فقدان صنایع تبدیلی معضل اصلی صنعت گیاهان دارویی گناباد است

دسته: اسلایدر , کشاورزی
چهارشنبه - 7 آذر 1397
فقدان صنایع تبدیلی معضل اصلی صنعت گیاهان دارویی گناباد است

فعالان حوزه گیاهان دارویی در گناباد همچنان از فقدان صنایع تبدیلی در این شهرستان گلایه دارند.

ریواس گناباد1به گزارش پایگاه خبری گناباد، شاید دقت چندانی به گیاهانی که در بیابان مشاهده می‌کرده‌ایم نداشته‌ایم و حتی در برخی موارد از آن به جایی چوب در برپا کردن آتش نیز استفاده کرده‌ایم اما این گیاهان امروز با کمی توجه می‌توانند کمک زیادی به ما کنند.

بحث گیاهان دارویی چند سالی بیشتر نیست که در مناطق خشکی مانند گناباد مورد توجه قرار گرفته و امروز مردم به عنوان یک شغل و منبع درآمد به آن نگاه می‌کنند و این تغییر نگاه سبب شده برخی گیاهان دارویی از حالت خودرو به سمت کاشت شدن حرکت کرده‌اند.

براساس بررسی‌های صورت گرفته جهاد کشاورزی گیاهان دارویی بهره‌وری ۶۰ درصدی داشته و امروز می‌تواند گره کار بسیاری را در حوزه اشتغال باز کند و درآمدزایی داشته باشد.

سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی چندی قبل اعلام کرد ۳۶ درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور در خراسان رضوی است و این یعنی زمینه خوب و آماده برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی و از سویی صرفه جویی در مصرف آب به جای کاشت گیاهان آب‌بر که می‌تواند کمک شایان به ما باشد.

۱۹ هزار و ۳۳۵ هکتار سطح زمین در خراسان رضوی زیر کشت گیاهان دارویی از جمله آویشن، نعنای فلفلی، رازیانه، گل ختمی، گل محمدی و زیره سبز است.

این محصولات به کشورهایی از جمله فرانسه، آلمان، استرالیا، اسپانیا، ژاپن، آمریکا، سوئد، دانمارک، ایتالیا، لهستان، نیوزلند، جمهوری چک، چین، سنگاپور، فیلیپین، مالزی، صربستان، هند، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان و امارات صادر شده است.

توجه به گیاهان دارویی زمینه اشتغال را مهیا می‌کند

مرتضوی کارشناس گیاهان دارویی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد در زمینه گیاهان دارویی اظهار داشت: توجه به حوزه گیاهان دارویی و سرمایه گذاری در این حوزه در آینده ظرفیتی خوبی برای اشتغال و درآمد زایی تی الامکان برای فارغ التحصیلان کشاورزی ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: شهرستان گناباد یک اقلیم خشک دارد که با این شرایط می‌توان گیاهان دارویی را در آن تولید کرد و براساس پژوهشی که چندی قبل انجام شده درآمد گیاهان دارویی از نفت هم می‌تواند بیشتر شود.

این کارشناس گیاهان دارویی در زمینه کاشت گیاهان دارویی نیز اظهار داشت: گیاهان دارویی را می‌توان در  اراضی شیب دار کوه‌ها و حتی در محیط دشت به صورت دیم کاشت کرد و در زمان برداشت اولیه باید توجه کرد که ریشه گیاهان دارویی را از خاک بیرون نیاوریم.

مرتضوی خاطرنشان کرد: ۸ هزار گونه گیاه دارویی در سطح کشور شناسایی شده و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت به صورت مشترک می‌توانند در این حوزه کمک‌های شایانی داشته باشند.

فقدان صنایع تبدیلی مشکل تولیدکننده گیاهان دارویی گناباد

علیرضا مجیدی؛ یکی از فعالان در حوزه گیاهان دارویی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: گیاهان دارویی در منطقه گناباد به صورت خودرو است و کاشت گیاهان دارویی به صورت یک مزرعه کم است و محصول تولیدی نیز به صورت خام به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: فعالان عرصه گیاهان دارویی در این شهرستان با مشکل صنایع تبدیل روبه‌رو هستند و در صورت در اختیار قرار دادن تسهیلات ارزان و حمایت‌های لازم ایجاد صنایع تبدیلی خواهد توانست کمک زیادی به اشتغال در این حوزه داشته باشد.

این تولید کننده محصولات دارویی عنوان کرد: در حال حاضر محصولات ما به دلیل نبود صنایع تبدیلی به صورت فله به شهرستان‌های دیگر برده شده و پس از بسته بندی به نام آنها به فروش می‌رسد و سود کار ما را آنها می‌برند.

مجیدی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات دیگر فعالان در حوزه گیاهان دارویی فقدان بازار فروش مشخص است و برای صادرات نیز مشکلات فراوانی وجود دارد که برگزاری نمایشگاه‌های فصلی می‌تواند کمک زیادی به حل این موضوع داشته باشد.

کاهش مصرف آب

علیرضا حسین زاده؛ مدیر جهاد کشاورزی گناباد نیز اظهار داشت: حوزه گیاهان دارویی چند سالی هست که مورد توجه مردم قرار گرفته و ما هم در این  حوزه برای ترویج اقداماتی شامل برگزاری دوره های آموزشی و راهنمایی افراد متقاضی فعالیت در این حوزه به صورت رایگان را انجام داده ایم.

وی ادامه داد: ۳۲ درصد گیاهان دارویی صادراتی در خراسان رضوی تولید می شود که نشان از زمینه کار بر روی این گونه گیاهان می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد خاطرنشان کرد: قیمت رازیانه و گل محمدی خراسان در جهان به دلیل اسانس زیاد آن گرانتر می باشد که در همین راستا با اقدامات ترویجی که صورت گرفته چندین باغ گل محمدی در این شهرستان ایجاد شده است.

حسین زاده تصریح کرد: پرورش گیاهان دارویی به دلیل استفاده از آب کم و نگهداری آسان آن می‌تواند یکی از راهکارهای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی باشد.

مدیر جهادکشاورزی گناباد گفت: زیره سبز، گل‌محمدی، خاکشیر، آویشن ، نعنا فلفلی، رزماری، اسطوخدوس، بابونه، ختمی، پنیرک، شیرین بیان، کاسنی، همیشه بهار، سرخارگل، آلوئه ورا و گل گاو زبان از مجموعه گیاهان دارویی هستند که می‌توان در شهرستان گناباد بر روی آنها کار کرد.

شناسایی ۱۵۰ گونه گیاهان دارویی در گناباد

حسین چمنی رئیس اداره منابع طبیعی و ابخیزداری گناباد نیز اظهار داشت:: با توجه به خشک بودن منطقه و استعداد پرورش گیاهان دارویی در این شهرستان، باید برنامه‌ریزی برای پرورش این گیاهان فراهم شود زیرا صادرات این گیاهان به خارج از کشور به راحتی امکان‌پذیر است و ارزآوری فراوانی دارد.

وی ادامه داد: این شهرستان دارای قابلیت‌های بسیار خوبی در بحث گیاهان داروئی نیز بوده و با وجود خشکسالی‌هایی که داشته‌ایم بیش از ۱۵۰ گونه گیاه داروئی شناسایی شده که بعضا از کمیت و کیفیت قابل توجهی در استان خراسان رضوی برخوردار است.

یدالله قیصری رئیس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و زعفران گناباد نیز گفت: در سیستم جمع آوری گیاهان دارویی به صورت خودرو در هر هکتار می‌تواند یک نفر اشتغال داشته باشد و در صورت کاشت به صورت زراعی این تعداد به ۵ نفر افزایش می‌یابد.گناباد با توجه به ظرفیت‌های خاص خود از امسال به عنوان منطقه محوری طرح تحقیقات تولید زعفران و گیاهان دارویی در خراسان رضوی تعیین شده است.

رئیس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و زعفران گناباد خاطرنشان کرد: بخش اعظم محصولات تولیدی گیاهان دارویی به صورت عرقیات تولید می‌شود در صورتی که تولید اسانس با دستگاه‌های جدید چندین برابر درآمدزایی به دنبال دارد.

سال گذشته علی محمدپور معاون پژوهش دانشگاه علوم پزشکی گناباد اعلام کرد: یک هزار گونه گیاه دارویی در بهار امسال در این شهرستان جمع آوری شده و مرحله دوم بذرگیری از این گونه‌های دارویی انجام خواهد شد و در مراحل بعدی، شناسایی و عصاره‌گیری از گونه‌های گیاهی انجام و توسط متخصصین، ارزش دارویی هر کدام از آنها مشخص می‌شود.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گناباد با تاکید بر اینکه این اقدام پژوهشی می‌تواند سرآغاز یک تحول اساسی در این شهرستان باشد، یادآور شد: درراستای ارتقا و تقویت علمی بحث گیاهان دارویی یک نفر فوق دکترای صنایع غذایی، جذب هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد شده است.

 با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و توجه دادن به تولید داخلی کشت و ترویج گیاهان دارویی به عنوان یک ظرفیت عظیم که می‌تواند به درآمدزایی کشور کمک کند، باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد و امروز نیازمند همت بالای مسئولین مرتبط در حوزه های مختلف برای این مهم است.

گزارش از یاسر سالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2749 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: