زیرساخت‌های «کویرنوردی» در خراسان‌رضوی ضعیف است

دسته: اسلایدر , گردشگری
چهارشنبه - 12 دی 1397
زیرساخت‌های «کویرنوردی» در خراسان‌رضوی ضعیف است

گناباد یکی از شهرستان‌هایی است که طبیعت و کویر بکری دارد اما زیرساخت‌های لازم برای توسعه وجود ندارد.

کویرقنات جهانی قصبه، روستای گردشگری ریاب و موزه مردم شناسی نمونه‌هایی از جاذبه‌های شناخته شده گردشگری شهرستان گناباد است، اما جاذبه‌هایی هم هستند که همچنان برای گردشگران ناشناخته مانده است.

یک گردشگر زمانی که قصد حرکت برای بازدید از منطقه‌ای را دارد، به تمامی جاذبه‌های گردشگری آن منطقه توجه می‌کند و در همین راستا معمولا مناطق گردشگری سعی دارند یک بسته گردشگری را آماده کنند تا میزان ماندگاری گردشگر افزایش یابد. کویرنوردی یکی از همین جاذبه‌هاست که در شهرستان گناباد مغفول مانده و ظرفیت‌های عظیمی چه در زمینه جذب گردشگر و چه در زمینه اشتغال‌زایی البته در این زمینه بالا است.

کویرنوردی، یکی از رشته‌های طبیعت گردی است که علاقه‌مندان زیادی در سرتاسر دنیا دارد. طبیعت کویر با وجود شرایط سختی که دارد ماجراجویی‌ها و جذابیت‌های زیادی هم با خود دارد. آسمان شب کویر هم نیاز به تعریف ندارد. جایی که به دور از نور مزاحم مناطق مسکونی و شهری می‌توانید ستاره‌های بی‌شماری را در آسمان شب آن مشاهده کنید.

فقدان تبلیغات برای کویرنوردی

یکی از گردشگران داخلی که از کویر روشناوند گناباد بازدید کرده به خبرنگار تسنیم گفت: ما برای بازدید از قنات جهانی قصبه به گناباد آمده بودیم و در این شهر متوجه وجود کویر زیبا شدیم و سری به آن زدیم.

وی ادامه داد: کویر یا همان ریگ‌زارهای گناباد در سایه قنات قصبه قرار گرفته‌اند و برای آنها تبلیغات زیادی صورت نگرفته و این در صورتی است که کویر گناباد ظرفیت‌های زیادی دارد و بسیار بکر است.

یکی از فعالان در حوزه گردشگری نیز اظهار داشت: زیبایی کویر به طبیعی بودن آن است و یک کویرنورد نباید طبیعت آن را تخریب کند و امروز شاهد آن هستیم که تعداد افراد زیادی وارد کویر می‌شوند و توجهی به این مهم نمی‌کنند که سبب تخریب چرخه زیستی محیط می‌شوند.

وی ادامه داد: میراث فرهنگی در کنار ایجاد کمپ‌های گردشگری به سمت تدوین آیین‌نامه‌ها برای استفاده از کویر برای کویرنوردان مبادرت کند.

این فعال گردشگری خاطرنشان کرد: ریگ‌زارهای روشناوند و عمرانی گناباد به دلیل بکر بودن و ناشناخته بودن بسیار جذاب است و نوع ماسه‌های منطقه بسیار حس زیبایی به گردشگران منتقل می‌کند.

فقدان سرمایه‌گذار در کویر

مرتضی قاسمی؛ لیدر تورهای کویر نوردی که خود اهل نزدیک‌ترین روستا به کویر یعنی روستای روشناوند گناباد است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: برای کویرنوردی نباید به یک موضوع متمرکز شد و به دیگر جذابیت‌ها نیز باید اهمیت داد.

وی ادامه داد: در روستای «روشناوند» باید اقامتگاه‌های بومگردی ایجاد و دیگر جذابیت‌های اطراف کویر برای گردشگران شناسایی شود تا گردشگر ماندگاری بیشتری در محل داشته باشد.

قاسمی عنوان کرد: برای ریگ‌زارهای «روشناوند» که یکی از جذابیت‌های معرفی نشده استان است و تاکنون تبلیغات زیادی برای آن انجام نشده می‌توان سرمایه گذار جذب کرد و در آینده یکی از مقاصد گردشگری خواهد بود.

وی یکی از مشکلات برای کویرنوردی در منطقه روشناوند را راه دسترسی نزدیک اعلام و افزود: اختصاص تسهیلات ارزان قیمت به سرمایه‌گذاران و حتی جوانان روستا خواهد توانست زمینه افزایش گردشگران در این منطقه را داشته باشد.

چرمگی؛ یکی از کویرنوردان گنابادی نیز در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: گسترش روند شهرنشینی و دوری انسان از طبیعت و محیط‌های بکر سبب شده که انسان‌ها از طبیعت دور شوند. این روزها مردم علاقه بیشتری به آشتی با طبیعت پیدا کرده‌اند. به ویژه در ایام تعطیل علاقمندان زیادی به طبیعت و تورهای ماجراجویانه پناه می‌برند.

این کویرنورد بیان می‌کند: به دلیل تنوع اقلیمی که در ایران وجود دارد کشورمان توانایی و ظرفیت بالقوه‌ای برای پذیرا شدن گردشگران ماجراجو در زمینه‌های متعدد دارد. یکی از زمینه‌های گردشگری ماجراجویانه، کویرنوردی است؛ با توجه به وسعت مناطق کویری ایران و تنوع ژئومورفولوژیکی این مناطق و وجود گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب زمینه مساعدی برای رونق این نوع گردشگری وجود دارد.

زیرساخت کویرنوردی در استان نداریم

مهدی ذوالفقاری؛ معاون اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این زمینه اظهار داشت: در شهرستان گناباد دو منطقه روشناوند و عمرانی و قسمتی در منطقه روستای نوده پشنگ به نام “دق حاج اسحاق” ظرفیت کویرنوردی بالایی دارد.

وی ادامه داد: یکی از لازمه‌های کویرنوردی و اسکان در این مناطق ایجاد کمپ‌های کویری است که باید بخش خصوصی در این حوزه وارد شوند.

معاون اداره میراث فرهنگی گناباد خاطرنشان کرد: برای احداث یک کمپ کویری حداقلی در حدود یک میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است که البته برای متقاضیان تسهیلات ارزان قیمت نیز پرداخت می‌شود.

ذوالفقاری عنوان داشت: ۸ شهرستان در استان ظرفیت کویرنوردی را دارند اما تاکنون در هیچ شهرستانی زیرساخت کویرنوردی ایجاد نشده است.

معاون اداره میراث فرهنگی گناباد تصریح کرد: کویرنوردی به تنهایی نمی‌تواند برای گردشگر جذاب باشد و باید ظرفیت‌های دیگری مانند ماشین‌سواری آفروید، موتورهای چهارچرخ و شترسواری نیز راه‌اندازی شود تا در جذب گردشگر تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

 گزارش از یاسرسالاری

نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2482 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: