رونق گردشگری گناباد در سایه توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی؛ ماندگاری گردشگران افزایش یافت

دسته: اسلایدر , گردشگری
شنبه - 12 آبان 1397
رونق گردشگری گناباد در سایه توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی؛ ماندگاری گردشگران افزایش یافت

در سایه توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در گناباد ماندگاری گردشگران در این شهرستان افزایش یافته است.

ریابزندگی امروز به سرعت به‌سمت پیشرفت و استفاده از تجهیزات مدرن حرکت می‌کند و شاید تا چند دهه آینده مردم برای کار، مسافرت نخواهند کرد و این گردشگری خواهد بود که سبب می‌شود افراد مسافرت کنند.

براساس آمار اعلام شده استان خراسان‌رضوی بیشترین میزان هتل در کشور را دارد که بیشتر این هتل‌ها سازه‌های آهنی چند طبقه و برگرفته از سیستم‌های غربی است اما در این بین، در یک دهه اخیر مکان‌هایی به نام “‌اقامتگاه بومگردی” شروع به فعالیت کرده‌اند که در حال رقابت با هتل‌ها هستند.

اقامتگاه‌های بومگردی به مکان‌های تاریخی گفته می‌شود که چه از لحاظ ساختمانی و چه از لحاظ آیین و سنن، برگرفته از گذشته و اجداد ما است.

خاستگاه اقامتگاه‌های بومگردی را به جرات در استان خراسان رضوی می‌توان گناباد دانست و مدرک این مهم نیز فعالیت برای ثبت اولین اقامتگاه بومگردی خراسان رضوی در روستای هدف گردشگری ریاب است و تا جایی که این روستا در حال حاضر بیشترین اقامتگاه بومگردی در سطح استان را دارد.

این روستا در سال ۱۳۸۷ شمسی در زمره آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در سال‌های اخیر و با قرار گرفتن در فهرست روستاهای هدف گردشگری، سازمان میراث فرهنگی نیز اقدام به مرمت بخش‌هایی از این روستای تاریخی کرده و اداره میراث فرهنگی معتقد است این روستا با معماری خاص خود قابلیت تبدیل شدن به یک مجموعه تاریخی گردشگری دارد.

سازمان میراث‌فرهنگی برای جلوگیری از نابودی بافت فرسوده که نشانی از معماری اصیل ایرانی است، بازسازی خانه‌ها و بافت تاریخی را در دستور کار خود قرار داده و اعتقاد دارد با انجام چنین کارهایی بوم‌گردی در این روستای تاریخی رونق می‌گیرد و ظرفیت‌های نهفته روستا شکوفا می‌شود.

مردم مشتاق به ساخت اقامتگاه بومگردی

برای بازدید از این روستای گردشگری سری به روستای ریاب می‌زنیم؛ در ابتدای ورودی بافت مرمت شده روستا پیرمردها بر صندلی آهنی نشسته که با آن‌ها هم صحبت می‌شویم.

یکی از اهالی روستای ریاب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر و با توجه به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری از جمله ایجاد اقامتگاه روستایی در ریاب در تعطیلات نوروز مسافران نوروزی و گردشگران به این روستا هستیم.

یکی دیگر از جوانان روستا نیز در زمینه اقامتگاه‌های بومگردی که در این روستا ایجاد شده نیز اظهار داشت: خوشبختانه موج بسیار خوبی در روستای هدف گردشگری ریاب ایجاد شده، به‌گونه‌ای که مردم و ساکنان روستا نیز با هدف تبدیل‌شدن این روستا به یک مقصد زیبای گردشگری در استان تلاش می‌کنند و در حال حاضر برخی از مالکان خانه‌های تاریخی این روستا برای ثبت خانه‌های خود پیشقدم شده‌اند. به‌گونه‌ای که نخستین اقامتگاه روستایی استان در ریاب با حضور و اسکان تعدادی از گردشگران اروپایی در این روستا افتتاح شد.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی زنده نگه داشتن اجداد است

پدر یکی از خانواده‌هایی که در اقامتگاه‌های بومگردی ریاب اسکان داشت، در زمینه این مجموعه عنوان کرد: اقامتگاه‌های بومگردی ما را با نحوه زندگی اجدادمان آشنا می‌کند و از سویی هنر و نام و آوازه آن‌ها را زنده نگه می‌دارد.

وی ادامه داد: حضور و استفاده از اقامتگاه‌های بومگردی ما را از زندگی ماشینی امروز دور می‌کند و حس آرامش خوبی را به انسان منتقل می‌کند. نحوه پخت غذاهای سنتی در اقامتگاه‌های بومگردی و استفاده از مواد ارگانیک سبب شده تا لذت بیشتری را نصیب گردشگران و به‌ویژه ما گردشگران خارجی شود.

ثبت جهانی قنات قصبه سبب شده تا حوزه گردشگری در شهرستان گناباد رونق بیشتری بگیرد و حضور گردشگران در شهرستان زمینه فعالتر شدن این اقامتگاه‌ها را مهیا کرده است.

دریافت تسهیلات؛ مشکل مدیران اقامتگاه‌ها

نخستین اقامتگاه بومگردی جنوب استان خراسان‌رضوی دارای ۶ اتاق بوده و امکان اسکان ۴۵ نفر در هر شب وجود دارد، ضمن اینکه فضای بزرگ و دلنشین، برج دیده‌بانی، بادگیر ۸ طرفه و حمام شخصی خزینه مربوط به دوره قاجار که ثبت ملی نیز شده زیبایی خاصی به این اقامتگاه داده است.

هادی علی‌پور مدیر نخستین اقامتگاه بومگردی روستای هدف گردشگری ریاب  اظهار کرد: انواع غذاهای محلی گناباد شامل جوشپره، کشک بادمجان، آش رشته، گندم پلو در اقامتگاه‌های بومگردی پخت می‌شود.

وی موسیقی سنتی در کنار استفاده از فضای کالبدی روستای ریاب را از جمله ویژه برنامه‌های این اقامتگاه بومگردی این روستای هدف گردشگری دانست و افزود: هر گردشگر و مسافری که در اقامتگاه بومگردی حضور یابد بحث طبیعت‌گردی و روستاگردی برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

یکی دیگر از مدیران اقامتگاه‌های بومگردی در زمینه راه‌اندازی اقامتگاه‌های بومگردی اظهار داشت: هزینه مرمت اقامتگاه‌های بومگردی بسیار زیاد است و در توان ما نیست و باید میراث فرهنگی و دستگاه‌های مربوطه حمایت‌های لازم را انجام دهند.

وی دریافت تسهیلات برای این خانه‌های تاریخی را سخت دانست و بیان داشت: تهیه ضامن و یا وثیقه برای ما سخت است و باید ترتیبی اتخاذ شود تا خود این خانه که بیشتر ثبت ملی هستند به عنوان وثیقه مدنظر قرار گیرند.

فعالیت ۷ اقامتگاه بومگردی در گناباد

مهدی ذوالفقاری؛ معاون گردشگری اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گناباد در زمینه فعالیت‌های اقامتگاه‌های بومگردی در این شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر ۷ اقامتگاه بوم‌گردی در سطح شهرستان گناباد فعالیت دارد که پروانه بهره‌برداری دارند و ۴ موافقت‌نامه اولیه نیز برای فعالیت اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان صادر شده است.

وی ادامه داد: اقامتگاه‌های بومگردی توانسته زمینه اشتغال روستایی خوبی را ایجاد کند به‌صورتی که به‌طور متوسط هر اقامتگاه زمینه اشتغال ۳ تا ۴ نفر را ایجاد می‌کند که در همین راستا ۶۱۵ میلیون تومان تسهیلات از محل اعتبارات مشاغل خانگی به روستائیان پرداخت شده است.

معاون گردشگری اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گناباد تصریح کرد: ثبت جهانی قنات قصبه و مرمت بافت تاریخی روستای ریاب توانسته زمینه جذب گردشگر و ماندگاری آن را رونق دهد و این در صورتی است که بومگردی از سال ۱۳۸۵ از شهرستان گناباد شروع شده زیرا معماری خانه‌های تاریخی گناباد منحصرد به فرد است.

ذوالفقاری با اشاره به نحوه خاص پذیرایی در اقامتگاه‌های بوم‌گردی افزود: ۴ هزار و ۴۶۵ گردشگر در شش ماهه ابتدایی سال وارد گناباد شده‌اند که از این تعداد ۴۰ درصد در اقامتگاه‌های بومگردی اسکان و پذیرایی شده‌اند.

وی آموزش به مالکان و پرسنل اقامتگاه‌های بومگردی را از ضروریات دانست و افزود: از آنجایی که زمینه کسب تجربه در جای دیگری برای پرسنل وجود نداشته باید به نیروهای این اقامتگاه‌ها، آموزش‌های لازم داده شود.

وی ادامه داد: از ابتدای راه‌اندازی اقامتگاه‌های بومگردی تاکنون، کارگاه‌های آموزشی شامل راهنمای محلی، مدیریت بوم خانه، کارآفرینی در گردشگری برگزار و تا پایان سال دوره میزبانی از گردشگر برگزار خواهد شد.

بازاریابی مشکل امروز قامتگاه‌های بوم‌گردی

معاون گردشگری اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گناباد گفت: در حال حاضر حوزه گردشگری بسیار رقابتی بوده؛ پس افراد فعال در حوزه گردشگری باید بازاریابی قوی داشته باشند و سعی کنند بازارهای جدیدی را پیدا و تلاش کنند سهم خود از بازار کشور را به‌دست آورند.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: یک تغییر نگرش باید در مدیریت اقامتگاه‌های بومگردی ایجاد شود زیرا امروز این اقامتگاه‌ها در حال سرویس دادن پذیرایی و اسکان هستند در صورتی که قرار بر این است که این اقامتگاه‌ها سنن و آیین‌ها را به گردشگران معرفی کنند.

گزارش از یاسر سالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2778 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: