رئیس بیمارستان علامه بهلول گناباد خبرداد:آغاز درمان قطعی سکته های حاد مغزی با استفاده از داروی ترومبولیتیک

دسته: دسته‌بندی نشده
دوشنبه - 10 مهر 1396
آغاز درمان قطعی سکته های حاد مغزی با استفاده از داروی ترومبولیتیک

رئیس بیمارستان علامه بهلول گنابادی از امکان درمان قطعی سکته های حاد مغزی با استفاده از داروی ترومبولیتیک (rTPA) در این بیمارستان خبر داد.

صاحبان ملکی بیمارستان علامه بهلولهمزمان با شب عاشورای حسینی و با آمادگی لازم برای اجرایی کردن کد ۷۲۴ که همان کد اضطراری مدیریت درمان سکته های حاد مغزی در بیمارستان می باشد، باحضور بیمار ۷۱ ساله با علائم سکته حاد مغزی  به اورژانس بیمارستان علامه بهلول گنابادی  کد ۷۲۴ در این بیمارستان اجرایی شد و این بیمارستان به جمع بیمارستانهایی که این کد را اجرایی کردند پیوست. این بیمار که دچار فلج نیمه راست بدن و اختلال تکلم شده بود به سرعت توسط متخصص نورولوژی ویزیت و پس از اقدامات تشخیصی تصویربرداری و آزمایشگاهی با استفاده از داروی حل کننده لخته ( rTPA) تحت درمان قرار گرفت و خوشبختانه با درمان موفق علائم بیمار از بین رفته است و قدرت حرکتی سمت راست بدن و تکلم بیمار به حالت طبیعی برگشته است. برای انجام این درمان، بیماران باید در زمان طلائی که ۳ ساعت اول از شروع علائم است مراجعه و تحت درمان با این دارو قرار گیرند که این بیمار به موقع به بیمارستان رسیده و در کمتر از ۳ ساعت از شروع علائم این دارو را دریافت کرده است. در حال حاضر همه علائم سکته حاد مغزی این بیمار ازبین رفته است و در بخش ICU تحت نظر میباشد که به زودی مرخص خواهد شد. لازم است برای این درمان موفق و فعال شدن این کد ذر این بیمارستان از تلاشهای پرسنل محترم بخش های اورژانس، ICU، تصویربرداری و آزمایشگاه و سرکار خانم دکتر فیروز متخصص محترم نورولوژی تقدیر و تشکر نمایم.

کد ۷۲۴ همان کد اضطراری مدیریت درمان سکته های حاد مغزی به معنی آماده بودن بخش های اورژانس، ICU، تصویربرداری و آزمایشگاه همراه با فعال بودن متخصصین نورولوژی (داخلی مغز و اعصاب)، نوروسرجری (جراحی مغز و اعصاب)، فوق تخصص های گوارش و ICU برای ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز جهت درمان قطعی سکته های حاد مغزی که از شروع علائم شان کمتر از ۳ ساعت گذشته باشد می توان لخته خون که عامل انسداد رگ خونرسان به مغز شده را با تزریق وریدی rTPA (داروهای حل کننده لخته خون) حذف و خونرسانی به بافت مفز برقرار و بیمار به بهبودی کامل دست پیدا میکند. یکی از راه های کاهش عوارض و ناتوانی های ناشی از سکته های حاد مغز استفاده از این روش درمانی است.قبل از این درمان سکته های حاد مغزی به صورت درمان علامتی بود که باعث می شد بیمار برای همه عمرش از ناتوانایی هایی مثل فلج قسمتی یا تمام بدن رنج ببرد. با این درمان که درمان قطعی است علائم سکته مغزی برطرف و به وضعیت قبل از سکته مغزی برمی گردد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2752 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: