خسارت سرمازدگی در شهرستان گناباد گلخانه داران را متضرر کرد

دسته: کشاورزی
دوشنبه - 7 بهمن 1398
خسارت سرمازدگی در شهرستان گناباد گلخانه داران را متضرر کرد

کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی گناباد گفت: سرما باعث خسارت به سازه گلخانه در سطح یک هکتار و به مبلغ 20 میلیارد ریال و همچنین خسارت به محصولات گلخانه‌ای از جمله آلوئه ورا و سبزیجات به میزان یک میلیارد ریال در گناباد شده است.

علی مؤذنی گفت : در حال حاضر ۷۰ واحد گلخانه ای به مساحت ۱۲۵هزار و ۷۹۳ متر مربع در سطح شهرستان گناباد فعال است. ‌

وی ادامه داد: این گلخانه ها شامل ۳۲ واحد گلخانه آلوئه ورا به مساحت بیش از ۵۳ هزار متر مربع ، ۴ واحد گلخانه قارچ خوراکی به مساحت ۳ هزار و ۱۵۸ متر مربع ، ۲۴ واحد گلخانه سیفی و سبزیجات به مساحت ۵۸ هزار متر مربع ، و ۱۰ واحد گلخانه گل فصلی به مساحت بیش ۱۱هزار متر مربع است.

کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی اذعان کرد: با توجه به اینکه گیاه داروئی آلوئه ورا سازه آن جوشی و خود اجرا است بیشترین میزان خسارت را در گلخانه های آلوئه ورا در گناباد شاهد بودیم و یک واحد گلخانه سیفی و سبزیجات با ۳۰۰۰ متر مربع در شهر کاخک گناباد نیز دچار خسارت سرمازدگی شده است.

وی صریح کرد: جهاد کشاورزی نمی‌تواند هیچگونه خسارتی برای این گروه تعیین کند لذا گلخانه داران متضرر به ستاد حوادث غیر مترقبه در فرمانداری شهرستان معرفی شده اند.

وی ادامه داد: گلخانه ها باید بیمه باشند و خسارت سازه و محصول از طریق بیمه جهاد کشاورزی پرداخت شود که این گلخانه ها بیمه نیستند و از این طریق هم جهاد کشاورزی نمی‌تواند خسارتی به آنها پرداخت کند.

مؤذنی تاکید کرد: کشت آلوئه ورا با توجه به سازه و هزینه اولیه به صرفه ترین نوع کشت گلخانه ای است و با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی از آنجاییکه کشت گلخانه ای شرایط مزرعه ای داشته و با توجه به هر اقلیمی میتوان محصولات گلخانه ای را تولید کرد بهتر است این نوع کشت در دستور کار جوانان و علاقه مندان قرار گیرد.

کارشناس جهاد کشاورزی در رابطه با خسارت وارده به گلخانه های آلوئه ورا و بازار فروش و مارک دین آن گفت: فروش گیاه آلوئه ورا فصلی است و کشاورز باید در فاصله اسفند ماه تا مهرماه برگه های خود را به فروش برساند زیرا در فصل زمستان بازار فروش آن کاهش داشته و جهت آرایشی بهداشتی و خیلی کم در نوشابه سازی استفاده می‌شود.

این مسئول جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شرایط فعلی گلخانه‌های آلوئه ورا در گناباد، ما کشاورزان را تشویق به توسعه سطح زیر کشت نمی‌کنیم که بیشتر از این دچار ضرر و‌ زیان شوند و اکثرا کشاورزان هم به صورت خود اجرا عمل می کنند.

وی گفت: آلوئه ورا گیاهی است که با توجه به شرایط اقتصادی و تجاری آن از لحاظ استفاده در لوازم آرایشی، بهداشتی و صنعت نوشابه سازی می توان در ایران به آینده شغلی و توسعه کشت این محصول امیدوار و خوشبین بود.

موذنی در پایان در رابطه با برنامه های جهاد کشاورزی در ایجاد بازار فروش آلوئه ورا گفت :جهاد کشاورزی با تشکیل تعاونی آلوئه ورا کاران در تلاش است تا فروش این محصول از ،کانال تعاونی آلوئه ورا کاران باشد و امیدواریم با برنامه ها، پیشنهادات و طرح‌های جهاد کشاورزی گام‌های خوبی در جهت فروش این محصول گیاهی تجاری در آینده برداریم.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2930 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: