رسد و هم اکنون نیز ۲۴ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زائی داشته و پیش‌بینی می‌شود که ۶ هکتار دیگر نیز به سطح کشت این محصول افزوده شود.

حسین زاده افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی ضرورت تغییر الگوی کشت احساس می‌شود، بنابراین باید به سمت محصولاتی رفت که هم آب کمتری را نیاز  و هم بهره وری بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه رتبه چهارم تولید پسته را در استان داریم، افزود: مقدار ۳۰۰۰ هکتار بارور از ۶۰۰۰ هکتار سطح زیر کشت پسته بوده و سالیانه  ۳۰۰۰ تن پسته خشک در گناباد تولید که درآمد ناخالص آن ۸۷ میلییارد تومان است.

وی ادامه داد: سطح زیر کشت زعفران در گناباد ۳۶۰۰ هکتار با تولید ۱۰ و نیم تن زعفران سرگل خشک با درآمد ۴۸ میلیارد تومان بوده و سایر محصولات کشاورزی نظیر پنبه، گندم و جو نیز ۲۹۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را به خود اختصاص داده است.

ایسنا


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1557 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: