قطع بی‌رویه درختان در گناباد ادامه دارد؛ مسئولان: هدف جوان‌سازی درختان است

دسته: شهری , کشاورزی
یکشنبه - 7 بهمن 1397
قطع بی‌رویه درختان در گناباد ادامه دارد؛ مسئولان: هدف جوان‌سازی درختان است

قطع درختان تبدیل به یک تراژدی شده و این بار در شهرستان گناباد اتفاق افتاده است.

قطع درختان در گناباد (3)در دهه ۷۰ بیش از ۹۰۰ درخت در خیابان غفاری گناباد قطع شد که همان درخت‌ها در صورت ادامه حیات می‌توانستند یکی از جاذبه‌های گردشگری باشند. اعتراضات زیادی آن زمان به این قطع بی‌رویه درختان صورت گرفت اما به جایی نرسید.

در شهری مانند گناباد که با خشکسالی‌های چند ساله در حال جنگیدن است و از سویی میزبان گردشگران زیادی به واسطه قنات جهانی قصبه است وجود این درخت‌های توت زیبا می‌تواند خودش به جذابیت‌های گردشگری در این شهر بیفزاید.

قطع درختان در گناباد یک پرونده سابقه‌دار است؛ روزی در خیابان غفاری این اتفاق افتاد و روز دیگری در خیابان بهشت روستای بیلند تعدادی درخت قطع شد؛ در دو مورد گذشته هیچ برخوردی صورت نگرفت و باید شاهد باشیم این بار برای پرونده قطع درختان در گناباد چه حکمی صادر خواهد شد؟

۱۲ درخت قلع و قمع شده است

رسول صنوبری؛ مدیر پایگاه جهانی قنات قصبه که اتفاق جدید قطع درختان در محدوده قنات صورت گرفته در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: طی بازدید یگان حفاظت پایگاه جهانی میراث قنات قصبه از محور گردشگری و کوچه باغ‌های این قنات، مشاهده شد که ۱۲ اصله درخت توت تنومند و کهن که جزئی از میراث طبیعی منطقه به شمار می‌روند، توسط افرادی که به شغل ذغال‌سازی مشغول هستند، قلع و قمع شده است.

وی افزود: با توجه به ضوابط مصوب و ابلاغی این قنات و لزوم رعایت آن، هرگونه دخل و تصرف و تغییر کاربری اراضی پایاب قنات قصبه ممنوع است و براساس مفاد ۵۵۸ تا ۵۶۹ قانون مجازات اسلامی، پیگرد قانونی دارد.

مدیر پایگاه جهانی قنات قصبه خاطرنشان کرد: قطع این درختان تنومند، برنامه‌های پیشروی این پایگاه برای حضور گردشگران داخلی و خارجی در این محور گردشگری را با چالش جدی مواجه می‌کند.

اصلاح درختان توت برای جوان‌سازی است

مهران حسین‌زاده؛ شهردار گناباد که گویا مجوز صادره برای این کار از سویی شهرداری گناباد بوده به خبرنگار تسنیم در گناباد گفت: مجوزهای صادر شده، برای اصلاح درختان بوده و برنامه ما جوان‌سازی درختان توت قطع درختان در گناباد (6)این محور است.

وی افزود: پیرمردان و زارعانی که بعضی از آنها ۷۰ یا ۸۰ سال سن و تجربه گرانقدری در زمینه پرورش درختان دارند از همه ما بیشتر دلشان برای درختان این مرز و بوم می‌سوزد. شهرداری مجوزی جهت قطع درختان صادر نکرده و در سال ۹۷ فقط دو مجوز برای جوان‌سازی توسط صاحبان درخت‌ها صادر شده است.

علیرضا موحد؛ نائب رئیس شورای اسلامی شهر گناباد نیز می‌افزاید: اگر قسمت‌های خشک درختان را قطع نکنید سبب خشک شدن مابقی درختان خواهد شد.

وی افزود: کشاورزان با تجربه‌ی بومی هم درختان را به درستی اصلاح می‌کنند و هم پیوندهای جدیدی را روی شاخه‌های مستعد می‌زنند تا درخت محصول بهتر و شاخ و برگ بیشتری را در سال‌های بعد داشته باشد.برخی درختان که خمیده بوده و احتمال می‌رفت ریشه آن‌ها بیرون آید ما آنها را نیز حفظ کرده‌ایم.

هرس غیراصولی درختان در گناباد

نصیرزاده؛ کارشناس ارشد کشاورزی در زمینه هرس درختان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار کرد: در تصاویر مختلف مشاهده می‌کنیم که این برش‌ها با هدف قلع و قمع بوده نه هرس که به این شکل درآمده‌اند.

وی در زمینه انواع هرس نیز افزود: هرس از جمله هرس فرمیکه در درختان جوان برای شکل و فرم آن انجام می‌شود، هرس شاخه‌های خشکیده و بیمار، هرس باردهی و هرس تحریکی  برای تحریک گل‌دهی از متداولترین روش‌های هرسی بوده که در ایران انجام می‌شود.

نصیرزاده ادامه داد: جا دارد از هرس دیگری بنام هرس جوان‌سازی یاد کنیم که این روزها استدلال بعضی مسئولان برای برش درختان شهرمان است. این هرس  بیشتر زمانی مشاهده می‌شود که قسمت هوایی یک درخت، بر اثر عوامل مختلف، از قبیل کهولت سن، آفات و بیماری‌ها ضعیف و ناتوان شده، قدرت بارورى و رشد خود را به مقدار زیادی از دست داده؛ در این موارد می‌توانیم با اعمال یک هرس شدید درختان  را احیا می‌کنیم.

این کارشناس کشاورزی خاطرنشان کرد: چنانچه عمل قطع شاخه به قسمتى از شاخه‌ها مربوط باشد مى‌توان آن را یک مرتبه انجام داد؛ ولى اگر لازم  باشد که همه شاخه‌ها قطع شوند، باید  این کار را به تدریج و در ظرف چند سال انجام دهید تا درخت از نظر رویش دچار آسیب نشود؛ این هرس اصول خاص خود را دارد  و باید طی بررسی دقیق و تحقیق و تحت نظر متخصص و کارشناس انجام شود.

وی بیان کرد: با حذف همه تنه‌ها احتمال خشک شدن درخت وجود دارد؛ در تصاویر دیده می‌شود برخی درختان را از تنه قطع کرده‌اند و برشکار حتی اقدام به برش شاخه‌های جوانی که حاصل برش سال قبل بوده کرده که خود گویای سوداگری و نگاه تجاری به درخت بوده است. باید تصویری از قبل درختان باشد تا  با نظر کارشناسی قضاوت کرد اما دفاع مسئولان از هرس جوان‌سازی بدون مستنداتی از قبل از قبیل عکس درخت قبل از قلع و قمع و  یا نظر کارشناس قبل از قلع و قمع فقط تفسیر به رای و توجیه یک ناهنجاری است.

قطع درختان در گناباد (2)شهرداری و میراث فرهنگی از درختان کهن مراقبت کند

حامد قربانی؛ فرماندار گناباد نیز در زمینه قطع درختان توت در این شهرستان اظهار کرد: درختان نعمت‌های الهی هستند که هرمکان را به محیطی مفرح و بانشاط مبدل می‌سازند و زیبایی خاصی به آن می‌بخشند و باید  در حفظ و نگهداری آنها تلاش کنیم و این صیانت از درخت جزء فرهنگ دینی و ملی ما ایرانیان است.

وی افزود: در شهرستان گناباد نیز درختان کهن در شهرهای گناباد و کاخک و بیدخت و به ویژه درختان در مسیرهای گردشگری قنات قصبه جزء میراث زنده و ماندگار منطقه محسوب شده و به عنوان یک جاذبه موثر می‌توانند در ایجاد انگیزه‌های گردشگری  و نیز ایجاد روحیه نشاط در خانواده های ساکن در شهر موثر باشند.

