معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:نام استاد نبی پور همیشه در تاریخ ایران زمین جاودان است

دسته: دسته‌بندی نشده
چهارشنبه - 30 خرداد 1397
نام استاد نبی پور همیشه در تاریخ ایران زمین جاودان است

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نام استاد حاج غلامرضا نبی پور همیشه در تاریخ ایران زمین جاودان است

غلامرضا نبی پورمحمدحسن طالبیان در پیام خود به مناسبت درگذشت مقنی کهنه کار گنابادی، استاد حاج غلامرضا نبی پور آورده است:
“این استاد پیشکسوت در شناسایی، حفاظت، معرفی و در فرایند آماده سازی پرونده میراث جهانی قنات قصبه گناباد زحمات بسیاری را بر دوش کشید و با غیرت و همت بی نظیری به دفاع از این فرهنگ و هویت منطقه گناباد پرداخت
استاد غلامرضا نبی پور با ۹۵ سال سن  از نادر استادان قنات کار بود که از دوران نوجوانی با شاگردی استاد کاران قدیم این دانش بومی را آموخته و برای حفر و پایش قنات در گناباد که از عصر هخامنشیان تا عصر حاضر در این منطقه مورد بهره برداری است آنها را به کار برده است.
با توجه به اهمیت میراث فرهنگی ناملموس و پاسداری از آن از سوی جامعه جهانی با تصویب کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو و الحاق جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون  یکی از مصادیق پاسداری و موثرترین راه‌ها برای پاسداری پایدار از میراث ناملموس، تضمین استمرار و توسعه‌ی دانش و مهارت حاملان و مجریان آنها و انتقال و آموزش آن به جوانتر ها و نسل های بعدی است.
به همین منظور نخستین اقدام مهم در راستای پاسداری از میراث ناملموس و حاملان آن، تضمین شناسایی این عناصر و افراد و گروه ها به وسیله ایجاد و به روز رسانی فهرست های زیربط ملی است. از این رو با توجه به مهارت های استاد نبی پور در دانش سنتی و پایش قنات نام وی  در فهرست حاملان میراث ناملموس در سال ۹۵ به ثبت رسید.
استاد غلامرضا نبی پور متولد ۱۰ مرداد ماه ۱۳۰۲ از شهرستان گناباد در خراسان رضوی و از استادان قناتی به‌ نام کشور  در فنون بومی و سنتی و دانش پایش قنات است او سراسر عمر خود را برای یادگیری مهارتهای حفر قنات از اساتید و بعدها برای به کار بردن این دانش ها به منظور حفر قنات صرف کرده بود.
انتقال این دانش بومی  به نسل های آینده از مهم ترین دغدغه های استاد نبی پور بود. او خود را مسئول می دانست و به طور دائم دانسته ها و تجربیات خود را در اختیار جوانتر ها که دوست دارند قناتی شوند و یا در این حرفه مشغول به کار هستند، قرار می داد.
اینجانب، درگذشت این بزرگ مرد عرصه قنات و پدر قنات های گناباد را به خانواده ایشان، أهالی فرهنگ و دوستداران قنات تسلیت می گویم.”

 


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2829 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: