کاهش آمار جویندگان کار در دفاتر کاریابی گناباد

دسته: اقتصادي , صنعت و معدن , کشاورزی
یکشنبه - 29 دی 1398
کاهش آمار جویندگان کار در دفاتر کاریابی گناباد

یکی از برنامه‌ریزی‌های اصلی صورت گرفته در ماه‌های اخیر در شهرستان گناباد تلاش در راستای افزایش آمار اشتغال در راستای مهاجرت معکوس در گناباد است.

به گزارش پایگاه خبری گناباد به نقل از تسنیم،«اشتغال» از کلیدواژه‌هایی است که طی چند سال اخیر زیاد از زبان مردم و مسئولان شنیده می‌شود و همه در تلاش برای ایجاد و رفع موانع آن هستند.

کارشناسان معتقد هستند اشتغال می‌تواند ایمن‌سازی بیشتری در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی به همراه داشته باشد و اگر اشتغال وضعیت بهتری پیدا کند هزینه کمتری باید در دیگر حوزه‌ها کرد.

اشتغال در شهرستان‌ها کوچک و شهرستان‌هایی که از مرکز استان‌ها دورتر هستند در این حوزه باید مورد همت بیشتری قرار گیرد زیرا می‌تواند نقش بارزی در پدیده «مهاجرت معکوس» ایفا کند و جمع کثیری از افرادی را که به بهانه اشتغال مهاجرت کرده‌اند را دوباره به مبداء خود بازگرداند.

دستگاه‌های مختلفی در این حوزه در شهرستان گناباد نقش‌آفرین هستند که با برخی از آنها در زمینه اقدامات صورت گرفته هم کلام شدیم.

سید جعفر احمدی؛ رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گناباد در گفت‌ؤگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: متاسفانه سامانه رصد اشتغال کشور دو ماه است که قطع بوده که بسیاری از امور را در این حوزه با مشکل مواجه کرده بود.

وی افزود: در سامانه تسهیلات روستایی از شهریورماه ۹۷ و بعد از آن که طرح‌های حمایتی ارسال شد، از ابتدای سال ۹۸ تاکنون، ۵۹ طرح به مبلغ ۴ میلیارد و ۷۵۳ میلیون تومان با اشتغال ۲۶۰ نفر ثبت سامانی «کارا» شده که تسهیلات دریافت کردند.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی گناباد تصریح کرد: در بحث مشاغل خانگی سال گذشته ۶۸ میلیارد تومان تسهیلات استانی ارائه شد و به دلایلی امسال تسهیلات استان ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده که سال گذشته در شهرستان بیش از سه میلیارد جذب اعتبار داشتیم و امسال نیز با تمام مشکلات پیش رو، ۴۱ طرح به مبلغ ۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان تاکنون ارسال شده که ۱۲ طرح به مبلغ ۷۲۹ میلیون تومان تایید شده که باز هم بیشتر از سهم خود جذب اعتبار داشتیم، از ۴۱ طرح، ۱۵ طرح نیز اخیراً ارسال شده که به دو طرح آن ۱۳۰ میلیون تومان تاکنون تسهیلات پرداخت شده است.

کمیته امداد یکی از آن نهادهایی بوده که کمترین میزان انحراف تسهیلات اشتغال را داشته و خبرگزاری تسنیم دفتر خراسان رضوی نیز طی گزارشی تحت عنوان ” گام بلند کمیته امداد گناباد در مسیر اشتغال‌زایی” به آن پرداخته است.

هادی آریانژاد؛ رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گناباد نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: کمیته امداد امام خمینی گناباد توانست ۶۱ درصد از اعتبار تسهیلات را جذب کند، باید ۱۰ درصد از اعتبارات به مشاغل خانگی اختصاص یابد و هنوز ۱۲۰پرونده  در بانک ها منتظر پرداخت و بررسی است.

وی ادامه داد: از اعتبارات تبصره ۱۶ توانستیم از شش میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان اعتبار ۴ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان را جذب کنیم که بانک تجارت از ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان توانسته از ۱۷ درصد جذب داشته  باشد و بانک کشاورزی ۵۷ درصد ۷۰۰میلیون اعتبار را پرداخت کرده  و بانک صادرات ۳۷ درصد ، بانک ملت مرکزی ۳۸%،بانک مسکن ۸۵ درصد، بانک‌ملی ۷۷ درصد، بانک رفاه صددرصد، بانک سپه ۲۵ درصد از اعتبارات کمیته امداد را جذب اعتبار داشته است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گناباد خاطرنشان کرد: ۱۰ درصد از افراد غیر تحت پوشش می توانند از این تسهیلات استفاده کنند که درشهرستان بیش از این طرح ارسال شده است و در اشتغال روستایی هنوز سامانه باز است و ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار داشتیم که ۸۷درصد آن جذب شده و از ۹۲ طرح از کارگروه استان و ملی ۷۲ طرح در بانک‌ها است.

آریان‌نژاد از اختصاص اعتبار ۱۶۵ میلیون تومان بلاعوض به مجتمع دامداری بیمرغ توسط بختیاری رئیس کمیته امداد کشور خبر داد و گفت: خوب است ادارات خدمات رسان نیز برای مباحث زیرساختی مجتمع با مردم همکاری داشته باشند.

وی درباره مشکلات پیش روی متقاضیان تسهیلات عنوان کرد: بانک‌ها در ارائه وام و ضمانت ها سخت گیری می کنند باید قوانین ساده گرفته شود تا بتوانند افراد راحت‌تر از این تسهیلات استفاده کنند، حداقل در بحث پنل‌های خورشیدی که درآمد آن تضمین شده است، نباید سخت‌گیری زیادی وجود داشته باشد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گناباد همچنین در مورد مشکلات فروش آلوئه ورا گفت: کارخانه های فرآوری گناباد نباید آلوئه ورای خود را از خارج شهرستان خرید کنند و در حمایت از گلخانه داران باید خرید از داخل شهرستان صورت گیرد که این مورد نیاز به توجه دارد.

میزان بیکاری در گناباد ۷.۶ درصد است

حامد قربانی فرماندار گناباد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: از ابتدای سال جاری توانسته این در سامانه رصد ۹۵۳ نفر را ثبت کنیم و تا پایان سال این آمار را تلاش داریم به یک هزار و ۴۴ نفر برسانیم.

وی ادامه داد: تعداد بیمه شدگان تامین اجتماعی گناباد از ۱۹ هزار و ۴۹۴ نفر در سال ۱۳۹۶ به ۲۰ هزار و ۳۵۳ نفر در سال گذشته و ۲۱ هزار و ۳۰۰ نفر در ۹ ماه امسال افزایش یافته است.

وی گفت: با احتساب تعداد مستمری بگیران تعداد بیمه شدگان اضافه شده از ابتدای سال گذشته لغایت ۹ ماه امسال ۲ هزار و ۲۸۰ نفر بوده که بیانگر افزایش و ماندگاری اشتغال در گناباد است.

قربانی یکی دیگر از مصادیق رشد اشتغال پایدار در گناباد را کاهش آمار جویندگان کار در دفاتر کاریابی دانست و افزود: تعداد این متقاضیان از ۱۷۸ نفر در سال گذشته به ۴۱ نفر در ۹ ماه امسال کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه گناباد رتبه دوم و سوم استان خراسان رضوی را در تولید گوشت سفید و شیر به خود اختصاص داده اظهار داشت: ظرفیت تولید روزانه شیر در این شهرستان ۲۲۰ تن است که ۴۰ تن آن در گناباد مصرف شده و بقیه به صورت خام به  سایر شهرستان‌ها ارسال می‌شود و جذب سرمایه‌گذار برای ایجاد واحدهای فرآوری شیر در این شهرستان ضروری است.

وی گفت: با افزایش تولید کارخانه شیر پگاه روزانه ۳۵ تا ۴۰ تن به ظرفیت تولید شیر در این شهرستان افزوده می‌شود و اقداماتی برای رفع موانع راه‌اندازی واحد تولیدی شیر بیدخت در حال انجام است.

فرماندار گناباد افزود: تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی این شهرستان از هفت واحد در سال گذشته به ۱۶ واحد در پایان سال جاری افزایش می‌یابد و طرح مطالعاتی قنات جهانی قصبه هم با اعتبار یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال به مشاور واگذار شده است.

وی گفت: هم اکنون ۲۱ هزار و ۷۶ نفر در بخش کشاورزی، ۶ هزار و ۲۶۵ نفر در بخش خدمات و هشت هزار و ۸۴۰ نفر در بخش صنعت، معدن و تجارت این شهرستان مشغول کار هستند و درصد بیکاری شهرستان ۷.۶ درصد است.

قربانی افزود: امسال ۱۰۵ نفر به صورت پشتیبان و در قالب معرفی از نهادهای حمایتی هشت میلیارد و ۳۹۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی دریافت کردند و ۱۰۴ میلیارد ریال طرح توسط دستگاه‌های اجرایی برای دریافت تسهیلات رونق تولید به بانک‌ها معرفی شدند.

گزارش از یاسر سالاری گناباد


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2552 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: