مدیر جهادکشاورزی گناباد اعلام کرد:افزایش آبدهی قنات جهانی قصبه به ۱۵۰ لیتر در ثانیه/۱۴۰ کیلومتر لوله گذاری مزارع گناباد انجام شده است

دسته: کشاورزی
چهارشنبه - 24 بهمن 1397
افزایش آبدهی قنات جهانی قصبه به ۱۵۰ لیتر در ثانیه/۱۴۰ کیلومتر لوله گذاری مزارع گناباد انجام شده است

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: با عملیات لایه روبی که انجام داده ایم میزان دبی قنات قصبه به 150 لیتر برثانیه افزایش یافته است.

جهادکشاورزیبه گزارش پایگاه خبری گناباد، علیرضا حسین زاده در نشستی خبری اظهار داشت: کشاورزی فقط زراعت و باغبانی نیست و حوزه دام و طیور به همراه صنایع وابسته را تحت نظارت داریم و از سویی هدف کلی وزارت جهادکشاورزی برقرار امنیت غذایی است.

وی افزود: ظرفیت های خوبی که در گناباد ایجاد شده به نتیجه رسیده و امروز در تولید گوشت سفید رتبه های استانی را داریم  و سعی کرده ایم تشکل هایی را نیز ایجاد کنیم که امروز تشکل های کشاورزی و حوزه دام ما بسیار فعال می باشند و شرکت تعاونی مرغداران و گاوداران گناباد امروز در سطح کشور حرف برای گفتن دارند.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد تصریح کرد: به برکت انقلاب اسلامی امروز دارای یک کشاورزی علمی هستیم و این مهم در سطح شهرستان هایی مانند گناباد در منطقه برگز و روشناوند آن دیده می شود.

حسین زاده عنوان کرد: یکی از برنامه هایی که در دست اقدام داریم برای مقابله با چالش های پیش رو اصلاح نژاد بوده که در دام سبک به سمت بز سانن رفته ایم و در دام های سنگین نیز از گاوهای سیمینتال استفاده می کنیم.

وی ثبت زراعت زعفران مبتنی قنات را یکی از دستاوردهای جهانی جهادکشاورزی گناباد دانست و بیان داشت: نظام زراعت زعفران مبتنی برقنات بعنوان پنجاه و پنجمین میراث کشاورزی مهم جهان و سومین میراث کشاورزی جهانی از ایران در سازمان فائو به ثبت رسیده است.

مدیر جهادکشاورزی گناباد اظهار داشت: برنامه ریزی برای آبدهی بیشتر قنوات در گناباد از اقدامات این اداره بوده که در یک سال اخیر ۵۳ طرح لایروبی قنوات با اعتباری ۷ میلیارد تومان در گناباد اجرا شده که این بودجه برای اولین بار در گناباد جذب شده ولی ما در این شهرستان ۵۹۹ رشته قنات داریم که بیشتر آن ها نیازمند لایه روبی می باشند.

حسین زاده با اشاره به زمینه کار زیاد برای قنات قصبه که ثبت جهانی شده است بیان کرد: با پیگیری های صورت گرفته و لایه روبی که انجام داده ایم میزان آبدهی این قنات را از ۱۱۸ لیتر برثانیه به ۱۵۰ لیتر برثانیه رسانده ایم و با تخصیص اعتبار ۱۵۰ میلیون تومانی مطالعات لازم برای استفاه بهینه از این آب در زمین های پایین دست در دست اقدام می باشد.

حسین زاده با اشاره به اهمیت بهره وری و استفاده درست از آب گفت: شهرستان گناباد دارای چاه های زیادی است که در راستای بیهنه سازی و استفاده مناسب از آب آن ها ۱۴۰ کیلومتر لوله گذاری صورت گرفته است

وی افزود: در چند سال اخیر تهییه نهاده های دامی یکی از دغدغه های دامداران بوده که توانسته ایم با مشارکت دامداران بیشتر سهمیه جذب نهاده های دامی را داشته باشیم تا مقداری از مشکلات دامداران را کم کنیم.

مدیر جهادکشاورزی گناباد با اشاره به اهمیت تنظیم بازار در شرایط کنونی اظهار کرد: تاکنون ۱۸۸ تن مرغ گرم را در شهرستان های گناباد،بجستان و مشهد توزیع کرده ایم و از سویی به ازای هر کیلو گوشت دامدار ۷ کیلو گرم نهاده دریافت می کند و با برنامه ریزی های صورت گرفته نهاده دریافتی از بندر تا دامداری رصد می شود نا انحرافی صورت نگیرد.

حسین زاده عنوان کرد: برای میوه شب عید برنامه ریزی های لازم را انجام داده ایم و اولین جلسه آن را نیز برگزار کرده ایم که امسال دو نوع میده و سیب و پرتغال را با چهار کیفیت متفاوت به مردم ارائه خواهیم داد.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد با اشاره خدمات ارائه شده به کشاورزان و از سویی کسب رتبه های استان بیان کرد: در شهرستان گناباد طی یکسال ۶۳۰۰۰تن شیر تولید شده که رتبه سوم استان را داریم و در تولید گوشت مرغ ۱۳۲۱۶ تن تولید داشته ایم که رتبه دوم استان را در اختیار داریم.

وی افزود: امروز با توجه به خشکسالی های ۱۸ ساله در گناباد سعی کرده ایم با همکاری کشاورزان به سمت استفاده از سیستم های نوین آبیاری برویم که در این مدت ۱۲۰ پروژه با ۱۴۰ کیلومتر لوله گذاری و اعتباری ۴۶ میلیارد ریالی صورت گرفته و از سویی دولت نیز برای ترویج این مهم به کشاورزان لوله رایگان اختصاص داده و برای سیستم های آبیاری بارانی برای هرهکتار ۵ میلیون تومان کمک و برای سیستم قطره ای ۷ تا ۱۱ میلیون تومان اعتبار تخصیص می دهد و تاکنون ۱۷۰۰ هکتار را توانسته ایم با اعتباری ۳۵ میلیارد تومانی به سیستم های نوین تجهیز کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد در خصوص پرداخت خسارات به کشاورزانی که در اثر تگرگ و سیل دچار مشکل شده اند عنوان داشت: سیاست دولت پرداخت خسارت به صورت مستقیم به کشاورزان نیست و باید کشاورز محصولات خود را بیمه کرده تا در طول فصل زراعی دچار مشکل نشود البته استفاده از بیمه کشاورزی باید به یک فرهنگ تبدیل شود.

حسین زاده خرده مالکی را از معضل حوزه کشاورزی دانست و افزود: برای جلوگیری از خرده مالکی قانونی وجود ندارد و متاسفانه به مرور زمان زمین های کشاورزی به مزارع کوچک تبدیل می شود که خدمات دهی به آن ها سخت بوده و میزان بهره وری را کاهش می دهد.

وی با اشاره به پروژه یکپارچه سازی مزارع در روستای شوراب گناباد به عنوان یک طرح پایلوت گفت: هدف از این طرح کاهش میزان پراکندگی مزارع، یک جا کشت کردم مزارع، شکل گیری تعاونی و در انتها تبدیل آن به یک مجتمع کشت و صنعت بوده است که البته برای اجرای این گونه طرح ها فرهنگ سازی و مشارکت خود کشاورزان نیاز جدی است.

مدیر جهاد کشاورزی با انتقاد از این که زعفران گناباد با برند شهرهای مختاف به فروش می رسد بیان کرد: برای برند سازی این محصول کار زیادی صورت نگرفته و با توجه به ثبت جهانی آن زمینه برند سازی زعفران گناباد وجود دارد و ما نیز هرگونه حمایت را آمادگی داریم انجام دهیم.

حسین زاده صنایع وابیته به کشاورزی را برشمرد و افزود: کارخانه آلوئه ورا در گناباد احداث شده و امروز هرچه گلخانه های آلو ئه ورا در این شهر تولید داشته باشد این مجموعه مصرف خواهد کرد از سویی به دلیل کیفیت بالای گیاه آلوئه ورا در گناباد برگ آن ها استان های دیگر نیز فرستاده می شود و در برنامه آینده ما تبدیل کردن این شهرستان به شهرگلخانه ای وجود دارد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2829 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: