مدیر جهاد کشاورزی گناباد خبرداد:اختصاص ۶۸ میلیارد ریال به طرحهای نوین کشاورزی در گناباد

دسته: کشاورزی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۵ تیر ۱۳۹۶
اختصاص ۶۸ میلیارد ریال به طرحهای نوین کشاورزی در گناباد

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: امسال 68 میلیارد ریال برای اجرای طرحهای مکانیزاسیون کشاورزی و آبیاری تحت فشار و کم فشار در این شهرستان اختصاص یافت.

علیرضا حسین زاده مدیر جهاد کشاورزی گناباد به گزارش گنابادنیوز به نقل از ایرنا علیرضا حسین زاده  افزود: ۶۵ درصد از سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی گناباد در سالجاری مجهز به سیستم های آبیاری تحت فشار و کم فشار می شود که ۴۷ میلیارد ریال برای این منظور پیش بینی شده است.
وی اظهار کرد: همچنین ۸۳.۲ درصد اراضی کشاورزی گناباد زیرپوشش مکانیزاسیون قرار دارد و بقیه اراضی غیر مکانیزه بوده یا قابلیت مکانیزاسیون را ندارند.
وی گفت: ۲۱ میلیارد ریال نیز در سالجاری برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی گناباد تخصیص یافته است.
حسین زاده مجموع خسارتهای خشکسالی، طوفان، سرما، تگرگ و آفتهای مختلف به بخش کشاورزی گناباد را در سال زراعی جاری ۵۳۴ میلیارد و ۹۰ میلیون ریال ذکر کرد.
وی افزود: با توجه به خسارتهای مختلف خشکسالی به خصوص از نظر کمبود منابع آب مهمترین دغدغه مسئولان و فعالان این بخش، کاهش آبدهی منابع آب کوهپایه به دلیل افت سطح سفره زیرزمینی و عدم تغذیه کافی بر اثر بارندگی های سالیانه می باشد.
وی تغییر کیفیت آب دشتها، کاهش تولید در واحد سطح و خشک شدن محصولات حساس به شوری آب را از دیگر دغدغه های این بخش برشمرد.
وی اظهار کرد: در این شرایط تنها روشی که قابلیت کنترل و استفاده بهینه از آب را دارد، سیستم های نوین آبیاری، یکپارچه سازی اراضی و کشت محصولات گلخانه ای است.
حسین زاده گفت: تغییر الگوی کشت از محصولات پر آب طلب به کم آب طلب به ویژه گیاهان دارویی، مدیریت کشت با توجه به آب در دسترس از جمله روش های موثر در این زمینه به شمار می رود.
وی مهمترین نتایج اجرای طرحهای آبخیزداری را تغذیه موثر سفره های آب زیرزمینی، قنوات و چاه های کشاورزی، جلوگیری از خسارتهای سیل، کنترل و بهره بردای از سیلابها، افزایش پوشش گیاهی و کنترل فرسایش خاک ذکر کرد.
هم اکنون بیش از ۳۴ هزار بهره بردار بخش کشاورزی گناباد با ۲۰ هزار هکتار کشتزار آبی، ۱۷۰۰ هکتار دیمزار و ۵۰۰ هزار راس دام، سالانه ۸۷ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید و روانه بازار مصرف می کنند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 1554 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: