برگزاری مراسم بلغورپزان در روستای سنو گناباد

دسته: گردشگری
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
برگزاری مراسم بلغورپزان در روستای سنو گناباد

رئیس انجمن میراث فرهنگی روستای سنو گناباد گفت: طبق روال هر ساله مراسم شکرگزاری و بلغورپزان در محل چشمه این روستا برگزار شد.

بلغورپزان روستای سنواصغر صادقیان  اظهار کرد: مردم  این روستا از قدیم رسوم مختلفی در نوروز، مراسم عروسی، محرم و… داشته‌اند که البته امروزه بخش زیادی از آن به فراموشی سپرده شده، اما آیین‌های مرتبط با چشمه سنو به دلیل قداست ویژه‌ای آب نزد ایرانیان و مسلمانان، هنوز در بین مردم رایج است.

وی ادامه داد: همه ساله در اردیبهشت‌ماه جنب و جوش خاصی در روستای سنو ایجاد شده و مردم کم کم خود را برای برگزاری جشنی بزرگ در محل چشمه سنو به پاس داشتن چشمه ای کم نظیر در حاشیه کویر که مقاومت خود را برابر ۱۸ سال خشکسالی پیاپی به اثبات رسانده، آماده می‌کنند.

رئیس انجمن میراث فرهنگی روستای سنو گناباد افزود: این جشن که یادگار چند صد ساله و آیین سنتی مذهبی اهالی روستای سنو است را می‌توان تنها همایش خودجوش و مردمی شهرستان گناباد نامید که ضمن داشتن بار سنتی مذهبی یک پیاده روی دسته جمعی است که در ایجاد روحیه نشاط و همبستگی نقش مهمی دارد.

صادقیان تصریح کرد: این جشن در یک روز صبح بهاری از اول صبح با پیاده روی دسته جمعی اهالی این روستا به محل مظهر چشمه سنو که عجیب ترین چشمه شهرستان گناباد است آغاز می‌شود و با قربانی کردن چند گوسفند در محل مظهر چشمه به پخت بلغور که یکی از غذاهای سنتی روستای سنو است، می‌پردازند. مردم سنو نماز ظهر را به شکرانه این نعمت خدادادی سالی یک بار در کنار چشمه این روستا برگزار می‌کنند.

ایسنا


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1507 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: