نبود نگاه علمی از مشکلات توسعه کشت زعفران گناباد است

دسته: کشاورزی
سه شنبه - 5 آذر 1398
نبود نگاه علمی از مشکلات توسعه کشت زعفران گناباد است

مدیر جهاد کشاورزی گناباد نبود نگاه علمی و صنعتی و تغییرات اقلیمی را از موانع و مشکلات توسعه کیفی کشت زعفران در این شهرستان دانست.

Z4به گزارش پایگاه خبری گناباد به نقل از ایرنا، علیرضا حسین زاده روز دوشنبه در همایش زعفران و خرید حمایتی در گناباد افزود: با وجود قدمت و ظرفیتهای بالقوه و بالفعل این شهرستان در تولید زعفران ولی تاکنون از این ظرفیتها از جمله از ظرفیت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و صنعت برای کشت و برداشت این محصول بهره گرفته نشده است و ارتباط آنها حلقه مفقوده توسعه این بخش به شمار می رود.

وی ادامه داد: هنوز هم به همان روشهای شیارزنی و سله شکنی اولیه در مزارع زعفران عمل می شود و چون بخش اعظم زمینهای زیر کشت زعفران خرده مالکی است امکان آبیاری تحت فشار و مکانیزه در آنها وجود ندارد و بخش صنعت و دانشگاهها و مراکز آموزش عالی باید ارتباط و تعامل بهتری با بخش کشاورزی به خصوص در تولید، کشت و برداشت زعفران گناباد داشته باشند.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: تغییرات اقلیمی و حوادث پیش بینی نشده مانند سیل، توفان، سرمازدگی و گرمازدگی از مشکلات مهم بخش کشاورزی گناباد است که در این میان کشت زعفران با معضلات بیشتری دست به گریبان است.

حسین زاده افزود: تغییرات شدید اقلیمی و گرمای شدید در فصل تابستان موجب تاخیر در باردهی پیاز زعفران  و سرمای زیاد و زودرس در فصل پاییز و زمستان و همزمانی آن با برداشت زعفران به طور معمول خسارتهای زیادی برای زعفرانکاران گنابادی به دنبال دارد.

وی ادامه داد: نوسانات هزینه برداشت و پَر کردن گل زعفران در مناطق اطراف از دیگر مسائل و مشکلات این بخش در گناباد است که باعث می شود زعفران این شهرستان همواره تحت تاثیر اثرات مثبت و منفی شهرهای اطراف قرار گیرد که از جمله آن می توان به افزایش هزینه های کارگری اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: با توجه به دستمزد  ۳۰۰ هزار ریالی برای برداشت و پَر کردن هر کیلوگرم گل زعفران در گناباد تنها ۳۰۰ میلیارد ریال در طول سال زراعی صرف هزینه کارگری برداشت و پَر کردن ۱۲ تن زعفران در این شهرستان می شود که  ۹۰  درصد این مبلغ نصیب مردم گناباد می شود و همین مقدار، عایدی گل زعفران ارسالی از دیگر نقاط و شهرستانهای همجوار به این شهرستان است.

فرماندار گناباد هم با اشاره ظرفیتهای صنعتی، معدنی و کشاورزی این شهرستان گفت: توسعه کمی و کیفی صنایع مرتبط و از جمله بسته بندی و صادرات زعفران با برند این شهرستان به دیگر نقاط، بسیار مهم است و باید این محصول مهم گناباد در سایر نقاط بیشتر شناسانده شود.

حامد قربانی افزود: باید با مشارکت سرمایه گذاران و صاحبان صنایع، فعالیتهای خُرد در بخش کشاورزی به صورت صنایع تجمیعی توسعه یابند و با خرید سهام کارخانه های تولیدی نظیر سیمان، واحدهای تابعه آنها در این شهرستان ایجاد شود تا علاوه بر رونق اقتصادی در افزایش اشتغال و کارآفرینی منطقه نقش به سزایی داشته باشد.

وی ادامه داد: دشمنان و عوامل آنها از مساله افزایش قیمت بنزین به دنبال ایجاد اغتشاش و ناامنی در کشور بودند ولی با درایت رهبر معظم انقلاب و هوشیاری مردم بار دیگر متحمل شکست مفتضحانه ای شدند و درخت نظام جمهوری اسلامی همچنان تناور و مستحکم است که با این سری اقدامات خللی در آن ایجاد نمی شود.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2482 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: