معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گناباددانشجو باید سیاسی باشد

دسته: اسلایدر , دانشگاه ها
سه شنبه - 23 آبان 1396
دانشجو باید سیاسی باشد

برخي معتقدند فضاي دانشگاهي شهرستان عملا تبديل به يك موجود نيمه جان شده است. چيزي فراتر از كتاب و جزوه بين دانشجويان رد و بدل نمي شود.

رضا عباسپور معاون دانشگاه آزاد اسلامی گنابادبرخی معتقدند فضای دانشگاهی شهرستان عملا تبدیل به یک موجود  نیمه جان شده است. چیزی فراتر از کتاب و جزوه بین دانشجویان رد و بدل نمی شود. نه خبر جدی از نشست های اجتماعی و سیاسی است و نه دفتری باز است که دانشجویان در آنجا  همفکری کرده و نشریه چاپ شود و دغدغه عمومی شکل بگیرد. فرماندار گناباد در مصاحبه با سایت گنابادنیوز گفته بود  عده ای عمدا می خواهند دانشگاه  به مسائل شهرستان کاری نداشته باشد.
در این باره سراغ قدیمی ترین دانشگاهی رفتیم که زمانی فعالیت سیاسی  اش شهره شهر بود.  دکتر عباسپور  معاون دانشجوئی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گناباد ما را در اتاقش پذیرفت.
دکتر رضا عباسپور در گفتگو با گنابادنیوز معتقد است: ” فعالیت های سیاسی و اجتماعی غالباً مغفول مانده و دیده نشده است اگر چه فعالیت هایی در این زمینه انجام شده و درصدر آنها دانشگاه علوم پزشکی وظایف خود را انجام داده است “

معاون دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه فعالیت های فرهنگی و سیاسی در دانشگاه ها در حد انجام وظیفه و رفع تکلیف و نهایتاً انجام بخشنامه های دستوری و گزارش کار محدود شده ،گفت: “آنچه امروز شاهد هستیم حاصل این چنین نگاه سطحی در امر فرهنگ و سیاست در دانشگاهاست.”

وی افزود :” گاهی لازم است افراد آگاه متخصص و دغدغه مند در این زمینه را دعوت کرد و حتی آنها را مسئول امور فرهنگی و سیاسی در دانشگاه ها قرارداد. به هر حال تا این نوع تفکر و نگاه درجه دو به فعالیت دانشجویان وجود دارد همچنان  مسیر ما اشتباه خواهد بود”

معاون دانشجوئی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گناباد درباره اینکه  افراد قبل از ورود به دانشگاه ها و قبول مسئولیت  قول می دهند کار سیاسی نکنند هم نظر خودش را داشت و گفت:”البته من ندیدم که مسئولی قولی بدهد که کار سیاسی نکند اگر هم بوده احتمالاً منظورش این است که سیاسی کاری نکند یعنی به نفع حزب و افراد  خاصی فعالیت های خود را تغییر جهت دهد.”
عباسپور  سیاست را جزو  وظایف دانشگاه بر شمرد و تصریح کرد :” سیاست جزء لاینفک دانشگاه ها است. دانشجوی باید سیاسی باشد، استاد می بایست سیاسی باشد. به  این معنا که در سیاست نظر بدهد نقد بکند، منصفانه حرف بزند، آسیب شناسی کند. البته در جای خودش خیلی از اشکالات خویش را هم بپذیرد.”

این استاد دانشگاه فعالیت های سیاسی دانشگاه را زمینه ای برای  مطالبه گری و حقیقت جویی دانشگاه بر شمرد و ادامه داد:”به نظر می رسد اگر مسئولی قول دهد که کار سیاسی نکند هنوز به ضرورت مسئله سیاست در دانشگاه واقف نشده و اتفاقاً نقطه ضعف  او خواهد بود. به چنین مسئولی پیشنهاد می دهم وصیت نامه سیاسی الهی رهبر کبیر انقلاب را مطالعه نماید.”

دکتر عباسپور  معاون دانشجوئی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گناباد لازمه  فعالیت سیاسی را  مبنای تئوریک آن دانست و گفت:” مبنای ما هم کاملاً مشخص و بدون ابهام است مبنای ما تئوری های اسلام شناسان و سیاسیون معتقد به اسلام و مبانی اسلامی است. مبنای ما تئوری ها و نظرات اسلام شناسانی چون حضرت امام خمینی مقام معظم رهبری مراجع تقلید و دیگر بزرگوارانی است که مورد تایید هستند.مبنای ما معارفی است که بر قلم استاد مرحوم شهید مطهری نگاشته شده است این مبانی برگرفته از اسلام راستین مبنای نظری فعالیت های اجتماعی سیاسی و فرهنگی است.”

دکتر عباسپور با اشاره به اینکه این نگاه در فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی جدی است  ادامه داد: “برنامه ما هم در همین جهت خواهد بود. استفاده از اساتید حوزه و دانشگاه، احیای تشکل های دانشجویی و در نتیجه احیای فعالیت های نظری همچون سیرمطالعاتی کتب شهید مطهری باید در دستورکار قرار گیرد.”

دکتر عباسپور فعالیت فرهنگی چهره به چهره را نیاز دانشگاه مطلوب می داند  و  برای تحقق این امر در دانشگاه گناباد   معتقد است: “احیای کانون های دانشجویی، احیای دفتر مشاوره دانشگاه  و نشست های دانشجویی پرسش و پاسخ در خوابگاه ها  تحقق پیدا خواهد کرد.”
اما شاید حضور پررنگ دانشگاه در  مسائل شهرستان و کمک به حل و فصل معضلات اجتماعی یک نیاز ضروری باشد. دکتر عباسپور  در این زمینه  گفت :”در حوزه فعالیت های برون دانشگاهی باید کارهای زیادی انجام شود تا عقب ماندگی ها جبران شود. ابتدا ارتباط موثر و صمیمانه با مسئولین شهرستان، همچنین ارتباط با حوزه های علمیه و نهاد رهبری در دانشگاه و نهایتا درگیر کردن خود دانشجویان با  کساول روزمره شهرستان  از الزامات ما در معاونت  فرهنگی است”

دکتر عباسپور در پایان با اشاره به اهمیت رسانه های شهرستان  برای عمومی کردن دغدغه خدمت به مردم گفت: “رسانه ها باید از ظرفیت  شور و جوانی  دانشجویان استفاده کنند تا هم پویای  خودشان بیشتر شود و هم  مطالبه گری را به سطح جامعه بکشانند. دانشگاه آزاد اسلامی گناباد در این زمینه آماده همکاری با همه فعالین  فرهنگی است”

یاسرسالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2778 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
مطهره خطیبی موحد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه 23 آبان 1396 - 7:43 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام وتشکرازاظهارات عمیق ، هوشمندانه ودرست دکترعباسپور…خداراشکرهنوزهم مسوولان خوب باروحیه مذهبی وانقلابی وجوددارندوحاضرندازجان مایه بگذارند تاجامعه ودانشگاه وقشردانشجواثرگزاری وطراوت خودراحفظ کنند…یاعلی.

مجمدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 دی 1396 - 5:15 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از سخنان جناب دکتر عباسپور لذت بردم ایشان مطالب ارزندهای ایراد فرمودندوبه بیان معضلات اجتماعی را دقیقا بیان نمودند تشکر از ایشان

مجمدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 دی 1396 - 5:17 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ای کاش همه مسولین این کشور اینچنین میبودند حداقل بارانها ورحمت خدا قطع نمیشد