«ماسوله خراسان» با بحران کم آبی روبه‌رو است

دسته: دسته‌بندی نشده , کاخک
سه شنبه - 11 تیر 1398
«ماسوله خراسان» با بحران کم آبی روبه‌رو است

روستای کلات در شهرستان گناباد با بحران کم آبی روبه‌رو است و باید فکری عاجل برای آن صورت بگیرد.

روستای کلاتبه گزارش پایگاه خبری گناباد، «کلات» نام روستایی است از دهستان «زیبد»، بخش «کاخک» در دامنهٔ کوه‌های جنوبی شهرستان گناباد. از شمال به یک دشت وسیع که به شهر گناباد منتهی می‌شود و از جنوب به کوه‌هایی متصل می‌باشد که به روستای «باغستان علیا» از توابع شهرستان فردوس منتهی شده است.

روستای کلات به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جاده و از سویی پلکانی ساخته شده که جاذبه گردشگری خوبی دارد و چون در دامنه کوه احداث شده شرایط آب و هوایی مطلوبی دارد که توانسته مورد توجه گردشگران قرار گیرد ولی در این سال‌ها یکی از مشکلات اصلی این روستا آب شرب بوده است.

یکی از اهالی روستای کلات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: روستای کلات در تابستان گردشگران زیادی را جذب می‌کند و از سویی بیشتر افراد ساکن در روستا مشغول به کشاورزی و دامداری هستند ولی جدای از آب برای دام‌ها با کمبود آب شرب روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: در این فصل گرما زمانی فشار آب به مقداری کم می‌شود که کولرهای آبی را مجبور می‌شویم با ظرف آب کنیم زیرا آب لوله‌کشی به کولرهای پشت بام نمی‌رسد.

پیرمردی که می‌گوید از ابتدای زندگی در همین روستا بوده به خبرنگار تسنیم گفت: بخش کاخک از قدیم‌الایام پر آب بوده و چند سالی می‌شود که این مشکل به وجود آمده و اگر اداره آب در اطراف روستا چاهی بزند مشکل آب برطرف می‌شود.

احمد سفری بخشدار کاخک گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: موقعیت استراتژیکی روستای کلات و واقع شدن در حاشیه جاده گناباد فردوس و بافت تاریخی آن از عوامل توسعه گردشگری این روستا است.

وی افزود: سومین روستای بزرگ بخش کاخک است که خشکسالی‌های پیاپی اشتغال و تامین آب شرب را در این روستا با مشکل روبه‌رو کرده است.

شرفی دهیار کلات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: مشکل کمبود آب شرب و فشار پایین آب در روستای کلات معضلی برای اهالی شده و باید به دنبال یک راهکار برای تامین آب پایدار در روستا باشیم.

وی ادامه داد: در دهیاری برنامه‌ریزی برای رونق گردشگری در روستا انجام شده و مسئولان هم کمک کرده‌اند اما کمبود آب این برنامه‌ریزی را برای اجرا با مشکل روبه‌رو کرده است.

دهیار روستای کلات تصریح کرد: براساس پیگیری‌های ما اداره آب منطقه‌ای گناباد اعلام کرده میزان آب ورودی به روستا برای جمعیت ساکن کفایت می‌کند اما اگر تعداد زیادی گردشگر وارد شود با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.

علیرضا فخار طبسی رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی گناباد نیز در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به نظر کارشناسان مدیریت آب منطقه‌ای نیاز آبی جمعیت ۷۰۰ نفری کلات تامین شده و آب چاه کلات و آبی که از آبفا‌شهری مساعدت می‌شود کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: کلات تنها روستایی است که برای توسعه شبکه فاضلاب ۵ میلیارد تومان هزینه شده است ولی مشکل اصلی این روستا عدم اسکان تعداد زیادی از اهالی این روستا است.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی گناباد عنوان کرد: در تامین منابع آبی صدور مجوز حفر چاه در محدوده روستا با آبدهی ۱.۵ لیتر جهت افزایش آبدهی ولی حفر چاه مجتمع استاد کاخک که با تهاتر آن با آبفای شهری کاخک منجر به توزیع آب بیشتر به روستای کلات خواهد شد.

هادی حیدرنیا رئیس اداره آب و فاضلاب شهری شهرستان گناباد نیز درباره کمک برای رفع کم آبی این روستا در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: هم اکنون یک سوم تولید آب کاخک را به آبفای روستایی می‌دهیم و به پایداری تامین آب شرب در شهر کاخک رسیده‌ایم و نظرمان برای تامین آب کلات مساعد است.

احمد تمامگر مدیر امور آب منطقه‌ای گناباد نیز درباره مشکل کم آبی روستای کلات به خبرنگار تسنیم گفت: حفر چاه در چند کیلومتری چاه قبل در کلات که به دلیل مشکلات حفاری حفر آن ۳ ماه طول کشید با اطلاع میراث فرهنگی و حریم قنات ادامه حفر چاه متوقف شد.

وی ادامه داد: حفر چاه هیچ ضرری به قنوات ندارد و چاه حفاری شده لوله‌گذاری شده و آماده بهره برداری است که پلمب است و تلاش بنایی نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی را می‌طلبد که چاه رفع پلمب شود.

مدیر امور آب منطقه ای گناباد تصریح کرد: در شرایط فعلی بهترین گزینه چاه مجتمع استاد است که مجوز آن صادر شده و اگر حفاری آن شروع شود در مجاورت آب شرب کاخک است و با شارژ آب شرب کاخک تزریق به شبکه آبدهی کلات بیشتر شده و مشکل آب کلات برطرف می‌شود.

تمامگر خاطرنشان کرد: اگر اعتبار مصوب روستای برجوک به مجتمع استاد جابه‌جا شود ما در اسرع وقت حفاری را شروع می‌کنیم و مشکل آب کلات برطرف می‌شود.

گزارش از یاسر سالاری گناباد


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2552 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: