پای درد و دل اهالی روستای «حاجی‌آباد»؛ دست و پنجه با نامهربانی‌ها ادامه دارد+تصاویر

دسته: پسکلوت , دسته‌بندی نشده
یکشنبه - 30 دی 1397
پای درد و دل اهالی روستای «حاجی‌آباد»؛ دست و پنجه با نامهربانی‌ها ادامه دارد+تصاویر

مردم روستای حاجی آباد در شهرستان گناباد کمبودهایی دارند که نیاز است متولیان امر خیلی زود به آنها رسیدگی کنند.

روستای حاجی آباد (2)روستای «حاجی‌آباد» از توابع شهرستان گناباد در استان خراسان رضوی است که در ۲۴ کیلومتری این شهر قرار دارد و جمعیتی بالغ بر ۶۵۰ نفر را در خود جای داده است، پس از زلزله سال ۵۸ سه روستای مقیم‌آباد، نعمت‌آباد و حاجی‌آباد تجمیع شدند و شغل عمده اهالی روستا دامداری و کشاورزی است.

این روستا همچنان با نامهربانی‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند که نیازمند رسیدگی فوری متولیان امر در شهرستان و استان است. خبرنگار خبرگزاری تسنیم در شهرستان گناباد با هدف انعکاس مشکلات این روستا، سری به این روستا زده که گزارش آن را در ادامه می‌خوانید:

قدم در جاده منطقه «پسکلوت» گناباد می‌گذاریم و در راه امید اسماعیلی یکی از جوانان فعال روستا برایمان از نامهربانی‌ها در این روستا می‌گوید همچنان که به سمت روستا حرکت می‌کنیم چند ماشین تریلی جلوی ما می‌رسد که اسماعیلی می‌گوید اینجا مسیر گناباد به مرز دوغارون است و ماشین‌های زیادی از این مسیر عبور می‌کنند که متاسفانه جاده را خراب کرده‌اند.

۲۰ دقیقه‌ای که طی مسیر می‌کنیم به سه راهی می‌رسیم که با یک تابلو روستای «حاجی‌آباد» را به ما نشان می‌دهد؛ وارد جاده‌ای به اصطلاح آسفالت می شویم ولی تنها اسمی از آسفالت دارد و دست اندازها و حاشیه خراب شده جاده صدای ماشین را درآورده است.

اسماعیلی کلوت‌های منطقه را به ما نشان می‌دهد و روستاهایی که پس از زلزله با حاجی آباد تجمیع شده‌اند و ادامه می‌دهد: کلوت حاجی آباد ظرفیت خوبی برای گردشگری دارد و در فروردین و اردیبهشت ماه سرسبزی خاصی و محل رویش قارچ‌های محلی بوده که برای استفاده نیز می‌توان آنها را جمع‌آوری کرد.

تیرک‌های سفید میدان ورزشی روستا از دور چشمک می‌زند و نشان می‌دهد به روستا نزدیک شده‌ایم اما وقتی نزدیک‌تر می‌شویم فقط قامت ایستاده تیرک‌ها دیده می‌شود وگرنه در آن بیابان پر از خار که هیچ بچه‌ای نمی‌تواند ورزش کند.

اسماعیلی بیان می‌کند: مزار شهدای روستا و حتی سنگ مزار برخی از شهیدان خراب شده و حتی خانواده شهید سالاری خواسته‌اند مزار شهدای خود را بازسازی کنند که بنیاد شهید مانع شده و عنوان کرده خود ما برای آن طرح داریم ولی همچنان خبری از آن نیست.

چشم را که می‌چرخانیم زمین‌های خشک کشاورزی را می‌بینیم که نشان از خشکسالی ۱۸ ساله گناباد می‌دهد و قنات‌ها و حتی چاه‌های کشاورزی نیز کم آب شده و نفس‌های آخر کشاورزی در روستا نیز به گوش می‌رسد.

سری به داخل روستا که می‌زنیم همچنان امید را در چشم‌های پیرمرد با دست‌های پینه‌بسته و صورت سوخته از آفتاب می‌بینیم و باز هم خدا را شاکر است و از خدمات ۴۰ ساله انقلاب مانند حمام، برق و چیزهای دیگر نقل می‌کند.

بارندگی چند روز قبل وضعیت کوچه‌ها را خراب کرده و با ماشین به سختی می‌توان راه رفت؛ یکی از اهالی که ما را همراهی می‌کند گفت: فقط خیابان‌های اصلی آسفالت شده و در کوچه‌ها کار خاصی صورت نگرفته و نهضت قیر که سال گذشته اجرا شد گویی به این روستا نرسیده است.

یکی از اهالی روستا حمام را به ما نشان می‌دهد و می‌گوید: این حمام توسط بچه‌های جهاد سازندگی ساخته شده اما امروز به برکت انقلاب بیشتر خانه‌ها حمام‌دار شده و اردوهای جهادی و کمیته امداد خوب در اینجا کار کرده‌اند.

گویا طرح نظام جامع سلامت برای روستائیان مشکل‌ساز شده به صورتی که پیرزن روستایی بیان می‌کند: برای یک دکتر رفتن باید ابتدا به روستای «روشناوند» چند کیلومتر آن طرف‌تر برویم و پس از مهر کردن دفترچه به گناباد برویم که این زحمت زیادی برای ما ایجاد کرده است.

احمد دشتبان از فعالان این روستا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد در زمینه مشکلات روستای «حاجی‌آباد» اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی روستای ما بحث عقب ماندگی در زمینه اجرای طرح هادی روستا است زیرا ما به نسبت روستاهای همجوار کار کمتری برای طرح هادی در روستایمان انجام شده است.

وی ادامه می دهد: چند سال قبل جوانان روستا به شهر می‌رفتند اما یکی دو سالی می‌شود که برخی جوانان در روستا برای زندگی ماندگار می‌شوند ولی یک پارک برای بچه‌ها نداریم و تنها فضای سبز روستا نیز در حال خشک شدن است.

دشتبان خاطرنشان کرد: زمین ورزشی روستا را که مشاهد کردید غیر از خارها چیز دیگری نمی‌تواند در آن بازی کند و این در صورتی است که «حاجی‌آباد» دارای یک باشگاه فرهنگی ورزشی فعال بنام پیام شهید سالاری در گناباد است که در دسته یک فوتبال مشغول فعالیت است.

شوراهای اسلامی در روستاها نقش به‌سزایی می‌توانند در پیشرفت آن روستا داشته باشند اما در روستاهایی مانند «حاجی‌آباد» با توجه به بنیه ضعیف خانواده‌ها و نبود منبع‌های درآمدی نمی‌توانند کار زیادی از پیش ببرند و متوسل به مسئولان استانی می‌شوند.

حسن ابراهیمی رئیس شورای اسلامی روستای حاجی‌آباد در زمینه مشکلات این روستا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در گناباد اظهار داشت: همانطور که می‌دانید در روستاها بانوان هم پای آقایان کار می‌کنند اما به مباحث ورزشی و فعالیت‌های فرهنگی آن‌ها توجه خاصی نشده و ما در روستا بانوانی را داریم که در رشته والیبال فعالیت می‌کنند ولی زمینی برای این ورزش در روستا نداریم.

وی ادامه می‌دهد: تعطیل شدن «پست بانک» حاجی‌آباد یکی از مباحثی است که مطالبه مردم بوده و ما سعی کرده‌ایم آن را برطرف کنیم ولی نیازمند حمایت مسئولان است و عدم آنتن‌دهی مناسب تلفن‌ها در این روستا یکی دیگر از مطالبات مردمی است.

وی با اشاره به مسیری که باید برای رسیدن به روستا پیمود بیان می‌کند: حاشیه جاده خراب شده و اگر در شب مواظب نباشید به راحتی خودرو واژگون می‌شود و حتی خود مسیر نیز آسفالت مناسبی ندارد.

رئیس شورای روستای حاجی آباد در انتها با گلایه از برخی مسئولان که قول‌هایی می‌دهند و بعد آن را فراموش می‌کنند بیان داشت: روستایی مانند «حاجی‌آباد» چند شهید و آزاده دارد اما امروز مزار شهدای این روستا حتی یک سنگ مزار مناسب ندارد و چند سال قبل مسئولان قول دادند مزار شهدا را بازسازی کنند اما هنوز که خبری نیست.

گزارش از یاسرسالاری

روستای حاجی آباد (1) روستای حاجی آباد (2) روستای حاجی آباد (3) روستای حاجی آباد (4) روستای حاجی آباد (5) روستای حاجی آباد (6) روستای حاجی آباد (7) روستای حاجی آباد (8) روستای حاجی آباد (9) روستای حاجی آباد (10)


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2749 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: