پرونده قنات را از میراث فرهنگی پس بگیرید!

دسته: اجتماعي , اقتصادي
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۸ تیر ۱۳۹۶

وقتی دکتر  ظریف وزیر خارجه ایران شد  اولین کاری که کرد پرونده  هسته ای را از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه آورد. این حرکت ظاهرا ساده باعث شده  که سطح مذاکرات هسته ای از  مدیر کل و معاون وزیر کشورها به سطح وزیر خارجه ارتقا یابد

 

و در سطح سران کشورها هم گفتگو ها جدی شود. بعد از آن وزرای خارجه ۶ کشور مهم دنیا در سه مرحله در اتریش جمع شدند. پرونده ایران ناگهان یک مقوله جهانی و تاثیرگذار شد و  خرد جمعی بین الملل برایش فسفر سوزاند و در نهایت پرونده کش دار هسته ای بسته شد.  این یک فرمول ساده و مهم در پیشرفت یک پرونده است. سراغ آدم ها و سازمان های تاثیرگذار برو  و بقیه را رها کن!

پرونده  قنات قصبه گناباد هم با این الگو قابل  بررسی است. حرف یک جمله هم بیشتر نیست. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان قدرتمندی نیست. نه پولی برای اجرای طرح های بزرگ دارد و در سیستم اداری ایران چندان جدی گرفته می شود.

یک سال است که قنات ثبت جهانی شده و دلمان خوش است که یک طرح جامع گردشگری تصویب شده و چند توریست به گناباد آمده و رفتند و عکس  و فیلم از قنات گرفته ایم و این ور و آن ور پخش کرده ایم.

باید باور کنیم سازمان میراث فرهنگی ده ها اولویت دیگر در حوزه میراث جهانی دارد که زیر بار مالی آنها مانده . نیروهای میراث فرهنگی گناباد همه توان خود را گذاشته اند و با عشق برای قنات کار میکنند ولی ساختارهایشان خرد و ناچیز است. در نهایت هم یک جمله می گویند بخش خصوصی باید بیاد. باور کنیم این ره به ترکستان است.

پیشنهاد می کنیم پرونده  قنات از میراث فرهنگی گرفته شود و مجموعه ای از وزارت خانه ها به طور جدی درگیرش شوند. علاوه بر میراث فرهنگی…

۱- وزارت جهاد کشاورزی:  مهمتر از سازه قنات  وضعیت کشاورزی آن است که رها شده و باید سامان یابد. جهاد باید بیش از قبل به آن ورودکند.

۲- وزارت  نیرو:  موضوع خشکسالی و مدیریت آب  اولویت کشور است. ورود آنها  منطقی به نظر می رسد.

۳- وزارت  کشور : مقوله قنات یک بحث اجتماعی و حتی سیاسی دارد که هزاران نفر را در شهرستان  ما درگیر خود دارد.

 

واقعیت آن است که اگر به طور مثال وزارت نیرو وارد موضوع شود با بودجه یک هزارم یک سد میتوان  قنات را متحول کرد. پول خرده های  وزارت نیرو اندازه همه سازمان میراث فرهنگی است.

تجربه این یک ساله نشان داده با همه تبلیغات، هنوز مسئله قنات قصبه یک موضوع کلان شهرستان هم نشده  چه برسد به  استان و کشور،  بسیاری از مردم هم از نظر روانی  با آن همراه نیستند و دل بستگی به پیشرفت قنات ندارند.  حضور  بازیگران متعدد و تاثیر گذار میتواند نان پرونده قصبه را به قنات های دیگر شهرستان هم برساند و آب آنها را زیاد کند.

اگر  نماینده چند وزارتخانه در یک مجمع عمومی با حضور  مالکان آب ، دفتر نماینده ، دفتر امام جمعه  و … حضور داشته باشند قطعا شاهد تحول خواهیم بود وگرنه قصه پرغصه قصبه در سازمان میراث فرهنگی با چند جشن و رقص محلی و عکس هنری  سال ها ما را  مشغول خود خواهد کرد.

 

 

احمد یوسفی


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1885 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: