«کمبود مناسب‌سازی‌های معابر»؛سنگی مقابل پای معلولان گناباد

دسته: اجتماعي
سه شنبه - 12 آذر 1398
«کمبود مناسب‌سازی‌های معابر»؛سنگی مقابل پای معلولان گناباد

عدم مناسب‌سازی معابر و ساختمان‌ها برای توانخواهان در سطح شهرستان گناباد از جمله معضلاتی است که معلولان و توانخواهان گنابادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و همواره از مسئولان درخواست رسیدگی دارند.

معلولیت همواره مادرزادی نیست؛ برخی از  معلولیت‌ها نیز در فرآیند زندگی ممکن است عارض شود و هیچ کس در پیچ و خم زندگانی از آن مصون نیست؛ از این رو باید معلولان را درک و باور کنیم و به مطالبات به حق آنها جامه عمل بپوشانیم؛ لازمه تحقق خواسته‌‌های قانونی و مطالبات به حق جامعه معلولان تغییر نگاه و تحول فرهنگی برای درک آلام و تحرک چرخ زندگانی آنهاست.

نوع نگاه به قشر معلولی که به هر علت از سلامت جسمانی برخوردار نیستند متفاوت است؛ عده‌ای نگاه ترحم‌آمیز به آنها دارند و سعی می‌کنند چنین کسانی را مورد توجه قرار دهند و برخی اما نگاه متفاوتی دارند و آنان را همچون سایرین می‌بینند.

به مناسبت هفته معلولین به سراغ این قشر در شهرستان گناباد رفتیم تا جویای حال آنها شویم.

عبدالحسین یوسف‌زاده؛ نماینده جامعه معلولین گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری گناباد اظهار داشت: رسیدگی به جامعه معلولین توسط اداره بهزیستی گناباد صورت می‌گیرد اما باید برخی موضوعات در سطح ملی حل شود؛ به عنوان مثال قانون ۳ درصد استخدامی تصویب شده اما درست اجرا نمی‌شود.

وی ادامه داد: در سطح کشور نگاه درستی به جامعه معلول نمی‌شود و باید بین یک فرد سالم و معلول تفاوت باشد؛ برای مثال در موضوع سهمیه‌بندی بنزین باید توجه داشته باشیم که  یک فرد معلول تمامی کارهای خود را با خودرو انجام می‌دهد؛ ولی سهمیه در نظر گرفته شده برای یک فرد معلول و سالم، به یک صورت است.

نماینده جامعه معلولین شهرستان گناباد خاطرنشان کرد: مناسب‌سازی معابر و ادارات یکی دیگر از درخواست‌های همیشگی معلولین در سراسر کشور بوده و در گناباد شاهد هستیم پارک مرکزی شهر هنوز درست مناسب‌سازی نشده است.باید در ادارات میز خدمت در طبقات همکف باشد تا معلولین به راحتی به آن دسترسی داشته باشند و یا اتاق مدیر یا معاونین در طبقه همکف باشد.

وی افزود: معرفی جهت دریافت تسهیلات صورت می‌گیرد اما در بانک‌ها جهت تامین ضامن به مشکل می‌خوریم که درخواست داریم این ضمانت‌ها برای این قشر ساده‌تر گرفته شود.نبود تابلو پارک معلولین در گناباد یکی دیگر از مشکلات جامعه معلولان شهرستان است.

۳۰ درصد ادارات گناباد مناسب‌سازی شده‌اند

علی آراسته؛ رئیس اداره بهزیستی گناباد در گفت‌وگو با خبرنگارپایگاه خبری گناباد  ضمن اشاره به  ۲۴ مورد معلول ضایعه نخاعی  که در خانه نگهداری می‌شوند اظهار داشت: ۲ هزار توانجو دارای پرونده در گناباد داریم که ۲ درصد جمعیت شهرستان را معلولین تشکیل می‌دهند در صورتی که میانگین استان یک درصد است اما بیشتر معلولین گناباد مهاجرینی هستند که از شهرستان‌های همجوار به گناباد آمده‌اند.

وی در ادامه افزود: ۴۸۰ نفر از معلولین مستمری ماهیانه دریافت می‌کنند و برای ۳۲۰ نفر نیز افزایش هدفمندی یارانه برقرار شده است.

آراسته با اشاره به کمک‌های نقدی غیرمستمر که در ۶ ماه گذشته به توانجوها پرداخت شده افزود: توزیع وسایل کمک توان‌بخشی به تعداد ۱۲۰ مورد و مبلغ ۵۵ میلیون تومان صورت گرفته و در حال حاضر ماهیانه مبلغ ۵۵۰ هزار تومان حق پرستاری پرداخت می‌شود. مناسب‌سازی منازل یکی دیگر از برنامه‌ها بوده که ۳۶ میلیون تومان از ابتدای سال هزینه پرداخت شده و در حوزه مناسب‌سازی شهری کار زیربنایی کمتر شده است.

رئیس اداره بهزیستی گناباد اظهار داشت: گناباد جزو شهرهای پایلوت برای مناسب‌سازی انتخاب شده و تفاهم نامه‌ها نیز انجام شده و منتظر تخصیص اعتبار هستیم. ساخت مسکن معلولین ۳۴ مورد بوده که ۸۵ میلیون تومان پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: به کمک خیرین توانستیم یک مجتمع ۶ واحدی را برای خانواده‌های دو معلول شهرستان احداث کنیم که این را شروع کار می‌دانیم و برای دیگر افراد نیز اقدام‌های لازم را شروع کرده‌ایم.

رئیس اداره بهزیستی گناباد تصریح کرد: برای این مجتمع ۶ واحدی ۱۷۰ میلیون تومان از کمک‌های بلاعوض دولتی استفاده شده و مبلغ ۴۵ میلیون تومان را نیز خیرین کمک کرده‌اند و به اضافه این که زمین آن را یک خیر به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان اهدا کرده است. ۱۲ خانواده دو معلولی در شهرستان داریم که نیازمند مسکن می‌باشند و خیرین در این پروژه‌ها نیز می‌توانند سهیم شوند.

معلولین

گزارش از یاسرسالاری گناباد


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2516 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: