مردم گناباد از وجود کشتارگاه دام درداخل شهر گلایه می کنندانتقال کشتارگاه دام به خارج ازشهر گناباد نیاز مند ۳ میلیارد اعتبار

دسته: دسته‌بندی نشده , شهری
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
انتقال کشتارگاه دام به خارج ازشهر گناباد نیاز مند ۳ میلیارد اعتبار

یکی از مشکلات ساکنان کوی شرقی گناباد، وجود کشتارگاه دام سبک و سنگین در داخل شهر است؛ به گونه ای که بوی تعفن ناشی از کشتار و وجود سگ های ولگرد و حشرات مزاحم، مشکلات بهداشتی فراوانی برای شهروندان گنابادی ایجاد کرده است.

کشتارگاهباوجود این که فعالیت این کشتارگاه در بافت مسکونی به دلیل پیامد های غیربهداشتی، نادرست است اما تعطیلی آن بدون احداث کشتارگاه جایگزین، مشکلات فراوان دیگری برای مردم ایجاد می کند لذا بهترین اقدام در راستای رفع این مشکل، احداث کشتارگاه در محلی خارج از بافت مسکونی گناباد است تا مشکل مربوطه برطرف شود. هرچند تمامی مسئولان برای رفع این مشکل و احداث کشتارگاه در خارج شهرستان تلاش کرده اندولی تاکنون متاسفانه این تلاش ها به نتیجه ای نرسیده است.
شهروندان گنابادی به خصوص ساکنان کوی شرقی که کشتارگاه در آن واقع است از ۱۲ سال پیش تاکنون پیگیر ساخت کشتارگاه صنعتی درخارج ازشهر و انتقال کشتارگاه فعلی به خارج شهر هستند ولی تلاش آنان تاکنون به نتیجه ای نرسیده است. یک خانم خانه دار به خبرنگارما گفت: بوی تعفن ناشی از فعالیت کشتارگاه به اندازه ای زیاد است که به هیچ عنوان نمی توان پنجره های خانه را باز و یا در حیاط استراحت کرد. با روشن شدن کولر هم بوی نامطبوع به داخل منازل انتقال می یابد. مریم محبی افزود: سگ های ولگرد، حشرات مزاحم و مشکلات بهداشتی در محدوده کشتارگاه به اندازه ای زیاد است که رفت و آمد مردم را با مشکل مواجه کرده است.
سیدمهدی آقایی یکی دیگر ازساکنان منطقه گفت: سازمان محیط زیست مجوز ساخت کشتارگاه صنعتی را در محدوده خارج از شهرستان به شهرداری داده است اما شهرداری تعلل می کند ومشکلاتی برای مردم ایجاد شده است. وی گفت: پیگیری های مداوم ما برای تعطیلی و انتقال کشتارگاه فعلی از ۱۲ سال گذشته تاکنون راه به جایی نبرده است.
کشتارگاه دربافت مسکونی غیرقانونی است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز در گفت وگو با خبرنگار ما وجود کشتارگاه در بافت مسکونی را به خاطر پیامد های غیربهداشتی آن برای شهروندان، غیرقانونی دانست. دکتر علی عالمی افزود: با وجود این که بعضی مشکلات کشتار گاه واقع در کوی شرقی حل شده است ولی از نظر ما کاملا مردود است و باید به خارج از منطقه مسکونی منتقل شود. وی افزود: با وجود این، تعطیلی کشتارگاه فعلی بدون در نظر گرفتن جایگزین می تواند مشکلات دیگری همچون ورود غیر مجاز دام آلوده از خارج شهرستان، کشتار غیربهداشتی بدون نظارت و انتقال آلودگی از دام به انسان را در پی داشته باشد. وی معضلات ناشی از نبود کشتارگاه را بیشتر از مشکلات فعلی ذکر و بیان کرد: تمام تلاش ها باید در راستای ایجاد کشتارگاه جدید و سپس تعطیلی کشتارگاه فعلی باشد.
رئیس اداره دامپزشکی گناباد نیزگفت: کشتارگاه یک مکان آلاینده است لذا وجود آن در منطقه مسکونی از نظر به خطر انداختن سلامت مردم صحیح نیست ولی از سوی دیگر، نبود کشتارگاه در شهر مشکلاتی از جمله کشتار دام بدون معاینه و تهیه گوشت از کانال غیر بهداشتی را در پی دارد. دکتر ایرج مقیمی افزود: هم اکنون کارشناس اداره دامپزشکی در محل استقرار دارد و بر تمام مراحل ذبح نظارت کامل دارد و هیچ مشکل بهداشتی وجود ندارد. محمد یوسف نژاد رئیس اداره محیط زیست گناباد نیزگفت: مجوز ساخت کشتارگاه جدید در اسفند ۹۵ از طرف سازمان محیط زیست صادر شده ودر اختیار شهرداری قرار گرفته است
انتقال کشتارگاه از سال ۸۹ دردستورکارقرار گرفت
علی تقوی شهردار گناباد گفت: از آنجا که کشتارگاه قدیمی گناباد در منطقه مسکونی واقع شده و باعث اعتراض مردم و ایجاد ناهنجاری های اجتماعی، بهداشتی و زیست محیطی شده است، انتقال کشتارگاه از سال ۸۹ در دستورکار شهرداری گناباد قرار گرفت. علی تقوی افزود: احداث کشتارگاه جدید دارای ضوابط خاصی است که با محوریت فرمانداری گناباد در خصوص نقطه یابی محل آن بیش از ۲۰ جلسه برگزار و تمامی مجوز های لازم نیز اخذ شده است. وی در خصوص طولانی شدن روند احداث کشتارگاه گناباد که مورد اعتراض مردم قرار گرفته افزود: مراحل دریافت مجوز ها از بخش های مختلف بسیار زمان بر است، به عنوان مثال زمینی تمام مجوز ها را گرفت ولی با موضوع در کمیسیون مستند سازی معاونت حقوقی ریاست جمهوری مخالفت شد. تقوی تصریح کرد: هم اکنون زمینی در فاصله ۸ کیلومتری گناباد به این امر اختصاص یافته که اقدامات اولیه آن انجام شده است و در حال خرید سوله هستیم که امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه احداث بنا را نیز آغاز کنیم. شهردار گناباد گفت: با طرح کاملی که برای این کشتارگاه پیش بینی شده، علاوه بر ساکنان گناباد، شهر های همجوار نیز می توانند از خدمات این کشتارگاه استفاده کنند. وی افزود: بعد از ۷ سال پیگیری در کیلومتر ۸ جاده گناباد – بجستان، زمینی انتخاب و تمامی استعلامات لازم اخذ شد ومراحل خرید زمین نیز انجام شد  واز ابتدای امسال عملیات ساخت کشتارگاه در حال اجراست. وی بابیان این که کشتارگاه گناباد در زمینی به مساحت ۳ هکتار احداث می شود، افزود: سالن کشتار در نظر گرفته شده حدود ۶۰۰ متر است و ساخت این کشتارگاه نیمه صنعتی، در صورت همکاری اداره ها و نهاد هابرای  تأمین زیرساخت ها، نیاز مند حدود ۳۰ میلیارد ریال اعتبار است.
پیگیر ردیف اعتباری هستیم
تقوی افزود: هم اکنون، پیگیر ردیف اعتباری از استان برای ساخت کشتارگاه هستیم و اعتبارات تخصیصی شهرداری بسیار اندک است وبخش خصوصی با توجه به توجیه نشدن به همکاری و سرمایه گذاری تمایل ندارد. وی به آمار پایین کشتار روزانه دام در گنابادنیز اشاره و تصریح کرد: ساخت کشتارگاه تمام صنعتی برای شهر گناباد به تنهایی توجیه اقتصادی ندارد و به تخصیص اعتبارات ملی برای ساخت این پروژه نیازمندیم که از طریق نماینده گناباد وبجستان وفرمانداری در حال پیگیری هستیم.

روزنامه خراسان ۱۸ اردیبهشت۹۶


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1557 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: