تنها خانه سالمندان گناباد در آستانه تعطیلی قرار دارد

دسته: اجتماعي , اسلایدر , دسته‌بندی نشده
پنجشنبه - 3 آبان 1397
تنها خانه سالمندان گناباد در آستانه تعطیلی قرار دارد

تنها خانه سالمندان شهرستان گناباد که در آن ۲۸ سالمند خانم و آقا نگهداری می‌شوند در وضعیت مطلوبی قرار نداشته و در آستانه تعطیلی قرار دارد.

سالمندانبه گزارش پایگاه خبری گناباد، انسان در طول دوران زندگی نیاز به نگهداری‌های مختلفی دارد و این نگهداری در کودکی به شکلی و در پیری به شکل متفاوت‌تری می‌باشد.

خانه سالمندان امروز به یکی از نیازهای شهری در حال تبدیل شدن است زیرا خانواده‌ها به دلیل مشغولیت‌های زندگی و کاری شاید کمتر زمان برای نگهداری یک سالمند را داشته باشند از همین رو به سمت خانه‌های سالمندان می‌روند تا از ستون خیمه‌گاه خانواده نگهداری شود که این موضوع نیز نیاز به یک کار کارشناسی دارد که این مهم درست یا غلط است.

براساس آمار ۱۲ درصد جمعیت ۸۸ هزار نفری شهر گناباد را سالمندان تشکیل می‌دهند و این آمار نیز رو به افزایش است و درحال حاضر تبدیل به دومین شهر سالمند ایران شده است و مسئولین  باید به سمت ساخت امکانات و تجهیزات برای این رده سنی باشند.

ساخت و راه‌اندازی خانه سالمندان، مناسب سازی فضای شهری و بیمارستان‌های ویژه سالمندان از برنامه‌هایی می‌باشد که دستگاه‌های مربوطه باید در دستور کار خود داشته باشند.

حال با این وضعیت سالمندی در گناباد، این شهرستان دارای یک مرکز نگهداری سالمند بوده که در آن ۲۸ سالمند خانم و آقا نگهداری می‌شوند که این مرکز هم در آستانه تعطیلی قرار دارد.

امکان نگهداری سالمند در منزل را نداریم

خانواده یکی از سالمندانی که در این مرکز نگهداری می‌شود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: بنده به دلیل مشکلات شغلی در تهران زندگی می‌کنم و از آنجایی که امکان نگهداری سالمند را در تهران نداشتم ایشان را برای نگهداری به تنها مرکز گناباد دادم ولی امروز اعلام کردند که باید ایشان را از مرکز ببریم و در حال حاضر این مشکل برای ما به‌وجود آمده است.

خانواده یکی دیگر از سالمندانی که در تنها مرکز نگهداری سالمند گناباد نگهداری می‌شود نیز عنوان کرد: از رسانه‌ها خواهشمندم این موضوع را پیگیری کنند‌، سالمندی که از ما در این مرکز نگهداری می‌شود دارای شرایط ویژه‌ای است و نمی‌توانیم او را به خانه ببریم و باید همیشه پرستار مراقب او باشد.

مشکل مرکز تا ۲ هفته آینده حل می‌شود

رئیس اداره بهزیستی گناباد در این رابطه اظهار داشت: مشکل خانه سالمندان گناباد کمتر از دو هفته دیگر با راه‌اندازی مرکز جدید در شهرستان حل خواهد شد.

علی آراسته در رابطه با این موضوع اظهار داشت: بیشتر از ۶ ماه قبل مسئول فعلی خانه سالمندان گناباد نسبت به عدم توانایی فعالیت این مرکز به بهزیستی اطلاع دادند و ما نیز در اداره بهزیستی برای انتقال مجوز به سایر متقاضیان کارهای لازم را شروع کردیم.

وی ادامه داد: از آنجایی که اصلی‌ترین مشکل بحث ساختمان بود با همکاری اداره آموزش و پرورش داشتند مدرسه‌ای به این منظور در اختیار شخص جدید قرار گرفت تا اقدمات لازم انجام شود اما متاسفانه ۲۰ مهرماه این فرد از ادامه کار منصرف شد و ما مجبور شدیم به دنبال متقاضی جدید باشیم که پرونده صدور مجوز در این رابطه بدون نوبت در حال رسیدگی است و قرار است هفته آینده این مجوز صادر شود.

رئیس بهزیستی گناباد گفت‌: مرکز سالمندان خصوصی است و برای هر سالمند مبلغی به عنوان یارانه پرداخت می‌شود ضمن اینکه امکان انتقال سالمندان به مراکز سایر شهرها نیز وجود دارد اما به خاطر تقاضای خانواده سالمندان سعی ما این است که این عزیزان در گناباد بمانند.

آراسته در مورد وضعیت سالمندان مرد این مرکز که اعلام شده بود باید بروند نیز گفت: به دلیل تعداد اندک سالمندان مرد زمینه اسکان ایشان در طبقه همکف مرکز فراهم شده و حضور سالمندان در داخل حیاط به منظور هواخوری و فراهم نمودن خوابگاه بوده و هیچ سالمندی بدون نظر خانواده به بیرون منتقل نشده است.

صدور پروانه فعالیت جدید مرکز نگهداری سالمندان خارج از نوبت

معاون اداره‌کل بهزیستی خراسان‌رضوی اظهار داشت: از روزی که اعلام شده مرکز نگهداری سالمندان گناباد توانایی نگهداری ندارد این موضوع را به صورت جدی در اداره کل پیگیری می‌کنیم.

مجتبی حسین نژاد نیز در این رابطه گفت: پرونده تشکیل خانه سالمندان جدید گناباد خارج از نوبت در کمیسیون مربوطه در استان مطرح و نهایت تا هفته آینده پروانه فعالیت این مرکز صادر خواهد شد.

از آنجایی که گناباد با جمعیت سالمندی که دارد و این جمعیت در حال رشد است انتظار می‌رود از این گونه نهادها که بیشتر به صورت خصوصی اداره می‌شوند حمایت‌های بیشتری صورت گیرد تا شاهد ایجاد استرس برای خانواده‌ها و خود سالمندان نباشیم.

گزارش از یاسر سالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2778 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 4 آبان 1397 - 9:47 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا در شبکه های داخلی فعالیتی از رسانه های خبری گناباد صورت نمیگیرد
(ایتاو سروش)

    خبرنگار2 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 5 آبان 1397 - 5:01 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    با سلام براساس نظرسنجی های صورت گرفته در کانال ها بیشترین مخاطبین اطلاعات را از کانال های تلگرامی می گیرند و در حال حاضر کانالی در نرم افزارهای ایرانی نداریم که بیش از ۵۰۰ عضو داشته باشد ولی گناگرام این کار را به ارامی شروع کرده است