فرماندار گناباد خاطرنشان کرد: متاسفانه در چند سال اخیر عده ای سود جو اقدام به قطع درختان کهن جهت استفاده در کارهایی نظیر تهیه ذغال یا غیره نموده و با این اقدام خود به طبیعت خدادای آسیب جدی وارد می کنند. اخیراً نیز قطع تعدادی از درختان و بریدن غیر اصولی تعدادی دیگر از آنها اقدامی ناشایست بوده که به نحوی سبب جریحه‌دار شدن وجدان مردم شریف منطقه و طبیعت دوستان شده و قطعا باید در این زمینه بادقت ضمن شناسایی علل آن، با عوامل آن برخورد لازم قانونی انجام شود و شهرداری و میراث فرهنگی مکلفند نسبت به صیانت از طبیعت زیبای کوچه باغ‌ها اقدام و از هرگونه تغییرات منفعت‌جویانه در این مسیرها ممانعت کنند.

قربانی اظهار داشت: البته در این فصل معمولا شهرداری‌ها اقدام به بریدن درختان جهت جوان‌سازی آنها می‌کنند که معمولا با اسلوب و روش‌های علمی شناخته شده باغبانی و با هدف اصلاح و صیانت از رشد درخت انجام می‌شود اما تصاویر منتشره در فضای مجازی در زمینه قطع تعدادی از درختان حکایت از مسائل دیگری غیر از این موضوع دارد.

فرماندار گناباد تاکید کرد: در کنار این اقدامات لازم است شهرداری در منطقه گردشگری قصبه و یا سایر محلات با کمک اداره میراث فرهنگی اقدام به پلاک‌گذاری دقیق و حفاظت دوره‌ای و موثر از درختان کند و در این میان ضمن ترویج فرهنگ نگهداری درخت نسبت به استفاده از مشارکت مردم در این زمینه بهره‌مند شود تا هم از اقدامات افراد سوء استفاده کننده ممانعت گردد و هم نسبت به صیانت از این میراث سبز اقدام گردد.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه فرمانداری شهرستان هم در این زمینه ضمن تاکید بر شناسایی عوامل مخرب طبیعت از طریق مبادی قانونی در زمینه لزوم استفاده از ظرفیت وسیع سازمان‌های مردم نهاد در راستای فرهنگ‌سازی و اقدامات لازم صیانت از محیط زیست در کنار شهرداری‌های منطقه و میراث فرهنگی و گردشگری  تاکید می‌کند.

تشکیل پرونده در دادگستری گناباد

حمیدرضا بنی‌اسدی؛ دادستان شهرستان گناباد نیز در زمینه این موضوع اظهار داشت: پرونده‌ای بر این مبنا تشکیل شده و با عاملان قطع درختان در این شهرستان، در صورتی که تخلفی صورت گرفته باشد، برخورد خواهد شد.

وی افزود: گزارش‌هایی از طرف شهردار به مراجع قضایی ارسال می‌شود و در صورتی که افراد بدون مجوز اقدام به قطع درختان یا شاخه‌زنی کرده باشند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

بنی‌اسدی؛ دادستان گناباد طی بازدیدی که از محل قطع درختان داشت دستور پیگیری جدی توسط نیروی انتظامی، شهرداری و میراث فرهنگی را داده تا پس از گزارش‌های این نهادها تصمیم‌گیری‌های بعدی صورت گیرد.

قطع درختان در گناباد (1) قطع درختان در گناباد (2) قطع درختان در گناباد (3) قطع درختان در گناباد (4) قطع درختان در گناباد (5) قطع درختان در گناباد (6) قطع درختان در گناباد (7) قطع درختان در گناباد (8) قطع درختان در گناباد (9) قطع درختان در گناباد (10) قطع درختان در گناباد (11) قطع درختان در گناباد (12) قطع درختان در گناباد (13)


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2823 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: