۴۵ درصد سمتها در دادگستری گناباد بدون تصدی است

دسته: اجتماعي , دسته‌بندی نشده
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۸ تیر ۱۳۹۶
۴۵ درصد سمتها در دادگستری گناباد بدون تصدی است

رئیس دادگستری گناباد گفت: در مجموع 45 درصد سمتهای اداری و قضایی در دادگستری این شهرستان بدون تصدی باقی مانده اند.

دادگستریمحمود دانایی روز پنجشنبه در دیدار مسئولان دستگاه قضایی گناباد با امام جمعه این شهر افزود: بر اساس میانگین استاندارد باید ۱۷ قاضی در محاکم قضایی این شهرستان مشغول کار باشند در حالی که هم اکنون ۱۱ قاضی در این بخش فعالند و ۳۵ درصد سمتهای قضایی بدون تصدی است.
وی ادامه داد: همچنین بطور میانگین باید ۸۰ کارمند در بخشهای اداری دادگستری گناباد مشغول فعالیت باشند در حالی که هم اکنون با ۴۲ کارمند خدمات به مردم و مراجعان دستگاه قضایی ارائه می شود. ۴۷.۵ درصد سمتهای این بخش بدون تصدی است.
رئیس دادگستری گناباد گفت: با این وجود کاهش اطاله دادرسی از دستاوردهای مهم دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب گناباد در سه سال اخیر بوده و مدت زمان رسیدگی به پرونده های قضایی بطور متوسط از ۱۵ ماه به ۴۰ روز کاهش یافته است.
وی افزود: از ۲۶۰۰ پرونده وارده به محاکم قضایی گناباد در سال گذشته ۴۳۵ فقره رسیدگی شد و از مجموع ۱۴۷۰ فقره پرونده وارده به دادگاههای حقوقی گناباد موضوعات ‘مطالبه وجه، طلاق توافقی، تمکین و تنظیم سند ثبتی’ در صدر پرونده ها قرار دارند.
دانایی ادامه داد: از مجموع پرونده های رسیدگی شده در محاکم قضایی گناباد ۲۱۶ فقره مربوطه به طلاق بود و ۱۸۵ طلاق در این مدت ثبت شد در حالی که سال قبل از آن ۱۷۶ مورد طلاق به ثبت رسیده بود.
وی گفت: همچنین میزان ازدواج در دفاتر اسناد رسمی گناباد از ۸۰۸ مورد در سال ۱۳۹۴ به ۹۱۵ مورد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت.
دادستان عمومی و انقلاب گناباد هم با اشاره به اینکه دعواهای خانوادگی و توهین در رده های نخست رسیدگی به پرونده های قضایی این شهرستان قرار دارد خواستار توجه بیشتر به استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف و معتدمان محلی در سطح شهرها و روستاها برای میانجیگری و کاهش اختلافات شد.
علیرضا محولاتی همچنین با اشاره به اینکه از چند ماه گذشته نمایندگی پزشکی قانونی در گناباد فعالیت ندارد خواستار استفاده از توان متخصصان بومی این شهرستان برای تصدی در این بخش شد.
امام جمعه گناباد هم در این نشست گفت: شتاب در رسیدگی به پرونده های قضایی در سالهای گذشته به یکی از دغدغه های مردم تبدیل شده بود اما با تلاش مسئولان و دست اندرکاران دادگستری و دادسرا و با وجود کمبود کارکنان قضایی و اداری این میزان کاهش یافت.
حجت الاسلام و المسلمین حسن صادقی نسب بر توجه زوجهای جوان به آموزشهای قبل از ازدواج برای افزایش مهارتهای زندگی و کاهش معضل طلاق در گناباد نیز تاکید کرد.

ایرنا


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: