«گیسور» گاز ندارد؛ ۴۰۰ خانوار روستایی معطل انتخاب پیمانکار

دسته: پسکلوت , دسته‌بندی نشده
شنبه - 30 شهریور 1398
«گیسور» گاز ندارد؛ ۴۰۰ خانوار روستایی معطل انتخاب پیمانکار

روستای گیسور از جمله روستاهای مرزی شهرستان گناباد است که با وجود جمعیت ۴۰۰ خانواره هنوز از نعمت گاز بی‌بهره است.

گازرسانیهوا رو به سرد شدن است و مردم آرام‌آرام وسایل گرمایشی را مهیای پائیز و سپس زمستان می‌کنند اما هستند خانه‌هایی که باید برای زمستان خود به‌ مانند سال‌های گذشته «نفت» ذخیره کنند.

روستای «گیسور» از توابع بخش مرکزی شهرستان گناباد واقع در منتهی الیه ضلع شرقی دهستان «پسکلوت» و نزدیک «کوه کیبر» و مرز افغانستان و با فاصله ۷۲ کیلومتری از مرکز شهرستان هنوز با وجود اینکه بیش از ۴۰۰ خانوار جمعیت دارد از نعمت گاز محروم است.

خانه‌هایی که همچنان بوی نفت می‌دهد

شهرستانی، از اهالی روستای «گیسور» در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: چند سالی می‌شود که روستاهای اطراف ما گاز دارد شده و خط لوله گاز هم در نزدیکی روستا است ولی همچنان از نعمت گاز محروم هستیم.

وی ادامه داد: نمی‌دانیم تا چند سال دیگر باید زمستان را با نفت بگذرانیم تا گاز به این روستا برسد و این در صورتی است که وزیر نفت هر بار در تلویزیون اعلام می‌کند روستاهای بالای چند خانوار گازکشی شد اما هنوز که این گاز به «گیسور» نرسیده است.

یکی از بانوان روستای گیسور نیز در همین زمینه اظهار داشت: در زمستان از بخاری‌های نفتی استفاده می‌کنیم که معمولاً بوی بد می‌دهد این بخاری‌ها و همیشه لباس‌های ما بوی نفت دارد.

وی ادامه داد: روستای گیسور هم از سمت خواف و هم از سمت گناباد می‌تواند گاز دارد شود ولی هنوز نمی‌دانیم دلیل این‌که گاز به این روستا نمی‌رسد.

عباسی یکی از جوانان این روستا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: همه مسئولان صحبت از ماندگاری جمعیت و یا مهاجرت معکوس به روستا دارند ولی نباید زیرساخت‌ها وجود داشته باشد تا مهاجرت صورت نگیرد؟

وی ادامه داد: چند سال است که شهرستان گناباد از نعمت گاز برخوردار بوده و حتی بیشتر روستاهای بخش کاخک و پسکلوت گازرسانی شده و تنها گیسور از این نعمت محروم است.

روستای گیسور از سمت شهرستان گناباد گازرسانی می‌شود

حامد قربانی فرماندار گناباد نیز در خصوص گازرسانی به برخی روستاهای دهستان پسکلوت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: روستاهای «گیسور»، «رحمت آباد» و «چاه نمک» در دهستان پسکلوت به خط لوله گاز شهرستان گناباد وصل خواهد شد و روستاهای «باغ بخشی»، «خلط آباد»، «چاه کنده» و «چاه مسئله» از شهرستان خواف گازرسانی خواهند شد.

وی افزود: در انجام پروژه گازرسانی به روستاهای بخش پسکلوت ۲۰۰ کیلوممتر خط انتقال از نوع فولادی و پلی اتیلن صورت خواهد گرفت و نقطه اتصال نیز ایستگاه بیمرغ است.

فرماندار گناباد تصریح کرد: پروژه‌های گازرسانی به صنایع گناباد نیز در حال انجام است که واحدهایی اعم از تولیدی، مرغداری‌ها و گلخانه‌ها، گاز‌دار خواهند شد که طول پیمان پروژه ۲۴ ماه است. مبلغ پیمان اجرای این پروژه نیز ۱۴ میلیارد تومان است.

پیمانکار گازرسانی گیسور مشخص می‌شود

حمید بنایی نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز در همین زمینه به خبرنگار تسنیم گفت: مجوز گازرسانی به روستای گیسور از حوزه وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران قبل از پایان سال ۹۷ دریافت شده و در نشستی در استان به‌منظور تسریع در تکمیل مطالعات گازرسانی به روستای گیسور و پیمان‌سپاری این پروژه بزرگ گازرسانی در گناباد، مقرر گردید ظرف ماه‌های آینده و پس از تکمیل مطالعات نسبت به پیمان‌سپاری پروژه اقدام شود.

پروژه گازرسانی روستای گیسور در مرحله انتخاب پیمانکار

حسن خیراندیش سخنگوی شرکت گاز خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: گازرسانی به روستای گیسور در دست اقدام است و تاکنون نقشه‌برداری‌ها به پایان رسیده و آگهی مناقصه نیز در جراید منتشر شده است.

وی افزود: هم اکنون در مرحله انتخاب پیمانکار هستیم که پس از انتخاب به دلیل مبلغ بالای این پروژه که بیش از ۱۰ میلیارد تومان است باید از ستاد شرکت ملی گاز ایران مجوز اخذ شود.

سخنگوی شرکت گاز خراسان رضوی تصریح کرد: در شهرستان گناباد ۵۵ روستای واجد گازرسانی داریم که ۴۴ مورد آن گازرسانی شده و گیسور نیز در مرحله انتخاب پیمانکار است.

خیراندیش خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرهای کاخک، بیدخت و گناباد نیز به‌صورت صد در صد دارای شبکه گازرسانی می‌باشند.

گزارش از یاسر سالاری گناباد


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2832 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: