«باغ آسیا» میزبان بازی‌های بومی محلی شرق کشور؛ نفرات برتر معرفی شدند

دسته: ورزشي
شنبه - 14 اردیبهشت 1398
«باغ آسیا» میزبان بازی‌های بومی محلی شرق کشور؛ نفرات برتر معرفی شدند

نفرات برتر رقابت‌های بومی محلی شرق کشور که در محل روستای باغ آسیا شهرستان گناباد برگزار شد معرفی شدند.

بازی بومی و محلیبه گزارش پایگاه خبری گناباد، مسابقات بازی‌های بومی محلی شرق کشور در گناباد یک اتفاق خوب بود، رویدادی که جمعیت زیادی در حدود ۲۰۰۰ نفر از شهروندان گنابادی را برای تماشای این رقابت‌های گردهم آورد.

این رویداد مهم در روستای «باغ آسیا» گناباد با برگزاری مسابقات بازی‌های بومی محلی شرق کشور صورت گرفت.

اتفاقی که در روستای باغ آسیا افتاد می‌تواند در سطح کشور الگو و سرمشق باشد. تعداد زیادی از بانوان شهرستان نظاره‌گر این بازی‌ها بودند و رقابت‌های با نظم بسیار مناسبی برگزار و در نهایت نفرات برتر نیز معرفی شدند.

بخش عمده‌ بازی‌های این رقابت‌ها جزو آن دسته از بازی‌هایی بودند که مدت‌های زیادی است که از ذهن و خاطر ما پاک شده؛ آنها جزو نوستالژی‌های ما هستند و تماشای مجدد بازی‌هایی مثل هفت سنگ، حال و هوای خاص خود را دارد.

برگزاری مسابقات بومی و محلی شرق کشور در گناباد

محمد علی امینی رئیس اداره ورزش و جوانان گناباد در زمینه برگزاری این مسابقات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: دومین دوره رقابت‌های بومی و محلی استان‌های شرق کشور با حضور رئیس فدارسیون بازی‌های بومی و محلی در روستای باغ آسیا شهرستان گناباد برگزار شد.

وی افزود افزود: در این دوره از مسابقات یکصد ورزشکار زن و مرد از استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و سمنان و یک تیم هم از گناباد به مدت یک روز در روستای باغ آسیای این شهرستان با هم به رقابت خواهند پرداختند.

امینی اظهار داشت: شرکت‌کنندگان در رشته‌های هفت سنگ مهارتی، دال پلان، چوب‌کشی، لی لی سرعتی و طناب‌کشی و «یک قل دو قل» رقابت کردند.

پیشتازی گناباد

حامد قربانی فرماندار گناباد در حاشیه دومین دوره مسابقات بومی محلی شرق کشور که به میزبانی روستای باغ آسیا برگزار شد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: شهرستان گناباد با توجه به موقعیت جغرافیایی، پیشینه‌ تاریخی و غنای فرهنگی که در آن موجود است در زمینه ورزش‌های بومی محلی نیز پیشتاز است و با ایجاد این فرصت‌ها می‌توانیم آن را به سمع و نظر مردم ایران برسانیم.

وی هدف از برگزاری دومین دوره مسابقات بومی محلی شرق کشور در گناباد را شناسایی استعداد‌ها جهت ارتقا ورزش قهرمانی، نشاط جمعی دانست و افزود: مکلف هستیم تا میراث ناملموس فرهنگی، پیشینه و غنای فرهنگیمان را در منطقه حفظ و به نسل‌های آینده منتقل کنیم تا شاهد تداوم آن باشیم.

فرماندار گناباد با اشاره به برگزاری مراسم‌ها، آئین‌ها و مسابقات مختلف بومی و محلی و استقبال بی‌نظیر مردم از آن تاکید کرد: با برگزاری این آیین‌ها می‌توانیم روحیه نشاط را به سطح جامعه بیاوریم و با کمترین هزینه‌ها بیشترین عواید را برای شهروندان ایجاد کنیم، برنامه‌هایی که تدارک دیده می‌شوند در همین راستا بوده و امیدواریم مردم با حضور گرم خود و مشارکت همگانی زمینه را برای برگزارکنندگان فراهم کرده، مشوقی برای آنان باشند و در حفاظت از داشته‌های فرهنگی اهتمام بورزند.

نتایج دومین دوره مسابقات بومی محلی شرق کشور به میزبانی خراسان رضوی و شهرستان گناباد در محل روستای باغ آسیا در بخش آقایان به این شرح است:

رشته «لی‌لی» مقام اول: ابوطالب میر از گناباد، مقام دوم:مجتبی سلیمانی از خراسان رضوی و مقام سوم: ابوالفضل سلامی فراز خراسان جنوبی  و پارسا داودیان از تربت جام.

رشته «هفت سنگ»: مقام اول: حمید مینایی از تربت جام، مقام دوم: علی وهابی از گناباد و مقام سوم: محمد سلطانی از خراسان جنوبی.

رشته «طناب‌کشی» مقام اول: تربت جام

رشته «دان پلان» مقام اول: مصطفی یوسفی از گناباد ،مقام دوم:عثمان فریدون پور از خراسان رضوی و مقام سوم: حامد احمدزاده از خراسان شمالی.

رشته تیرو کمان سنتی مقام اول: محمود باقرزاده از گناباد و مقام دوم: حمزه ریگی از سیستان و بلوچستان و مقام سوم: مجتبی یاری از خراسان رضوی.

رشته چوب‌کشی۸۵_ مقام اول: پرویز ابراهیمی از تربت جام، مقام دوم: محمد کوچکی از گناباد و مقام سوم: رحمت آوینی از خراسان رضوی.

رشته چوب‌کشی ۸۵+ مقام اول: رضا عرب از خراسان رضوی، مقام دوم: علی کاظمی از گناباد و مقام سوم: شعیب واحدی از تربت جام.

در بخش آقایان تیم گناباد به مقام اول و در مجموع بخش آقایان و بانوان تیم گناباد به مقام دوم دست یافت.

گزارش از یاسر سالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2552 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: