رشادت‌های روحانیت در دفاع مقدس را منتقل نکرده‌ایم

دسته: اجتماعي
شنبه - 13 مهر 1398
رشادت‌های روحانیت در دفاع مقدس را منتقل نکرده‌ایم

حجت‌الاسلام محمد تقوی جانباز شیمیایی اهل گناباد است که معتقد است هنوز هم تک تک صحنه‌ۀای دفاع مقدس خوراک و سوژه بسیار بدیعی برای ساخت فیلم و سریال است.

حجت الاسلام محمد تقویدفاع مقدس همیشه یادآور رشادت‌های افرادی بوده که با خدای خود معامله کردند و از این دنیای فانی، دل کندند تا برای رسیدن به سعادت قدم در راه الهی گذارند.

عازم روستای «مند» گناباد می‌شویم جهت دیدار با جانبازی که در نجف اشرف درس‌ خوانده و مدرک دکتری حوزه علمیه دارد و از همان زمانی که از نجف به گناباد مهاجرت می‌کند به‌جای این‌ که در شهر ساکن شود به زادگاهش روستای مند می‌رود و تصمیم می‌گیرد در همان‌ جا ادامه زندگی دهد.

حجت‌الاسلام محمد تقوی مند جانباز ۲۵ درصد شیمیایی از آن دسته روحانیونی است که نسل گذشته خاطرات زیادی با وی دارند و تقوی با لباس روحانیت و خنده‌ای بر لب پذیرای ما می‌شود و ما را به داخل خانه دعوت می‌کند، خانه به همان صورت قدیمی باقی مانده و بوی کاه‌گل آن به مشام می‌رسد؛ اتاقی ساده و یک‌ تختخواب که در کنار آن رادیویی قدیمی گذاشته‌ شده که به نظر می‌رسد این جانباز عزیر روزها را در اینجا و با این رادیو به سر می‌برد.

تقوی که در جبهه ایلام حضور داشته و پس از مدتی به جبهه جنوب منتقل‌ شده و در عملیات‌های مختلفی مانند کربلای ۴ و ۵ حضور داشته درباره آن دوران می‌گوید: در زمان جبهه، عشق به کشور و سرزمین در بین مردم زیاد بود به صورتی که برخی بسیجی‌ها از هر ترفندی برای اعزام استفاده می‌کردند و یا به امام جماعت‌ها مراجعه و درخواست داشتند وساطت کنند که آن‌ها را به جبهه ببرند.

وی ادامه داد: در خود جبهه هم ایثار و از خودگذشتگی در بین بچه‌ها یک نماد بود که نسل امروز شاید در فیلم‌ها دیده‌اند؛ بسیجیانی که شبانه لباس بچه‌ها را می‌شستند و یا پوتین‌ها را واکس می‌زدند.

این جانباز دوران دفاع مقدس بیان کرد: باید از هر صحنه دوران دفاع مقدس فیلم ساخت و برای نسل امروز پخش کرد؛ زیرا به ویژه جوانان ابتدا باید بدانند چه افرادی جان خود را در راه حفظ وطن داده‌اند و دوم این‌که نسل امروز برای ادامه راه دچار مشکل نشود.

این یادگار دوران دفاع مقدس که این روزها جدای تدریس در دانشگاه و حوزه به مسائل اجتماعی مردم نیز می‌پردازد اظهار کرد: در زمان جنگ روحانیت نقش تبلیغ داشتند و در راستای افزایش روحیه بسیجیان کار می‌کردند اما این کار مستلزم این بود که خود این‌ها هم در جبهه‌ها حضور داشته باشند و این کار تأثیر زیادی داشت به صورتی که در یک محله، روحانی عازم جبهه می‌شد قریب یک اتوبوس نیز با او اعزام می‌شدند.

تقوی در مورد حضورش در عملیات کربلای ۵ نیز اظهار داشت: تعبیر رهبر معظم انقلاب از عملیات کربلای ۵ به عنوان شب قدر جبهه و جنگ نشان‌گر اهمیت بالای این عملیات بود و اینکه این عملیات تا چه اندازه در سرنوشت جنگ و پیروزی رزمندگان تأثیرگذار بود. رشادت‌ها و تأثیرگذاری روحانیت در برخی از عملیات‌های دوران دفاع مقدس به نسل سوم و چهارم منتقل نشده است.

این جانباز ۲۵ شیمیایی دوران دفاع مقدس درباره نحوه جانبازی خود نیز اظهار داشت: در تاریخ ۸ اردیبهشت سال ۶۲ در جزایر مجنون بودیم که قرار بود ما را با هلی‌کوپتر منتقل نقطه دیگری کنند که به‌ یک‌ باره دیدیم از هواپیماهای دشمن کپسول‌هایی شلیک شد که دود آبی‌ رنگ دارد و بلافاصله نیز خمپاره و تیربار آن‌ها شروع به کار کرد تا گرد و خاک زیادی بلند شود، در آن موقع بود که اعلام کردند شیمیایی زده‌اند.

وی ادامه داد: پس‌ از این کار ما را منتقل بیمارستان‌های مختلف کردند تا این‌که در استادیوم تختی اهواز روی سکوها، لباس‌های ما را آتش زدند و خود ما را نیز با پمادهایی پوشاندند ولی مواد شیمیایی اثر خود را گذاشته بود.

تقوی بیان کرد: مواد روی پوست و بدن ما اثر کرد که برای حقیر به مرور زمان قلب را هم درگیر کرد تا جایی که در حال حاضر در قلبم دستگاهی کار گذاشته‌ شده تا پمپاژ خون بهتر صورت بگیرد.

وی درباره حمایت از وی برای درمان نیز اظهار کرد: ۱۰ سال قبل که دستگاه را کار گذاشتم هزینه آن ۲۵ میلیون تومان بود که مقداری کمک صورت گرفت و مابقی را شخصی پرداخت کردیم اما باید در ۲ سال آینده این دستگاه تعویض شود که هزینه آن حدود ۱۰۰ میلیون تومان است.

گفت‌وگو از یاسر سالاری گناباد


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2483 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: