طلاب حوزه علمیه گناباد به کمک پاکبان‌ها رفتند

دسته: اجتماعي
جمعه - 30 آذر 1397
طلاب حوزه علمیه گناباد به کمک پاکبان‌ها رفتند

طلاب و روحانیون گناباد تصمیم گرفتند یک شب به پاکبانان این شهر استراحت دهند و آنها کار نظافت شهر را برعهده بگیرند.

طلاب پاکبانشاید باور این که هر شب ساعت ۱۲ شروع به کار کنید تا ۷ صبح برای شما سخت باشد ولی باید هر روز و در هر شرایط جوی به کارت ادامه بدی تا زیبایی را برای مردم به ارمغان بیاورید.

شغل‌های زیادی هستند که شیفت شب دارند ولی کار پاکبان‌ها به صورت مستقیم به رفتار ما مرتبط می‌شود هر چه ما بیشتر زباله بریزیم آن‌ها بیشتر باید کار کنند ولی در ساعتی که همه خواب هستیم آن‌ها کار می‌کنند و از چشم ما پوشیده است و صبح شهر را تمیز می‌بینیم.

ولی این بار طلاب و روحانیون گناباد تصمیم گرفتن یک شب به پاکبانان این شهر استراحت دهند و آنها کار نظافت شهر را برعهده بگیرند.

مردم کار ما را نمی بینند

مهدی یکی از پاکبانان گنابادی در گفتگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: زمانی که ما کار می‌کنیم مردم خواب هستند و سختی کار ما را نمی‌بینند و در شب‌های سرد ما باید برای یک زباله بر روی زمین خم و راست شویم.

وی ادامه داد: اگر مردم خودشان در جمع آوری زباله ها نقش داشته باشند خواهند دید که کار سختی است و دوباره آشغال نخواهند ریخت.

حامد یکی دیگر از پاکبان‌های گنابادی نیز اظهار داشت: ما هم خانواده داریم و دوست داریم در کنار آنها باشیم. دختر خردسالی دارم که دوست داشت یک صبح که از خواب پا می‌شود من باشم و صبح بخیر بگوید ولی به دلیل نوع کار ما در خانه نیستم و امروز روحانیون کمک کردند تا یک شب را در کنار خانواده خودمان باشیم.

مردم در جمع آوری زباله‌ها باید نقش داشته باشند

بشیر علیزاده یکی از طلاب شرکت کننده در این طرح به خبرنگار تسنیم گفت: ما این کار را برای دلمان و شاد کردن خانواده پاکبان‌ها انجام دادیم و از سویی نوع کار آن‌ها را بیشتر احساس کنیم.

وی ادامه داد: نظافت در اسلام توصیه شده ولی این ما هستیم که باید آن را رعایت کنیم، برای نظافت شهرمان نمی‌خواهد کار بزرگی انجام دهیم همین قدر که جلوی منزل خودمان را تمیز نگهداریم و یا یک زباله را از روی زمین برداریم خودش کمک بزرگی به پاکبانان است.

کاظم ایرانی، طلبه‌ای که در این طرح شرکت داشت به خبرنگار تسنیم در رابطه با حس پاکبان بودن گفت: به نظر من این عزیزان چون دیده نمی‌شوند و در تاریکی شب و زمانی که همه ما خواب هستیم کار می‌کنند جایگاه ویژه تری دارند بسیاری از آنها در این مدت و در زمان کار با خدای خود راز و نیاز می‌کنند در دل شب که بسیار جالب است.

وی ادامه داد: ما یک شب به این کار مشغول هستیم ولی آنها در طول سال این کار را انجام می‌دهند و با سختی آن روبه رو هستند اگر مردم فقط یکبار اقدام به کار پاکبانی کنند شاهد تغییر شگرفی در نگاه آنها به پاکبان و تمیزی شهر خواهند داشت.

تبلیغ بهتری انجام میدهیم

حجت الاسلام حسین امامی مدیر حوزه علمیه امام رضا (ع) گناباد که خود در این طرح شرکت داشت به خبرنگار تسنیم در گناباد گفت: کار پاکبان‌ها دیده نمی‌شود ولی کار ما دیده می‌شود.

وی ادامه داد: این کار می‌تواند یک حرکت نمادین باشد تا سایر اقشار نیز در این طرح شرکت کنند و در هفته‌ یک شب را به پاکبانان استراحت دهند.

مدیر حوزه علمیه امام رضا (ع) گناباد خاطرنشان کرد: کار ما تبلیغ است و برای این که بهتر بتوانیم تبلیغ کنیم و مردم را به تمیزی شهر توصیه کنیم تا درک بهتری داشته باشند در این طرح شرکت کرده‌ایم.

امامی افزود: ما کار را برای خدا انجام داده‌ایم ولی هر زباله‌ایی که می‌ریزیم کار این عزیزان چندین برابر می‌شود و باید ساعت بیشتری را از خانواده دور باشند.

ارتقای فرهنگ مشارکت با حرکت روحانیون

مهران حسین زاده شهردار گناباد نیز که در ساعت یک بامداد همراه طلاب و روحانیون در این طرح بود به خبرنگار تسنیم در گناباد گفت:در این طرح طلاب و روحانیون به پیک‌های پاکی این شهر یک شب را استراحت هدیه کرده‌اند که این کار تاثیر زیادی بر روی فرهنگ شهرمان خواهد گذاشت.

وی افزود: حرکت روحانیون گناباد ارتقای فرهنگ مشارکت را در گناباد و چه بسا در کشور شاهد خواهد بود و فرهنگ شهروندی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شهردار گناباد اظهار امیدواری کرد: اقشار دیگر نیز در این گونه طرح‌ها شرکت کنند تا شاهد شهر تمیز و سالم برای خود شهروندان باشیم.

شاید در کشور تنها مسئولی که خودش اقدام به رفت و روب شهر کرد شهید باکری بود که در نیمه‌های شب همراه با پاکبانان کار می‌کرد و حالا بعد از سال‌ها طلاب و روحانیون گناباد دوباره نام و یاد شهید باکری را با این حرکت خود زنده کردند.

گزارش یاسرسالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2516 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
مسلم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه 4 دی 1397 - 4:34 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

هر فرد نصبت به علمش دارای تخصص و مهارتی متافت است که در جایگاه خود میتواند کار آمد باشد.
از دیدگاه بنده اگر طلاب گناباد شروع به تحقیق در مورد جایگاه دین و شرع و احکام آن در تفکرات و اعتقادات مردم گناباد کنند بهتر است. چون هم علم آن را دارند و هم شرایط این کار را دارند. این روزها به خصوص در جوانان دین گریزی و بی تفاوتی نسبت به موارد فوق که نیازمند آمار و پژوهش و اصلاح است دیده می شود.

مسلم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه 4 دی 1397 - 5:09 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کار طلاب رو تحسین می کنم.
تمثیل جالب بود از آقای حسین زاده و لی بهتر بود قبلش یه کم فک می کرد.
اینو نمیزارم واسه مردم که بخونن چون می دونم انتشار نمی دی فقط خودت این پست رو بخون.
https://www.farsnews.com/news/13911227000761/%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B1%D9%81%D8%AA%DA%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%AF
________________________________________________________________________________________
۱. شهید باکری که این کارو کرد شهردار بود.
۲. هیچ کس از این کارش خبر نداشت ( نه عکسی ازش هست، نه فیلمی )
۳. در هیچ جایی هم در این مورد چیزی نگفت
امیدوارم آقای حسین زاده از انقلاب و اسلام بیشتر از یقه دیپلمات و ریشو تصبیحش رو یادگرفته باشه.
و اینکه شما یک پایگاه خبری هستی نه یه آرشیو، آلبوم یا یه سایت تبلیغاتی که خواص خودشون رو توش نشون بدن. شما یه رسانه مستقلی و شعار رسانه های مستقل آزادی بیانه و یه روز رو هم با عنوان آزادی رسانه دارین. ولی یه خبر رو که می خواین تهیه یا انتشار بدین تو این فکرین که یه وقت به فلانی برنخوره یا برامون بد نشه یا…. .