بیمه نبودن هنرمندان و توجه ناکافی به بازار هدف، مشکل صنایع دستی گناباد

دسته: گردشگری
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۴ خرداد ۱۳۹۶
بیمه نبودن هنرمندان و توجه ناکافی به بازار هدف، مشکل صنایع دستی گناباد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد، نبود پوشش بیمه ای هنرمندان و نداشتن تناسب تولیدات با نیازهای بازارهای هدف را از مشکلات مهم فعالان صنایع دستی این شهرستان دانست.

S13به گزارش گنابادنیوز علیرضا شناسایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود قدمت زیاد صنایع دستی گناباد، کم بودن حجم تولید و توجه ناکافی به کیفیت، بسته بندی، اصالت و برند تولیدات، توانایی حضور در بازارها و نمایشگاه های بین المللی را از فعالان این عرصه سلب کرده است.
وی نبود بازار برخی هنرهای صنایع دستی، نبود اتحادیه خاص این بخش در بین اصناف گناباد، موازی کاری برخی ادارات و نهادها در حوزه صنایع دستی و ناهماهنگی این فعالیتها با اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را از دیگر تنگناهای صنایع دستی شهرستان گناباد دانست.
وی اظهار کرد: هنرمندان و فعالان صنایع دستی گناباد توجه کافی به آموزش به عنوان محور اصلی در ارتقای توانمندی خود و سطح کمی و کیفی تولیدات و فرایند بسته بندی و بازار فروش ندارند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد افزود: بهره گیری از دستگاه ها و ماشین آلات در تولید برخی هنرها و حذف عامل انسانی در تولید آنها، اصالت صنایع دستی گناباد را زیر سوال می برد.
وی معرفی هنرمندان صنایع دستی برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی و تسهیلات پشتیبان، راه اندازی خانه های صنایع دستی، پیگیری بیمه هنرمندان با اولویت پیشکسوتان، برگزاری دوره های آموزشی مشترک با مرکز آموزش فنی و حرفه ای را از جمله اقدامات برای حمایت از فعالان این بخش در سالجاری دانست.
وی ایجاد بانک اطلاعاتی هنرمندان برای فروش مجازی صنایع دستی و افزایش برگزاری نمایشگاههای دائمی و موقت صنایع دستی را از دیگر راهکارهای توسعه کمی و کیفی صنایع دستی و افزایش نقش آفرینی این بخش در رونق اقتصادی گناباد ذکر کرد.
شناسایی گفت: ۱۱۳ نفر از هنرمندان صنایع دستی این شهر از ابتدای اجرای طرح پشتیبان (یک سال گذشته) تاکنون مجوز فعالیت مشاغل خانگی را دریافت کرده و از مزایای تسهیلات این بخش برخوردار شده اند.
وی افزود: در این مدت ۳۵۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی در قالب ۳۹ طرح پشتیبان صنایع دستی به متقاضیان پرداخت شده است.
وی افزایش ضریب اشتغال برای هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و ساماندهی آنها در قالب طرح پشتیبان را از جمله رویکردهای مورد توجه اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد در سالجاری ذکر کرد.
وی با بیان اینکه صنایع دستی نقش مهمی دراجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و جذب گردشگران دارد، اظهار کرد: باید با توجه بیشتر مسئولان ذیربط و حمایتهای بیمه ای و پرداخت تسهیلات به فعالان این بخش، تاثیرگذاری صنایع دستی را در رونق اقتصادی و اشتغال شهرستان گناباد افزایش داد.
شناسایی گفت: شهرستان گناباد به عنوان یکی از شهرهای کهن از جایگاه ویژه ای در زمینه صنایع دستی برخوردار است و سفال ‘مند’ این شهرستان از ۲۵۰۰ سال قبل به عنوان یکی از سه خاستگاه اصلی این هنر در کشور مطرح می باشد.
وی افزود: با همکاری مرکز آموزش فنی و حرفه ای گناباد دوره جامع آموزش سفالگری شامل چرخ کاری، طراحی، نقاشی، بسته بندی و فروش برای ۵۵ نفر از بانوان روستایی این شهرستان در حال برگزاری است.
هم اکنون ۱۷۲ هنرمند در رشته های مختلف صنایع دستی مانند سفال گری، پارچه بافی، گلیم بافی، معرق و منبت کاری، سبد بافی، نمد مالی، چاقو سازی و آهنگری در قالب ۱۵ کارگاه و ۱۲ فروشگاه در شهرستان گناباد فعالیت دارند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1507 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: