خسارت ۱۴۰ میلیارد ریالی خشکسالی به بخش کشاورزی گناباد

دسته: اقتصادي , دسته‌بندی نشده , شهری
بدون دیدگاه
شنبه - ۳ تیر ۱۳۹۶
خسارت ۱۴۰ میلیارد ریالی خشکسالی به بخش کشاورزی گناباد

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: خشکسالی از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 140 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی این شهرستان وارد کرد.

82576636-71701084به گزارش گنابادنیوز به نقل از ایرنا علیرضا حسین زاده روز شنبه در نشست مدیریت بحران خشکسالی و ریزگردها در گناباد افزود: یک ماه پیش ۳۶ میلیارد ریال از محل اعتبارات ویژه خشکسالی مناطق محروم برای اجرای طرحهای زارعت، باغبانی، امور دام و صنایع و انتقال آب به این شهرستان اختصاص یافت.
فرماندار گناباد هم در این نشست گفت: وجود دامهای سنگین در شرایط استمرار خشکسالی و کمبود منابع آب،
سرانه مصرف آب در روستاها را افزایش داده و فشار بسیار به شبکه آب این مناطق وارد می کند لذا این دامها باید به خارج از روستاها و مجتمع های نگهداری دام انتقال یابند.
محمدعلی نبی پور با اشاره به مشکلات بسیار در تامین آب شرب مناطق روستایی افزود: در صورت جدی شدن بحران آب روستاها، مجبور به قطع آب واحدهای صنعتی و دامداری ها هستیم.
وی اظهار کرد: با توجه به افزایش بارندگی در ابتدای سالجاری در گناباد مدت وقوع ریزگرد و طوفان از ۲۳ روز در سال گذشته به سه تا چهار روز در سال جاری کاهش یافت.
وی اجرای طرح ترسیب کربن و تامین هزینه های جدا سازی آب شرب شهری و روستایی از اعتبارات دولتی، وقفیات و مشارکت خیران را از راهکارهای مهم مقابله با ریزگردها و کاهش تبعات خشکسالی در گناباد دانست.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی گناباد هم گفت: افزایش بی رویه سکونت در مناطق روستایی گناباد به دلیل هزینه کم زندگی و ارزان بودن زمین، با توجه به کمبود منابع آب، تامین آب این مناطق را با مشکلات جدی مواجه کرده است.
محمد رضا ابراهیمی افزود: افزایش ۲ برابری میانگین مصرف آب در روستاهای گناباد به میزان ۱۹۰ لیتر برای هر فرد در سه ماه قبل مشکلات بسیار در تامین آب مناطق روستایی این شهرستان به همراه داشت.
وی اختلاف زیاد قیمت تمام شده استحصال آب با قیمت عرضه را از دیگر تنگناها در تامین آب شرب مناطق روستایی گناباد ذکر کرد و گفت: قیمت تمام شده هر لیتر آب ۳۰ هزار ریال است در حالی که با نرخ ۲ هزار و ۵۰۰ ریال در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.
وی اظهار کرد: هم اکنون مصرف آب در چهار روستای گناباد به دلیل کاهش شدید منابع آب جیره بندی شده است و اکثر روستاهای این شهرستان با مشکل کمبود آب روبرو هستند.
وی افزود: ۹۰ درصد مجموع آب به دست آمده در بخش کشاورزی مصرف می شود.
ابراهیمی گفت: سال گذشته طرح های خوبی با هزینه ۶۵ میلیارد ریال در مناطق روستایی این شهرستان به خصوص مجتمع براکوه انجام شد که ثمرات خوبی به دنبال داشت و در سال جاری نیز باید ادامه یابد.
رئیس اداره آب و فاضلاب شهری گناباد هم گفت: با توجه به افزایش دمای هوا میزان مصرف آب برای هر نفر در مناطق شهری این شهرستان طی چند روز گذشته بیش از ۳۰۰ لیتر افزایش یافته در حالی که توان تولید ما برای هر فرد ۱۹۵ لیتر در ثانیه است.
هادی حیدرنیا افزود: این امر موجب کاهش ۲ متری سطح مخازن ذخیره آب و نگرانی های بسیار در تامین آب شرب شده است.
شهرستان گناباد در مجموع حدود ۲۰ هزار هکتار کشتزار آبی، ۱۷۰۰ هکتار دیمزار و ۵۰۰ هزار راس دام با ۱۴ هزار بهره بردار این بخش ها دارد و سالانه ۸۷ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی در این شهرستان تولید می شود.
آب کشاورزی این شهرستان از ۴۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۳۴۶رشته قنات تامین می شود.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: