علامه بهلول گنابادی، رهبر قیام گوهرشاد

دسته: دسته‌بندی نشده , فرهنگي
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۱ تیر ۱۳۹۶
علامه بهلول گنابادی، رهبر قیام گوهرشاد

قصه گوهرشاد از زماني شروع شد كه آيت الله حسين قمي نامه اي به رضاشاه مي نويسد و به تغييرات جديد در كشور اعتراض مي كند، تغييراتي كه تمايل شديدي دارد تا ارزش هاي ديني مانند حجاب را كنار بگذارد.

بهلولشیخ محمدتقی بهلول گنابادی روزنامه‌های دوره پهلوی عکس‌های بی‌حجاب بانوان را منتشر کرده و آن‌ها را به عنوان انسان‌های موفق معرفی می‌کند.
علمای مشهد بسیار نگران هستند. آیت الله قمی راهی تهران می شود تا شخصا با رضاشاه صحبت کند. رفتار پهلوی بسیار بد است و ایشان را در باغی در تهران محصور می کنند و اجازه ملاقات با شاه هم نمی دهند.
شاگرد آیت الله حسین قمی یعنی محمدتقی بهلول در قائن است که خبر را می شنود و به سرعت به مشهد می آید. کمتر از سه روز بعد، مردم مشهد با رهبری بهلول، به حرکت ضد ارزشی پهلوی در ترویج بی دینی و بی حرمتی به آیت الله قمی در حرم امام‎رضا(ع) جمع می‌شوند.
این ها حوادثی است که در نهایت منجر به قیام گوهرشاد و کشتار مردم می شود. قیام گوهرشاد از آنجا که بزرگترین حرکت مذهبی علیه پهلوی هاست برای همیشه در تاریخ ایران ثبت شد.
رئیس هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روزعفاف و حجاب نامگذاری شده است، گفت: یکی از اسفبارترین نقشه های استکبار در تاریخ معاصر، توطئه تغییر لباس و کشف حجاب در کشورهای ایران، افغانستان و ترکیه به منظور نابودسازی هویت مسلمانان بوده است.
مهدی علی اکبری افزود: رضاخان به عنوان عامل انگلیس درایران قبل از رسیدن به پادشاهی برای فریب افکارعمومی، وظیفه اش را سربلندی اسلام معرفی می نمود اما با رسیدن به تاج و تخت مخالفتش با اسلام علنی شد و به نمادهای مذهبی همچون حجاب زنان و حتی لباس ملی ایرانیان حمله برد.
وی ادامه داد: رضاشاه به تقلید از آتاترک برای مدرنیزه کردن ایران، لباس بومی را ممنوع اعلام کرد و خطرناک تر از آن با صدور اعلامیه ای روحانیت را از امر به معروف و نهی از منکر باز داشت.
وی بیان کرد: آیه الله حاج آقاحسین قمی برای ملاقات شاه و منصرف کردن او از رفع حجاب و نشر کلاه عازم تهران شد ولی شاه آقا را در یک باغ محبوس و تحت مراقبت قرار داد.
رئیس هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار تصریح کرد: این امر با مخالفت سایر علما و مردم مواجه شد و زمینه تجمعات مردمی و مقدمه قیام مسجد گوهرشاد را فراهم کرد.
علی اکبری اضافه کرد: روحانی شجاع و پارسا آیه الله حاج شیخ محمدتقی بهلول گنابادی از اولین کسانی بود که برای حمایت از آیه الله العظمی قمی و مخالفت با کشف حجاب، به تعبیر مقام معظم رهبری «زبان گویای ستمدیدگان وحق طلبان شد» و هدایت قیام مسجد گوهرشاد را به خوبی عهده دارشده و گامی مؤثر در شناساندن چهره سفاک پهلوی برداشت.
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بدانیم نقش قیام مسجد گوهرشاد در بسترسازی نهضت امام (ره) و در آماده کردن شرایط وقوع انقلاب اسلامی تا چه میزان موثر بوده است، باید تصور کنیم که اگر این رخداد نبود، وضعیت مذهبی ایران چگونه می شد؟ آیا در صورت عدم تحقق این قیام ، رضا شاه چیزی بنام اسلام و مذهب باقی می گذاشت؟ و آیا با این فرض، رخداد انقلاب اسلامی در سال ۵۷ قابل تصور بود؟
وی عنوان کرد: تصور این فرضیه باعث تصدیق این واقعیت خواهد شد که خون شهدای این قیام به خوبی توانست جلوی جسارت و شتاب تخریب نمادهای مذهبی توسط پهلوی را بگیرد و با تحریک هویت مذهبی جامعه، بستر شناخت نیات پلید طاغوت را فراهم کند و مرجعیت اجتماعی روحانیت را در کنار مرجعیت فقهی تقویت کرده و نهایتا حجاب ازچهره سفاک و سکولار پهلوی بردارد.
رئیس هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار همچنین اظهار کرد: مقدرات الهی بر این تعلق گرفت که علامه بهلول گنابادی پس از این واقعه ، بعد از رفتن به افغانستان، ۲۵ سال متحمل زندان های رنج آور شود و در ادامه ۶ سال نیز در تبعید بماند و پس از افغانستان، به مصر و عراق تبعید شود و در این فرصت بتواند با جلب نظر مسئولان این دو کشور، صدای مظلومیت ملت ایران را از رادیو شرق الاوسط و رادیو بغداد به گوش مسلمانان و آزادی خواهان جهان برساند.
علی اکبری تأکید کرد: در فاصله وقوع قیام مسجدگوهرشاد در تیرماه ۱۳۱۴هجری شمسی تا پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه ۱۳۵۷ هجری شمسی بذر شجاعتی که یک چریک روحانی در دل‌ها کاشت، با حمایت ویژه امام خمینی (ره) و شاگردانش در داخل ایران به ثمر نشست و در بیست  و دوم بهمن ۵۷ سربلندی اسلام و سرنگونی خاندان پهلوی رارقم زد و افتخار انقراض پهلوی نصیب سیدی از تبار ائمه معصومین (ع) گردید و امیدواریم ملت شریف ایران، امت برگزیده ای باشند.
ایسنا

 


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: