پیشرفت ۱۲ درصدی فاضلاب شهری گناباد پس از ۸ سال؛ پای «کم‌پولی» در میان است

دسته: اسلایدر , دسته‌بندی نشده , شهری
یکشنبه - 23 دی 1397
پیشرفت ۱۲ درصدی فاضلاب شهری گناباد پس از ۸ سال؛ پای «کم‌پولی» در میان است

پروژه فاضلاب شهری گناباد با وجود اینکه سال‌ها از کلنگ‌زنی آن می‌گذرد، همچنان خاک می‌خورد.

فاضلاب شهریبا حضور وزیر وقت نیرو بود که ۸ سال قبل کلنگ فاضلاب شهری گناباد به زمین زده شده و در بین مردم صحبت از طرحی بود که قرار است آب‌های سطحی و فاضلاب خانگی را جمع‌آوری کند. این همان طرح «اگو» بود که در رسانه‌ها بیان می‌شد و همه از صرفه اقتصادی و زیست محیطی آن صحبت می‌کردند.

طرح اگو می‌توانست در خشکسالی‌های گناباد بارقه امیدی در بین برخی از کشاورزی و افزایش سطح فضای سبز گناباد داشته باشد اما پس از گذشت ۸ سال از شروع این پروژه، حرکت آن «لاک پشتی» بوده و موانع زیادی جلو روی انجام آن قرار گرفته که غول اصلی در پروژه فاضلاب شهری گناباد، کمبود اعتبارات است.

دغدغه زیست محیطی مردم گناباد

یک دانشجوی گنابادی در گفتگو با تسنیم در زمینه این پروژه اظهار داشت: اجرای پروژه فاضلاب شهری گناباد به شکل فعلی در حال تبدیل شدن به یک دغدغه است و از پروژه‌های فرسایشی شهرستان است.

رضایی عنوان کرد: اجرا نشدن کامل طرح فاضلاب در این شهر و مشکلات زیست محیطی زمینه مستعدی برای شیوع انواع بیماری‌ها ایجاد کرده است.

یکی دیگر از شهروندان گنابادی گفت: با توجه به بافت نفوذناپذیر خاک در شهر گناباد و بالا بودن سطح آب ضروری است پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب شهری تکمیل و بهره‌برداری شود.

فتحی افزود: شهر گناباد به لحاظ استاندارد شهرسازی و با داشتن معابر وسیع، مستعد اجرای طرح فاضلاب شهری است که لازم است این موضوع در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

 وی اجرای این طرح را فرصت مناسبی برای شهر گناباد دانست و گفت: در شرایطی که با توجه به کمبود آب نمی‌توان در بخش کشاورزی فرآیندی تعریف کرد می‌شود با استفاده مجدد آب، صنعت را توسعه بخشید.

سال‌های سال باید منتظر اجرای این طرح باشیم

سیدحسین پورهاشمی؛ رئیس شورای شهر گناباد که خود در زمان شروع به کار این پروژه عضو شورای اسلامی شهر بوده در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: پروژه فاضلاب شهری گناباد در سال ۱۳۸۹ وارد فاز اجرایی شد و براساس پیش بینی‌های انجام شده قرار بود ۵ ساله به اتمام برسد.

وی ادامه : به صورتی که هر سال بودجه ناچیزی به این پروژه تعلق می‌گیرد تا سال‌های سال شاهد بهره برداری از این پروژه نخواهیم بود و با توجه به این که طرح ملی است بودجه‌ای که به آن تعلق می‌گیرد ملی باشد و این در صورتی است که پس از گذشت این سال‌ها پروژه فقط ۱۲ درصد پیشرفت داشته است.

رئیس شورای شهر گناباد درباره استفاده از قابلیت‌های بخش خصوصی برای اجرای این طرح نیز گفت: سرمایه‌گذار بخش خصوصی به منافع زودبازده می‌اندیشد و به نظر می‌رسد که تمایلی برای اجرای طرح فاضلاب شهری گناباد و بیدخت از سوی بخش خصوصی نباشد.

 وی با بیان این که دولت برای زدن یک پل در شهرهای بزرگ میلیاردها تومان هزینه می‌کند ادامه داد: عدالت حکم می‌کند که دولت برای اجرای پروژه‌های شهرستان‌های کوچک و محروم مثل گناباد نگاهی جدی و ویژه داشته باشد.

پورهاشمی گفت: در فصل تابستان مردم گناباد در هر ثانیه ۳۰۰ لیتر آب مصرف می‌کنند که ۱۲۰ لیتر از این مقدار از ۱۱۰ کیلومتری تامین می‌شود که آبی با کیفیت و مناسب است.

وی ادامه داد: قنات‌هایی در گناباد وجود دارد که آب بسیار خوب و باکیفیتی دارد که به مصرف کشاورزی می‌رسد و در صورت اجرای اگو می‌توان پساب مصرفی مشترکان را در اختیار مالکان قنات قرار داد و آب شیرین و با کیفیت قنات ها را به آبفای شهری تزریق کرد.

گره‌گشایی توسط بخش خصوصی

مدیر امور  آب و فاضلاب شهری گناباد نیز در زمینه پروژه فاضلاب شهری گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: پروژه فاضلاب شهری گناباد و بیدخت در ابتدای کار نیازمند ۲۳۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب است که با افزایش هزینه‌ها، اعتبارات فعلی کفاف اجرای طرح را نمی‌کند.

هادی حیدری‌نیا با اشاره به اعتبارات تخصیص یافته در سال‌های اخیر به این پروژه افزود: گره پروژه فاضلاب شهری گناباد به دست بخش خصوصی باز می‌شود که البته باید بخش خصوصی قوی مانند صنایع فولاد وارد این بحث شوند زیرا از پساب آن می‌توانند استفاده کنند.

وی با اشاره به این که بخش خصوصی می‌تواند با استفاده از پساب مصرفی شهر گناباد و بیدخت در بخش کشاورزی، بازگشت سرمایه و سوددهی را ممکن سازد، گفت: سرمایه‌گذاری از محل تامین منابع، بهترین پیشنهاد  برای اجرای طرح فاضلاب شهری گناباد و بیدخت است.

مدیر امور  آب و فاضلاب شهری گناباد خاطرنشان کرد: پروژه فاضلاب  شهری شهرک امام رضا(ع) گناباد با اعتباری ۱.۵ میلیارد تومانی اجرا شده و در حال حاضر اهالی شهرک از آن استفاده می‌کنند.

۱۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی چندی پیش در بازدید از طرح فاضلاب شهری گناباد اظهار داشت: طرح‌های انتقال فاضلاب در ۱۱ شهر خراسان رضوی با پیشرفت فیزیکی ۱۰ تا ۹۰ درصد در حال اجراست و بیشترین پیشرفت به میزان حدود ۹۰ درصد مربوط به سبزوار است.

منصور آذرین‌فر افزود: کمبود اعتبار از مهمترین مشکلات اجرای طرح‌های آب و فاضلاب در مناطق شهری خراسان رضوی است که سبب کندی روند آنها شده و برخی از آنها با گذشت بیش از ۳۰ سال هنوز به اتمام نرسیده است. برای اجرای کامل طرح‌های فاضلاب شهری در خراسان رضوی در سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد ریال و امسال تاکنون ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.

وی اظهار داشت: طرح انتقال فاضلاب گناباد از هشت سال گذشته آغاز شده و تاکنون ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تکمیل آن  هزار و چهارصد  میلیارد ریال مورد نیاز است.

پیگیری همچنان ادامه داد

حمید بنایی؛ نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی در این زمینه اظهار داشت: از ابتدای انتخاب بنده به عنوان نماینده مردم یکی از پروژه‌هایی که پیگیری کرده‌ام طرح فاضلاب شهری گناباد بود که روند مطلوبی را نداشته است.

وی ادامه داد: در زمینه این پروژه مکاتبات زیادی با وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه داشته‌ام و حتی چندین بار به صورتی حضوری با وزیر صحبت شده اما کمبود اعتبار بزرگترین مشکل این طرح است و به دنبال این هستیم از ظرفیت بخش خصوصی برای آن استفاده کنیم.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امسال یک میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص یافته که آن هم برای خرید لوله هزینه شده است.

گزارش از یاسر سالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2482 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: