هم زمان با سوم روز از فروردین98سومین مراسم بزرگ نوروزگاه روستای بیلند گناباد برگزار شد+ تصاویر

دسته: دسته‌بندی نشده , گردشگری
دوشنبه - 5 فروردین 1398
سومین مراسم بزرگ نوروزگاه روستای بیلند گناباد برگزار شد+ تصاویر

همزمان با سومین روز از فروردین 97 نوروزگاه روستای بیلند برگزار شد.

photo_2019-03-26_00-37-56_newبه گزارش پایگاه خبری گناباد، سومین مراسم آئینی سنتی نوروزگاه بیلند با حضور گسترده گردشگران و مسافران نوروزی در روستای بیلند گناباد برگزار شد.

علیرضا شناسایی رئیس اداره میراث فرهنگیی صنایع دستی و گردشگری گناباد در گفتگو با پایگاه خبری گناباد،اظهار داشت: مراسم آئینی نوروزگاه روستای بیلند گناباد بزرگترین مراسم نوروزگاه استان خراسان رضوی می باشد که همزمان با سومین روز بهار در این روستا با حضور هزاران نفر از گردشگران و مسافران نوروزی برگزار شد.

وی افزود: برنامه هایی شامل ازدواج سنتی،پیاده روی خانوادگی،آئین های مقامی، بازی های بومی و محلی، بازارچه تولیدات منطقه و نوروز خوانی اجرا شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی گناباد خاطرنشان کرد: این مراسم که از ساعت ۸ صبح در این روستا آغاز و تا ساعت ۱۵ ادامه دارد و در پایان از میهمانان با غذاهای سنتی پذیرایی شد.

“نوروزگاه” تک کلمه‌ای نوپا و کودکی چهار ساله در کشور است که تجربه‌ای متفاوت از همه کودکان دارد، تجربه‌ای از برپایی یک آئین در این مدت که باعث شده براساس هدف‌اش در همین مدت زمانِ کم بتواند جای خود را در یک زمانِ خاص و در همه‌ی کشور باز کند، کلمه‌ای که به مرور می‌تواند به یک آئین تبدیل شود.

«”نوروزگاه” نه جشنواره است، نه یک گردهمایی و نه  کاروانِ شادی»، «رویداد فرهنگی» بودنِ آئین چندین هزار ساله‌ی “نوروز” در هر نقطه از کشور می باشد.

آئینی که امروز جهانی است و به واسطه‌ی همین جهانی بودنش در طول دو سال و با برگزاری آن به طور دائم قرار شد تا تلاش کند آداب و رسومِ بین اجتماع مردم بازشناسانده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هم در خصوص برگزاری جشن های نوروزگاه در استان خراسان رضوی به خبرنگاران گفت: جشنهای نوروزگاه در استان با هدف افزایش نشاط و شادی در بین مردم و مسافران نوروزی برگزار می شود که امسال در خراسان رضوی تنوع و تکثر بیشتری یافته است.

ابوالفضل مکرمی فر افزود: در نوروز امسال ۱۶۸ جشن نوروزگاه در ۲۸ شهر و ۴۰ روستای استان خراسان رضوی برپا خواهد بود.

وی گفت: مسافران نوروزی و هموطنان می توانند در این نوروزگاهها شرکت کرده و از مجموعه برنامه ها و غذاهای محلی ارائه شده بهره مند شوند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2482 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: