فرماندار گناباد در گفتگوی اختصاصی با گنابادنیوز اعلام کرد:بیکاری جوانان تحصیل کرده ابرچالش گناباد / مدیران باید روحیه جهادی داشته باشند

دسته: مصاحبه
یکشنبه - 18 آذر 1397
بیکاری جوانان تحصیل کرده ابرچالش گناباد / مدیران باید روحیه جهادی داشته باشند

فرماندار گناباد گفت: بیکاری جوانان تحصیل کرده با مدارج علمی بالا بزرگترین مشکل شهرستان گناباد است.

حامد قربانی فرماندار گنابادمرد شماره دولت بودند سخت است. آنهم در این شرایط خاص بین المللی و اقتصادی کشور که فشارها در اوج است و حالا مسئول اجرایی باید اتحاد اجتماعی جامعه را بالا برده و از حداقل امکانات استفاده کرده و گره ای را باز کند.

 سیستم اداری گناباد البته چندان به روز و مدرن نیست و هر مدیری هم توانایی واکنش سریع را ندارد. دل و دماغی هم برای برخی مدیران خسته نمانده است.

 قربانی فرماندار جدید تا ۱۴۰۰ نماینده دولت حسن روحانی است. او خوب میداند فرصت زیادی برای رصد و درک اوضاع داخلی گناباد ندارد. باید سریع  مهره هایش را بچیند، مدیران ناکارآمد را بدون رودربایستی کنار بزند و کارها را پیش ببرد.

 بدنه اجتماعی نخبگان گناباد طبق یک سنت قدیمی به فرمانداران زیاد بها میدهند و معمولا سریع هم اعتماد میکنند.قربانی این شانس را دارد که شکاف های اجتماعی و سیاسی گناباد او را اذیت نخواهد کرد و میتواند روی همه گروه ها حساب کند.

 با توجه به اوضاع بودجه کشور شاید بیشترین وقت فرماندار جدید باید در مشهد بگذرد. جایی که همه چیز آنجا تقسیم میشود و رقبای قدرقدرت زیادی هم دارد.

 تا ۱۴۰۰ زمان زیادی نداریم و کارهای روی زمین مانده زیاد است. قربانی در این زمان مختصر نخواهد توانست فرآیند تولید ثروت یا رویکرد اصلی توسعه شهرستان را تغییر دهد ولی میتواند در ادامه میراث فرمانداران پیشین  جهش های بزرگی را رقم بزند. این مسئله بیش از همه به نبوغ مدیریتی او برمی گردد.

برای درک بهتر مدل مدیریتی ساکن جدید ساختمان فرمانداری  مهمان او بودیم در اتاق شخصی اش

فرماندار گناباد حامد قربانی

گنابادنیوز: حدود یک ماه و چند روز از شروع کار فعالیت شما در گناباد می گذرد، شما چگونه شهرستانی را از لحاظ اعتبارات و مدیریت تحویل گرفته اید؟

قربانی: شهرستان گناباد به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی اش جز شهرستان های مهم استان خراسان رضوی بوده  که در حوزه های مختلف استانی رتبه های خوبی داشته و این امر ناشی از زیرساخت های خوبی است  که  از بدو تاسیس شهرستان درآن ایجاد شده و  اوج این شکوفایی در ۴ دهه اخیر  بعد از پیروزی انقلاب بوده که  نگاه ویژه ای به  این شهرستان شده است.

 حضور من پس از وقفه ای حدود چهارماهه از زمان انتقال جناب نبی پور فرماندار سابق بود و طبیعی است که نبود نماینده عالی دولت به دلیل نقش  کارکردی آن در شهرستان در روند اجرایی و اجرای سیاست های دولت  تاثیر گذاشته باشد ولیکن با سیاست توسعه ای که در دهه های اخیر توسط مدیران قبلی شهرستان گذشته اند قطار توسعه در حوزه های آموزشی، صنعت، معدن ، زیرساخت ها و علوم و گردشگری روند خوبی داشته و درکنار این موارد فرصت هاو زمینه های متفاوتی دیگری در شهرستان وجود دارد که  باید از آنها نیز به نحو احسن بهره برد.

گنابادنیوز: گناباد شاهد مهاجرت جوانان خود به مراکز استان ها بوده و دچار کمبود جمعیت شده است راهکار شما برای جلوگیری از این مهاجرت چه خواهد بود؟  

قربانی: در حوزه جمعیتی معتقد هستم بعد از تقسیمات کشوری اواخر دهه ۸۰ که برخی قسمت ها از گناباد جدا شد جمعیت شهرستان کاهش پیدا کرد ولیکن روند فعلی جمعیتی شهرستان غیر عادی نیست و تقریبا شبیه مابقی شهرستان های استان می باشد. از نظر ضریب رشد جمعیت نیز  آمار موجود نشان از طبیعی بودن شرایط دارد ولی در برخی از قسمت های شهری و روستایی شاهد  جمعیت سالمند بوده که نیاز است در این خصوص برنامه ریزی های لازم معمول گردیده و جذبه های لازم اقتصادی ورفاهی جهت ماندگاری بیشتر جوانان ایجاد گردد .

گنابادنیوز: شنیده ایم شما مدیر پرکاری هستید به طور متوسط در روز چند ساعت کار می کنید؟

قربانی: در شرایط فعلی همانطور که جناب آقای رئیس جمهور فرمودند مدیران نباید محصور در زمان باشند و به نظر بنده یک مدیر باید حداقل ۱۴ -۱۵ ساعت فعالیت نماید که البته این فعالیت صرفا نباید به پشت میز نشینی خلاصه شود و حضور در بین مردم و دیدن وشنیدن  مشکلات در پیگیری دقیق تر آن موثر خواهد بود .بنده هم خود را مقید به این اصل می دانم و معتقدم که مدیر در این مقطع زمانی باید روحیه خستگی ناپذیر و جهادی داشته باشد تا بتواند سنگی از جلو پای مردم بردارد و امیدوارم که مدیران شهرستان هم خود را مکلف به این قاعده بدانند و مدیرانی که عقب تر هستند خود را به بقیه برسانند.

گنابادنیوز: به طور یقین قبل از آمدن به گناباد و چه مدتی که در شهرستان هستید در خصوص مشکلات شهرستان مطالعه ای داشته اید، عمده ترین مشکل شهرستان را چه می دانید؟  

قربانی: خراسان رضوی از لحاظ قومیتی در هم تنیده است و بنده هم مستثنی نیستم و اقوام و دوستانی در گناباد دارم که قبل از آمدن به گناباد به عنوان فرماندار به این شهرستان مراوداتی داشته ام و شناختی از شهرستان دارم . سبقه تاریخی گناباد نشان می دهد در سال ۱۳۱۶ جز ۴۹ شهرستان کشور بوده و دارای مدارج علمی بالایی در سطح دانشگاه ها می باشد ولی همکنون تحصیل کردگان زیادی داریم که متاسفانه علی رغم طی مدارج عالی تحصیلی به دلیل پیدا نکردن شغل متناسب با تحصیلات بیکار هستند و عمدتا مجبور به مهاجرت به شهر های بزرگی چون مشهد و تهران شده  و در آنجا هم عمدتا به مشاغل غیر مرتبط مشغول می گردند که باید با یک بازنگری در وضعیت فعلی و کاربردی تر کردن رشته های دانشگاهی منطقه و دراختیار قراردادن سرمایه مناسب و ارزان برای آنها به نحوی مانع مهاجرت آن ها شده و از این سرمایه های انسانی در بستر توسعه شهرستان بهره مند گردیم .در حال حاضر بیکاری جوانان اعم از پسران و دختران را مهمترین مشکل و دغدغه خانواده های گنابادی می دانم .

گنابادنیوز: حمایت ها و همراهی امام جمعه می تواند در پیشبرد کارهای شهرستان بسیار موثر باشد نگاه شما به این حمایت چگونه است؟  

قربانی: شهرستان گناباد جز شهرستان هایی است که در این زمینه زبانزد بوده و حضور موثر و دغدغه مندحاج آقای صادقی نسب  امام جمعه  محترم شهرستان بعنوان یک شخصیت آزاده و حقیقت جو و مستقل در همه صحنه ها و ایفای نقش رابط بین مردم و مسولین و انعکاس مطالبات عمومی و پیگیری آن ها و نیز نحوه فعالیت نماینده پرتلاش شهرستان که قبلا جز مجموعه اجرایی بوده و به نظام اداری کاملا  آشنایی داشته و نقاط ضعف و قوت شهرستان را به خوبی می شناسد خود یک ظرفیت ویژه در راستای ورود جدی به حل معضلات و مشکلات تلقی شده که می تواند یک مثلت توانمند  در راستای رفع مشکلات و پیگیری آبادنی شهرستان را رقم زند. همچنین در شهر کاخک نیز وجود حاج آقای خاکشور امام جمعه محترم شهر کاخک نیز همین نقش کارکردی را برعهده داشته و بحمدالله سرمشاء خدمات زیادی در آن منطقه گردیده اند.

گنابادنیوز: نمایندگان مجلس وظایف تعریف شده ای دارند ولی بعضاً در انتصاب ها و کارهای اجرایی دخالت می کنند شما با این موضوع چطور مواجه خواهید شد؟

 قربانی: انتصاب مسئولین اجرایی شهرستان برعهده فرماندار به عنوان نماینده حاکمیت  است. نماینده  محترم شهرستان نیز قطعا در این زمینه دغدغه مند هستند که با  توجه به لزوم هم افزایی مدیریتی نظرات و مشاوره این بزرگوار برای بنده بسیار ارزشمند خواهد بود و انشالله با استفاده از نظریات ایشان روند جوان گرایی و پویایی  مدیران را در شهرستان دنبال خواهیم کرد.

گنابادنیوز: ملاک شما برای انتخاب مدیران چه خواهد بود؟  

قربانی : شرایط فعلی کشور ما شرایطی است در حوزه اداری و اقتصادی می طلبد مدیری خدمت کند که مردمی بوده و دارای روحیه جهادی و پرتلاش باشد که رهبری معظم انقلاب نیز  براین موارد تاکید کرده اند. به نحوی تمایل نداریم انتصابات را سیاسی کنیم و لیکن مدیری که سیاست های دولت راپذیرفته و کارایی مناسب داشته باشد برای ما اهمیت دارد  و وضعیت فعلی مدیران شهرستان به صورت کلی بد نیست ولیکن تغییر و تحولات مدیریتی لازمه پویایی سیستم ها و سبب چابکی آن خواهد گردید.

گنابادنیوز: ما در گناباد یک مدیر خانم داریم.آیا شاهد حضور مدیران خانم دیگر در شهرستان خواهیم بود؟

 قربانی : در حوزه انتصاب مدیران خانم به هیچ عنوان  نگاه افراطی نخواهم داشت و به طور مثال اگر برای سمتی یک خانم و یک آقا که شرایط یکسانی دارند وجود داشته باشد ترجیح خواهم داد از خانم استفاده کنیم و حوزه فعالیت خانم ها  هم مشخص است و در حوزه هایی متناسب شرایط  آن ها  و عرف جامعه از این ظرفیت استفاده خواهم کرد.

گنابادنیوز: گناباد یک شهردانشگاهی است و دارای مرکز رشد نیز می باشد ولی زیاد شاهد حضور شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در شهرستان نیستیم تا بتوانند اشتغالزایی داشته باشند نگاه شما به این حوزه چطور خواهد بود؟

 قربانی : در چند سال اخیر زیرساخت های خوبی در حوزه های علمی و فن آوری در گناباد ایجاد شده  که بنده از مرکز رشد بازدیدی داشتم ، شاهد بودیم کارهای خوبی صورت گرفته و  به نحوی  چرخه های تولید و اشتغال را کامل کرده و درنهایت تولیدات بر مبنای بازار طراحی می گردد . دولت هم در این زمینه نگاه ویژه ای به شهرستان داشته و سرمایه گذاری زیادی در حوزه دانشگاهی انجام داده مانند مجتمع آموزش عالی که آینده نگری خوبی برای آن صورت گرفته است ،و البته باید در زمینه فارغ التحصیلان دانشگاهی فرهنگ سازی لازم صورت پذیرد تا روحیه پشت میز نشینی را دور کرده و تولید و اشتغال عملی را بعنوان برنامه  اصلی بعد از فراغت از تحصیل در آنها نهادینه نماییم .

گنابادنیوز: شاهد خدمات نظام و دولت در شهرستان بوده ایم ولی در این خصوص اطلاع رسانی درستی صورت نگرفته نگاه شما به این موضوع چگونه است؟  

قربانی : در مقطع زمانی کنونی  متاسفانه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران  مورد هجمه  قرار گرفته و دشمنان عملا می گویند تلاش می کنیم ۲۲ بهمن دیگر اتفاق نیفتد و در این زمینه دشمنی خود را به نظام ثابت کرده اند. دولت تدبیر و امید نیز برآمده از همین نظام است و مردم به آن رای داده اند و بدنه دولت هم همین مردم هستند که در بخش های مختلف خدمت می کنند و هیچگاه دولت از نظام جدا نبوده و لیکن برخی ناآگاهانه با اغراض سیاسی به دولت می تازند و نمی دانند که اگر خدای ناکرده هربخش از دولت ناکارآمد جلوه داده شود ضرر آن برای نظام است و به نوعی هم نوا شدن با دشمنان و تایید هجمه های آنان خواهد بود و باید سعی کنیم در دام این شیطنت ها نیفتیم. در بحث اقدامات انجام شده در چهارمین دهه از پیروزی انقلاب هستیم که باید اقدامات انجام شده را به نسل جدید ارائه دهیم برخی معتقد اگر انقلاب نمی شد این تکنولوژی وارد کشور ما می شود ولی اصل و ماهیت نظام ما این هست که  جلو وابستگی ما را به استکبار گرفت زیرا تا قبل از انقلاب به شهادت آمار و ارقام ، ما یک کشور وابسته بودیم و بخش عمده ثروت ما صرف واردات بی رویه می شد و روحیه مصرف گرایی در کشور ترویج شده و به یک ارزش تبدیل شده بود و لیکن پس از پیروزی انقلاب و براساس آرمان های امام ره با تلاش  دولت های مختلف در مقاطع زمانی متعدد این میزان وابستگی به شدت کاهش پیدا کرده و بحمداله در جهان امروز حرف زیادی برای گفتن داریم و در علوم و فنون با سایر کشورهای مطرح دنیا رقابت می کنیم. عدم وابستگی و استقلال، بزرگترین میراث امام ره است و ما مکلفیم  در حوزه شهرستانی نیز در ستاد دهه فجر به نحوی  این دستاورد ها  را به مردم نشان بدهیم  و به عینه بیان کنیم که قبلا چگونه بوده و امروز در چه جایگاهی قرار داریم و این موارد و دستاورد ها را  به صورت مستند و مکتوب در اختیار نسل جوان و نوجوان  خود  قرار دهیم.

گفتگو از یاسرسالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2944 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: